dsc1391-enhanced-382154186708.jpg

Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická, Ústav chemie a technologie makromolekulárních látek.

Jsem akademickým pracovníkem, profesorkou na Ústavu chemie a technologie makromolekulárních látek (ÚChTML). Jsem garantem doktorského studia „Povrchové inženýrství“. V rámci své pedagogické činnosti jsem dosud vedla více než 70 diplomantů, od roku 2007 jsem byla vedoucí více než 30 bakalářských prací. Do současné doby obhájilo disertační práci pod mým vedením více než 15 studentů doktorského studia. Nyní jsem školitelem 2 studentů doktorského studia. Od roku 1999 jsem členem ediční rady časopisu Pigment & Resin Technology, UK. Od roku 2004 jsem členem ediční rady časopisu Anticorrosion Methods and Materials o v roce 2003 jsem se stala členem ediční rady časopisu CHEMagazín a posléze i dalších zahraničních časopisů (Coatings, Paints and Varnishes). Od roku 1996 jsem členkou vědeckého a organizačního výboru konference „International Conference on Coatings Technology CCT“. V současné době jsem členkou vědeckého a organizačního výboru konference Pigmenty a pojiva. Dále jsem členkou mezinárodní organizace FATIPEC (Fédération d’Associations de Techniciers des Industries des Peintures, Vernis, Emaux et Encres d‘Inpromeric dei Europe Continentale). Jsem členkou organizace Literati Club, UK.

Můj výzkumný zájem je směřován do oblasti ochrany kovových materiálů před působením korozních dějů. Již od počátku své vědecko-výzkumné dráhy, což je již více jak 25 let, se věnuji studiu problematiky inhibice korozních pochodů pomocí organických povlaků. Z důvodu efektivního využití nerostných surovin jsme například formulovali ochranné nátěrové systémy obsahující přírodní minerální látky, které významně a pozitivně ovlivňují vlastnosti ochranné kompozitní vrstvy - nátěru. Další oblastí mého výzkumu jsou děje probíhající pod organickým povlakem. V posledních letech se věnuji povrchové úpravě morfologicky zajímavých pigmentových částic pomocí nanovrstev a vytváření vysoce účinných antikorozních pigmentů pro organické povlaky. Tyto výzkumy jsou prováděny v úzké spolupráci s Ústavem anorganické chemie AV ČR Řež a s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR Praha. Výzkumné práce byly podporovány řadou grantů, ve kterých jsem byla buď spolunositelem, popřípadě členem řešitelského týmu.

Jsem autorem nebo spoluautorem více jak 100 původních příspěvků v zahraničních časopisech a mnoho dalších příspěvků je publikováno v domácích časopisech. Výsledky práce jsou dále obsaženy v desítkách sborníků z mezinárodních konferencí. Jsem hlavním spoluautorem kapitoly v monografii Organic Coatings for Corrosion Control (Ed. G.P.Bierwagen), American Chemical Society, Washington DC, 1998.

Výsledky mé vědecko-výzkumné práce byly v minulosti několikrát oceněny v zahraničí: Award for Excelence 1999 (Anticorrosive Spinel-Type Pigments of the Second Generation v časopise Anti-Corrosion Methods and Materials), Award for excellence 2003 (Mechanism of the action of zinc-powder in anticorrosive coatings Anti-Corrosion Methods and Materials.), Highly Commended Award 2007 (Nanoparticles of Soluble Alkaline Silicates as Flash Rusting Inhibitors in Water-Borne Paints v časopise Anti-Corrosion Methods and Materials), Outstanding Paper Award 2008 (Synthesis and Properties of Pigments Based on XxZnyFe2O4 Ferrites With Nonisometric Particles V časopise Pigment & Resin Technology.

Mezi mé další zájmy patří příroda, živá i neživá, ráda ve volném čase sportuji.

prof. Ing. Dr. Andréa Kalendová
Fakulta chemicko-technologická