dsc1391-enhanced-382154186712.jpg

Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická, Katedra obecné a anorganické chemie

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Působí na Katedře obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické. V roce 1990 získal titul CSc. – kandidát věd a v  roce 2005 se stal profesorem pro obor anorganické chemie. Vědeckou hodnost doktora chemických věd (DrSc.) získal v roce 2016. Po revoluci absolvoval dvouletou zahraniční stáž ve skotském Edinburghu, dva a půl roku se věnoval výzkumu v Kanadě. Přednášel na vědeckých konferencích a univerzitách v Japonsku, Číně, Jižní Koreji, Americe, Rusku, Velké Británii, Francii, Řecku nebo v Itálii. Řadu mezinárodních vědeckých akcí uspořádal i v Pardubicích. Byl řešitelem a spoluřešitelem řady zahraničních i domácích výzkumných grantů. V roce 2014 vytvořil tým na výzkum pokročilých nekrystalických materiálů. Vychoval řadu úspěšných studentů, kteří pokračují ve výzkumu a dobře se uplatnili doma i v zahraničí. V současné době vědecky participuje v Centru materiálů a nanotechnologií (CEMNAT). Dosud publikoval více jak 230 vědeckých článků a jeho h-index je 31. Získal americký patent zaměřený na materiály pro nové netěkavé paměti. Věnuje se i popularizaci vědy v rámci pravidelných akcí univerzity.

Zajímá se o historii, české dějiny a dějiny Pardubicka. Dělal např. prvkovou analýzu denárů nalezených archeology u obce Chýšť v Pardubickém kraji. Práce na denárech byla odbočkou od jeho hlavního vědeckého zaměření.

S jistou formou mentoringu pracuje svůj celý profesní život jako vysokoškolský pedagog. V rámci volného času se věnoval založení a dále se věnuje činnosti vzdělávací dobrovolné neziskové organizace Toastmasters International vedené v angličtině. Součástí činnosti klubu je vzdělávání a praxe v umění mluvit na veřejnosti a také vzdělávání v různých formách vedení lidí.

Zajímá ho klasická hudba včetně opery, hraje na klavír. Aktivně sportuje a provozuje cyklistiku, golf a tenis.

prof. Ing. Tomáš Wágner, DrSc.
Fakulta chemicko-technologická