Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 11.05.2015

Ve čtvrtek 14. května odpoledne pořádá Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice charitativní běh s názvem Jarní proběhnutí aneb běh pro dobrou věc. Běh se koná na podporu Rebeky Čihákové, která se narodila s nemocí motýlích křídel a pro kterou byl zřízen Nadační fond Rebečina křídla.

Charitativní běh vznikl jako další akce pod taktovkou Katedry tělovýchovy a spotu Univerzity Pardubice na podporu Rebeky Čihákové. Dubnový 1. ročník amatérského volejbalového turnaje smíšených družstev O pohár starosty MO Pardubice II, která vznikl v rámci spolupráce univerzity s městskou částí Polabiny II, přinesl na konto Nadačního fondu Rebečina křídla částku 13 769 korun.

Ve čtvrtek 14. května se Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice rozhodla v podpoře léčení malé Rebeky pokračovat. „Akce je určena pro všechny, kteří si chtějí zaběhat a kteří chtějí přispět a podpořit sebemenší částkou malou Rebeku Čihákovou. Část vybraných peněz se rodina rozhodla věnovat i odloženému miminku v pardubickém babyboxu. Pro ty, kteří nemají běh v oblibě, mohou jít procházkou. Na výběr budou dvě tratě: kratší 3 km a delší 10 km,“ přibližuje Mgr. Eva Hronová Čaladi z pořádající Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice.

Vítězi budou všichni, kdo se zúčastní a přispějí k naplnění tří poslání charitativního běhu:
- finančního – z dobrovolných příspěvků účastníků finančně podpořit malou Rebeku,
- solidárního – vyjádřit solidaritu a podporu Rebece Čihákové,
- preventivní – pravidelným pohybem a správnou životosprávou udělat něco pro své zdraví.

Rebeka Čiháková se narodila 10. srpna 2014 a byla u ní diagnostikována nemoc motýlích křídel. Toto onemocnění je velmi vzácné, vrozené a bohužel nevyléčitelné onemocnění pojivové tkáně, jehož příčinou je mutace genu, který se stará o stavbu kůže. Onemocnění postihuje především kůži, dále pak v některých případech sliznici dutiny ústní, trávicího, respiračního a urogenitálního ústrojí. Puchýře se mohou vytvářet při jakémkoliv drobném tlaku či tření.

Rebečina forma se projevuje častými puchýři i při neopatrném dotyku. Při manipulaci s Rebekou musí být každý obezřetný, například se nemůže zvedat v místech podpaží. Váha musí být rozložena na více bodech, aby jí nebyla poraněna kůže. Dalš&...