Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 23.03.2018

Ve dnech 28. až 30. března zavítá na Univerzitu Pardubice dosud nejpočetnější delegace učitelů a studentů z univerzit v Tchaj-peji a Šanghaji, aby se účastnila společné trilaterální studentské konference. Pořadatelem a hostitelem akce je Katedra sociální a kulturní antropologie Fakulty filozofické, která s tchajwanskými univerzitami dlouhodobě spolupracuje.

V pořadí sedmá vzájemná návštěva, která se v Pardubicích během příštího týdne od středy do pátku uskuteční, přivede na půdu Univerzity Pardubice zatím nejpočetnější tchajwanskou výpravu za dobu téměř pětileté spolupráce těchto institucí. Čítá celkem 46 akademických pracovníků a studentů Soochowské univerzity a nově i partnerské Východočínské univerzity politických studií a práva v Šanghaji. V pardubickém univerzitním kampusu se zdrží tři dny.

Čtvrteční trilaterální studentská konference poprvé propojí v diskusi studenty tchajwanské Soochowské univerzity a Východočínské univerzity politických studií a práva v Šanghaji, a to na akademické půdě v Pardubicích.

„Pro letošní konferenci bylo zvoleno široké téma Mezi Pardubicemi, Šanghají a Tchaj-pejí. Není to bezpředmětné označení – odráží to fakt, že studentům ze Soochowské univerzity a Východočínské univerzity politických studií a práva se poprvé naskytne možnost vzájemné výměny informací a diskuse. Ten pomyslný most přes tchajwanskou úžinu tak tvoří Pardubice. Navíc konference není politická, ale sociálně-vědní,“ komentuje pardubickou konferenci, která pomůže dalšímu rozvoji vzájemné spolupráce, PhDr. Adam Horálek z Katedry sociální a kulturní antropologie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Mladí studenti budou moci v Pardubicích sdílet vlastní zájmy, vědomosti a názory. Témata jsou vskutku pestrá – od nízké porodnosti v Číně přes Čínské víno a jeho vztah k čínskému „duchu“, komparace vzdělávacích metod na Tchaj-wanu a v jiných zemích, lingvistický determinismus ve vidění světa na příkladu čínštiny, korejštiny a češtiny, život mladých syrských muslimů v Česku až po skateboarding na Tchaj-wanu.

„Pestrost témat naznačuje, jak odlišná témata tři různé společnosti reflektují a jak je k nim přistupováno. Většina příspěvků má však jednoho společného jmenovatele – multikulturalismus – ne v tom úzkém, ale v tom nejširším pojetí,“ doplňuje doktor Horálek.

Letos se navíc na konferenci sešel rekordní počet příspěvků, čímž bude konference trochu připomínat „maraton“. Celkem 26 příspěvků odezní při studentské konferenci během devíti hodin ve čtvrtek 29. března od 9 do 18 hodin ve výukovém areálu Univerzity Pardubice v aule EB-E2.

Samotnou konferenci doprovází výstava fotografií z terénní praxe na Tchaj-wanu doplněná o texty z deníku z cesty, který studenti vedli v průběhu loňské praxe a sdíleli jej na Facebooku.

Historie spolupráce pardubické katedry sociální a kulturní antropologie s pracovišti dvou tchajwanských univerzit – Soochowskou univerzitou v Tchaj-peji a NationalDongHwa University (NDHU) v Chua-lienu na východě ostrova – přitom sahá až do roku 2015. Do dnešních dnů generovala již přes šest vzájemných návštěv mezi akademickými pracovníky i studenty. Na začátku přitom byla snaha připravit mezinárodní projekt zaměřující se na studium státních politik vůči původním obyvatelům a etnickým menšinám.

„Chtěli jsme srovnat vývoj na Tchaj-wanu a v Česku po roce 1989. Může se to možná zdát jako umělé srovnávání, ale Tchaj-wan a Česko mají ve své nedávné historii mnohé společné momenty. Přesto se každá ze společností s těmito výzvami vypořádala po svém. Tchajwanská společnost je dnes hodnocena jako nejdemokratičtější na Dálném Východě a zřejmě i v celé Asii. V přístupu k původním obyvatelům se inspirovala v zemích jako je Nový Zéland či Austrálie a dnes slouží jako jeden z dobrých příkladů svobodné, rovné a s vlastní historií vyrovnané společnosti. Na druhou stranu Česko bylo nedávno opět kritizováno komisařem OSN za diskriminaci Romů. Takové studium tedy rozhodně relevanci pro českou společnost má, rozhodně neplatí, že bychom se neměli čemu od našich kolegů z Dálného Východu přiučit,“ uzavírá doktor Horálek.

Šanghajští a tchajpejští hosté během svého pobytu v Pardubicích navštíví také jednoho z významných partnerů Univerzity Pardubice, společnost Foxconn CZ, která letošní trilaterální studentskou konferenci významně podpořila. „Projekt pardubické univerzity nás nadchl tím, jak aktivně se rozběhl a jaké výsledky začal v tak krátké době přinášet. Jako nadnárodní společnost si uvědomujeme důležitost přátelských zahraničních vztahů a neocenitelný přínos sdílení zkušeností v rámci společných projektů. Z mezinárodní spolupráce studentů a akademiků kromě toho těží nejen školy samotné, ale i celý region, a proto ji rádi podpoříme,“ řekl Pavel Tuček, manažer komunikace a PR společnosti Foxconn.

Svou návštěvu zakončí zahraniční hosté v Pardubicích návštěvou Památníku Zámeček a vydají se do nedaleké Kutné Hory zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Více o zahraniční spolupráci pardubické Katedry sociální a kulturní antropologie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice se dočtete v univerzitním e-Zpravodaji:

http://zpravodaj.upce.cz/veda/2018/fakulta-filozoficka-spolupracuje-s-tchajwanem/.