Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 23.11.2016

Od pátku 25. listopadu se obyvatelům i návštěvníkům Kutné Hory otevře v Galerii Středočeského kraje nová výstava. Podílí se na ní Fakulta restaurování Univerzity Pardubice a představí tu restaurovaná díla na papíru ze sbírek této galerie. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu v 17 hodin.

Péče o fyzickou stránku uměleckého díla a s tím související konzervátorsko-restaurátorská práce tvoří významnou a nezbytnou součást soustavné práce se sbírkovými předměty. Důkladný a komplexní průzkum pak může o dílech odhalit i nová fakta. Takovým předmětům a uměleckým dílům na papíru se věnuje Ateliér restaurování uměleckých děl na papíru Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Ten také vychovává v Litomyšli již přes dvě desítky let absolventy a budoucí restaurátory, kteří o tato díla následně pečují a vdechují jim nový život.

„Aby bylo možné díla a umělecké předměty obdivovat v nejrůznějších institucích, jako jsou muzea, galerie, archivy a další, je třeba, aby mnohdy nejdříve prošly našima rukama. Nejčastěji v nich proto máme grafické listy, architektonické plány, kresby, malby, kombinované techniky a další díla. Často se setkáváme také s kombinací podložek, jako je papír a plátno nebo papír a dřevěná deska. Nemalou část současných sbírek tvoří také novodobé podložky, např. transparentní papír, případně specificky upravené bavlněné plátno,“ říká k práci s nejrůznějšími materiály v ateliéru restaurování uměleckých děl na papíru jeho vedoucí, akademický malíř Josef Čoban, který vychovává ze studentů kvalifikované odborníky a pomáhá tak tomu, aby se nám naše jedinečné kulturní dědictví podařilo zachovat.

Důkladnou péči proto studenti Fakulty restaurování věnovali nedávno i vybraným dílům, která jsou právě nyní k vidění v Galerii Středočeského kraje (GASK). „Na několika dílech ze sbírky kresby a malby GASK prezentuje část nejnovějších studentských závěrečných bakalářských a magisterských prací. Jedná se např. o pastely Bohumila Kubišty, Otty Gutfreunda a Jana Baucha, olejomalby na kartonech od Josefa Navrátila nebo Julia Mařáka,“ doplňuje Josef Čoban a pokračuje: „V rámci svých prací studenti řešili všechny druhy zásahů potřebných ke komplexnímu zrestaurování těchto vzácných uměleckých děl. Restaurátorské práce se týkaly nejen maleb samotných, ale i jejich rámů a způsobu závěrečné adjustá&...