Published: 21.01.2019

Celkem 52 studentů z Fakulty zdravotnických studií se druhý lednový týden vydalo do Jeseníků, aby prošli speciálním kurzem. Neučili se pouze lyžovat, ale vyzkoušeli si, jak vyprostit člověka zasypaného lavinou.

Kurz se konal přímo pod Pradědem, nejvyšší horou Jeseníků, tudíž sněhové podmínky byly více než dostatečné. Studenti prvního ročníku oboru Zdravotnický záchranář prošli v rámci své praxe základním výcvikem běžeckého lyžování.

Od teorie k praxi

Dvoudenní průprava měla studenty nejen zdokonalit v technice lyžování, ale především je připravit na celodenní přesun v nepříznivých zimních podmínkách, který byl závěrečným a nelehkým úkolem celého kurzu. Při tomto přesunu měli studenti zužitkovat informace, které se dozvěděli v teoretických přednáškách, kde byli seznámeni se zásadami chování a pohybu na horách, prací s mapou a buzolou nebo jak si správně namazat lyže.

Jak funguje horská služba

Mezi nejzajímavější patřily přednášky profesionálního člena horské služby Jiřího Hejtmánka, který studentům přednesl, jakým způsobem tato organizace funguje, jakým disponuje vybavením a vysvětlil, jakými způsoby a postupy lze transportovat raněného v zimním a letním období. Velmi zajímavý a v dnešní době aktuální byl i názorný test sněhové stability v terénu. Studenti si také mohli vyzkoušet, jak fungují lavinové vyhledávače a jak je obtížné najít zasypaného zraněného v lavině.

Aby studenti úspěšně kurz absolvovali, museli také zvládnout závod na běžeckých lyžích. Silný vítr, hluboký mráz a sníh připravil pro budoucí záchranáře opravdu nelehký terén. Všichni zúčastnění ale kurz, i přes tyto nepříznivé klimatické podmínky, úspěšně absolvovali.