Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

img_2422_115157.jpg

Pamětní místo na prvního polistopadového prezidenta – LAVIČKA VÁCLAVA HAVLA našlo své umístění přímo v srdci univerzitního kampusu v Polabinách, v atriu nového výukového areálu Univerzity Pardubice. Symbolem dialogu a porozumění se univerzita pyšní od 13. listopadu 2015.

„Václav Havel měl vždy u sebe dvě tužky, jednu zelenou a jednu červenou. Své jméno Václav Havel napsal vždy zeleně, a proto je tu šnek – značka pro podpis. A pod ten zelený podpis vždy udělal červené srdíčko. Takže tady na té lavičce máme kompletní podpis Václava Havla."

Přístup k Lavičce Václava Havla přes vestibul Dopravní fakulty Jana Pernera, zastávka autobusu č. 16 „Univerzita“ nebo trolejbusu č. 3 „Univerzitní knihovna“.

 

Symbol dialogu a porozumění

Dvě křesla spojená kulatým dřevěným stolem, na jehož kovové obrubě je vyryto motto: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ a jehož středem prorůstá lípa. V horní části opěrky křesel jsou umístěné skleněné červené srdce a zelený šnek.

profesor Bořek Šípek, autor lavičky

„Na lavičce sedí lidi vedle sebe a koukají do dálky a ten důvod byl, že jsem chtěl, aby se dívali do očí, takže jsou takhle ty židle postavené proti sobě a ten stoleček je proto, aby ta diskuse byla příjemná, aby se tam vešla ještě sklenička vína,“ vysvětlil autor lavičky profesor Bořek Šípek ke svému návrhu dvou laviček se stolkem a lípou uprostřed.

Slavnostního zpřístupnění Lavičky Václava Havla v univerzitním kampusu se v pátek 13. listopadu 2015 zúčastnil i její autor profesor Bořek Šípek i Havlova spolupracovnice paní Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla.

Laviček Václava Havla přibývá

Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem tohoto projektu, koordinovaného a zaštiťovaného Knihovnou Václava Havla, je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

 

Vznikla ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a s laskavým svolením Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Lavičku pro univerzitu navrhl a zhotovil ateliér prof. Bořka Šípka.