sadrovec-otoceny_145868.jpg

Vědecké působení

Výzkumníci se věnují především následujícím tematickým a dějinným oblastem: 1. Otázky lidské hodnoty ve vztahové i politické rovině; 2. Filosofie emocí; 3. Filosofie vědy a techniky; 4. Antická filosofie; 5. Environmentální filosofie

Výzkum se soustředí na problémově orientovaný výzkum se zřetelem k jeho dějinnému zakotvení. Relevance takto zaměřeného výzkumu je zřejmá jak ze zapojení výzkumníků do aktuálních širších společenských debat, tak z většího množství získaných mezinárodních projektů.

Mezinárodní spolupráce

Členství v mnoha mezinárodních vědeckých společnostech, např. Intercontinental Academy on Intelligence and Artificial Intelligence; European Moral Psychology Research Network; International Plato Society.

prof. Raimond Gaita - University of Melbourne (Austrálie)

prof. Vasilis Politis - Trinity College Dublin (Irsko)

Pět nejvýznamnějších řešených projektů

Program: HE – ERC CZ, Název projektu: Combattting Self-Righteousness: A Vice of Digital Age, Poskytovatel: MŠMT – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Hlavní příjemce: Univerzita Pardubice / Centrum pro etiku, Řešitel: prof. John Lippitt, Období řešení projektu: 2024–2028.

Program: OP VVV, Název projektu: Centre for Ethics as Study in Human Value, Poskytovatel: MŠMT – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Hlavní příjemce: Univerzita Pardubice / Centrum pro etiku, Řešitel: doc. Mgr. Ondřej Beran, Ph.D., Období řešení projektu: 2016–2022.

Program: HE – Akce Marie Skłodowska-Curie, Název projektu: Moral Impossibility: Rethinking Choice and Conflict, Poskytovatel: MŠMT – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Hlavní příjemce: Univerzita Pardubice / Fakulta filozofická, Řešitel: Silvia Caprioglio Panizza, Ph.D., Období řešení projektu: 2022–2023.

Program: OP JAK, Název projektu: Za hranice bezpečnosti: Role konfliktu v posilování odolnosti, Poskytovatel: MŠMT – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Hlavní příjemce: Univerzita Karlova / Filozofická fakulta, Řešitel za UPCE: Mgr. Kamila Pacovská, Ph.D., Období řešení projektu: 2023–2028.

Program GA – Standardní projekty (1993-2050), Název projektu: "EKEZÚZMHT". Špatný pocit ohledně klimatu atd. a jeho různé formy, Poskytovatel: GA0 – Grantová agentura České republiky, Hlavní příjemce: Univerzita Pardubice / Fakulta filozofická, Řešitel: doc. Mgr. Ondřej Beran, Ph.D., Období řešení projektu: 2022–2024.

Pět nejvýznamnějších vědeckých publikací, případně patentů týmu za posledních 5 let

BERAN, Ondřej. 2023. Examples and Their Role in Our Thinking. S.L.: Routledge.

CANDIOTTO, Laura, and Olivier RENAUT, eds. 2020. Emotions in Plato. Brill’s Plato Studies Series, Volume 4. Leiden; Boston: Brill.

FORSBERG, Niklas. 2021. Lectures on a Philosophy Less Ordinary: Language and Morality in J. L. Austin’s Philosophy. 1st ed. New York: Routledge.

GRYGAR, Filip. 2023. “Kontroverzní Jungkův Bestseller Jasnější Než Tisíc Sluncí a Nacistický Uranový Výzkum.” Teorie Vědy / Theory of Science, February. https://doi.org/10.46938/tv.2022.561.

HEJDUK, Tomáš. 2021. Nepolitická politika v díle Ladislava Hejdánka. Vydání první. Studie a prameny k dějinám myšlení v českých zemích, svazek 23. Praha: Filosofia.

Nejvýznamnější získaná ocenění

doc. Filip Grygar, Ph.D. Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu, 2014.

Mgr. Kamila Pacovská, Ph.D. Cena pro mladší vědecké pracovníky Učené společnosti České republiky za vynikající práci v oboru filosofie a etiky, 2018.

Vybrané excelentní osobnosti na UPCE působící v dané oblasti

doc. Mgr. Ondřej Beran, Ph.D.
doc. Laura Candiotto, PhD
prof. John Andrew Lippitt, BSc (Hons), MLitt, PhD