Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc1391-enhanced-382154186711.jpg

Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická, Katedra fyzikální chemie.

Působím na katedře fyzikální chemie FChT Univerzity Pardubice již bezmála 25 let, nyní na pozici profesora. Za čtvrtstoletí mého pedagogického působení jsem nasbíral mnoho zkušeností s výukou jak v bakalářských a magisterských, tak doktorských studijních programech. Mnoho let jsem vedl různá laboratorní cvičení i teoretické semináře, ale měl jsem to štěstí, že jsem již v mladém věku dostal možnost i přednášet. Mimo kurzů fyzikální chemie, které jsem převzal po starších kolezích, jsem zavedl i osm zcela nových předmětů dle vlastních představ ,nejen z oblasti fyzikální a materiálové chemie, ale také Dějiny chemie, a mám tedy v tomto ohledu bohaté zkušenosti.

Vědecké práci se věnuji již od počátku svých doktorských studií. Působím v oblasti heterogenní katalýzy a adsorpčních jevů v porézních materiálech. V současné době se věnuji studiu adsorpčních jevů v molekulových sítech a cílené přípravě a použití nanoporézních anorganických materiálů s řízenou porozitou jako pevných katalyzátorů v konverzi alkánů na alkeny dehydrogenací či oxidativní dehydrogenací.

Postupně jsem na katedře fyzikální chemie vybudoval mezinárodní výzkumný tým, který je nyní řazen mezi excelentní týmy na naší univerzitě. Na počátku vědecké kariéry jsem krátce pracoval také na akademii věd ve skupině Dr. Blanky Wichterlové (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i.) a s ústavy AV ČR mám dodnes bohatou spolupráci, stejně tak jako s kolegy s řady tuzemských (PřF UK, VŠCHT, VŠB-TU Ostrava) i zahraničních univerzit (University of the Balearic Islands, Université de Tunis El Manar a další). Mám bohaté zkušenosti se získáváním grantových projektů (řešil jsem již více jak 15 projektů jak Grantové Agentury ČR, tak Technologické agentury ČR) i s jejich posuzováním jako člen odborného panelu GAČR i jako oponent u grantových institucí v zahraničí (FNRS, APVV, ACS PRF atd.). Jsem autorem či spoluautorem 120 vědeckých publikací v prestižních impaktovaných časopisech a tří patentových přihlášek. Vědecké komunitě sloužím také jako člen redakčních rad dvou časopisů a jako odborný recenzent vědeckých prací působím ve více jak šedesáti časopisech.

Stál jsem u zrodu mentoringového programu na naší univerzitě a s mentoringem a vedením mladších kolegů mám řadu zkušeností jako školitel 16 doktorandů a 11 zahraničních post-doků, kteří se zapojili do výzkumné činnosti v mé vědecké skupině.

I když se z předchozích řádků může zdát, že mám již dost zkušeností se všemi aspekty akademického profesního života, přesto vnitřně cítím, že se mám stále v čem zdokonalovat a rád vyhledávám nové podněty, inspirace a zkušenosti, třeba i prostřednictvím mentoringu.

Pro udržení vnitřní rovnováhy, jako protizávaží k mé vědecké práci na poli přírodních a technických věd, se věnuji ve chvílích volna fotografii, hlavně divoké přírody a krajiny, zajímám se o historii, rád si přečtu dobrou detektivku (třeba od Keplera nebo Nesboa) a hlavu si čistím manuální prací na chalupě, kde neustále něco plánuji a stavím.

prof. Ing. Roman Bulánek, Ph.D.
Fakulta chemicko-technologická