Published: 28.02.2013

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice si v roce 2013 připomíná 20 let výuky restaurování v Litomyšli. Pro tuto příležitost pořádá řadu akcí během celého roku 2013. První akcí, na které představí své umělecké a vědecké aktivity, je výstava nazvaná FAKULTA RESTAUROVÁNÍ UNIVERZITY PARDUBICE - 20 LET VÝUKY RESTAUROVÁNÍ V LITOMYŠLI. Díky spolupráci s Východočeskou galerií se výstava uskuteční v exkluzivních prostorách Domu U Jonáše v Pardubicích od 5. března do 28. dubna 2013.

Výstava ve Východočeské galerii v Pardubicích, zahajovaná v úterý 5. března 2013 v 17 hodin, prezentuje Fakultu restaurování Univerzity Pardubice, její historii i přehled současného dění na fakultě. Klade si za cíl představit a přiblížit práci všech kateder a ateliérů Fakulty restaurování. Jedním ze záměrů je také poukázat na oborovou interdisciplinaritu a aktivity fakulty jak na poli vzdělávacím, tak i restaurátorském a vědecko-výzkumném.

Své práce zde vystaví více než padesát studentů fakulty. Prezentované práce vznikly v rámci výtvarné přípravy a specializované výtvarné přípravy v jednotlivých ateliérech. Návštěvníci tak mohou shlédnout příklady kresby, grafických listů, tušové a kvašové malby. Vystaveny budou makety historických knižních vazeb či kopie středověké knižní malby. Mezi plastikami bude instalován akt dívky v životní velikosti nebo sekaná kopie portrétu Sv. Václava. Další zajímavostí bude například cvičný panel se sgrafitem a mozaikou.

Součástí výstavy bude i představení konkrétních restaurátorských prací, na nichž se studenti v rámci studia podíleli pod vedením pedagogů fakulty. Za zmínku stojí především prezentace restaurování gotické kamenné kašny v Kutné Hoře, zařazené na seznam památek Světového dědictví UNESCO, nebo konzervace části gotických nástěnných maleb na východní stěně presbytáře farního kostela sv. Martina v obci Sankt Martin v Dolním Rakousku.

Tuto unikátní výstavu budou doprovázet následující workshopy lektorované studenty a pedagogy Fakulty restaurování:

Workshop - Technika sgrafita (19. března 2013 od 9:00 do 16:00 hodin, pro všechny věkové kategorie)
Studentky Atelieru restaurování a konzervace nástěnné malby a sgrafita budou na cvičných panelech demonstrovat tvorbu sgrafita. Tuto zdobní techniku, typickou pro období renesance, si budou moci návštěvníci i sami vyzkoušet.

Workshop - Techniky zlacení na papíře (21. března 2013 od 10:00 do 16:00 hodin)
Tento kurz návštěvníkům Východočeské galerie v Pardubicích umožní vyzkoušet si techniky zlacení na papíře. Program je vhodný pro MŠ, ZŠ, SŠ, VŠ a širokou veřejnost. Lektorky kurzu Mgr. et BcA. Petra Janská a Mgr. art. Veronika Kopecká.

Workshop - Výroba škrobových papírů a jednoduchých knižních vazeb (11. dubna 2013 od 9:00 do 16:00 hodin, pro všechny věkové kategorie)
V rámci daného workshopu bude návštěvníkům předvedena jedna z tradičních technik zušlechťování papíru pomocí pšeničného škrobového mazu. Účastníci budou mít vedle výroby vlastního škrobového papíru možnost svázat si i jednoduchou knižní vazbu.

Přednáška - Restaurování gotické kamenné kašny v Kutné Hoře (9. dubna 2013 od 14:00 hodin)
Na příkladu restaurování mimořádně hodnotného objektu kamenné kašny v Kutné Hoře představí Mgr. art. Jakub Ďoubal ve své přednášce celý proces restaurování od průzkumů objektu, přes stanovení restaurátorského záměru až po vlastní realizaci.

K výročí 20 let výuky restaurování v Litomyšli připravuje fakulta v průběhu roku 2013 řadu dalších akcí. Své umělecké aktivity představí výstavami v Litomyšli, Pardubicích, Brně a Praze, na konferenci s mezinárodní účastí bude prezentovat svoji odbornou činnost a výsledky. Uskuteční se také setkání absolventů školy, vznikne almanach i reprezentativní publikace o fakultě a pořádány budou další doprovodné akce.

Pře...