Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 02.05.2018

Delegace studentů a akademických pracovníků Univerzity Pardubice reprezentují v těchto dnech univerzitu na mezinárodním ekonomickém fóru žen v indickém Dillí.

Ve dnech 27. dubna až 5. května 2018 se skupina pardubických studentů spolu se svými pedagogy účastní mezinárodní konference Women Economic forum (WEF). Zároveň získávají zkušenosti a seznamují se s indickou univerzitou - ekonomickou školou NIILM v Novém Dillí.

Ve dnech 27. dubna až 1. května se 4 studentky a 1 student spolu s akademiky, kteří vysokoškoláky doprovázejí, aktivně zapojili do diskusí a programu mezinárodní konference Women Economic forum, která se konala v Novém Dillí. Jeho cílem bylo podpořit ženy v jejich kariérním růstu, ženy, které se chtějí prosadit v oblasti podnikání a směřují do vyšších manažerských funkcí. V rámci konference probíhala i setkání s finančníky, konzultanty, poradci, bankéři či ministerskými úředníky z celého světa, kteří s dalšími účastníky sdíleli své zkušenosti při nasměrování žen k dalšímu rozvoji jejich kariéry. I pardubičtí studenti měli možnost aktivně přispět k diskusi a prezentovat výsledky své práce vážící se k tématům v některé ze sekcí konference.

„Přínosem cesty je nejenom samotná účast zástupců Univerzity Pardubice na velkém mezinárodním fóru plném zkušených manažerů z podnikatelské sféry a společensky významných osob z celého světa, ale především upevnění a rozvoj stávajících a navázání nových kontaktů a spoluprací,“ vysvětluje smysl konference a mezinárodního setkání Ing. Monika Vejchodová z Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy Univerzity Pardubice.

Mezinárodní ekonomické fórum žen WEF je mezinárodní setkání, které si klade za cíl navázat kontakty, diskutovat nad pestrými tématy v oblasti podnikání a inspirovat každou ženu, aby se nebála realizovat své sny v podnikatelské sféře. WEF vítá také muže, kteří podporují, aby se ženy objevovaly ve vedoucích funkcích. Tato konference je spíše platformou pro navazování kontaktů se zajímavými lidmi, mezi kterými jsou přední politici, podnikatelé, akademici, charitativní pracovníci a další,“ říká doc. Mgr. Martin Fárek, PhD., z Katedry religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který již několik let pomáhá spolupráci s Indií a indickými vysokoškolskými institucemi rozvíjet.

Na konferenci WEF doprovodili studentky Fakulty zdravotnických studií (2), studenta a studentku Dopravní fakulty Jana Pernera (2) a studentku Fakulty ekonomicko-správní (1) akademičtí pracovníci: PhDr. Kateřina Horáčková, DiS., z Katedry ošetřovatelství Fakulty zdravotnických studií, doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D., z Katedry religionistiky Fakulty filozofické a prorektorka pro rozvoj Univerzity Pardubice Ing. Andrea Koblížková, Ph.D.

V dalších dnech svého pobytu v Indii se studenti a akademičtí pracovníci Univerzity Pardubice seznamují s univerzitním kampusem ekonomické školy NIILM v Novém Díllí, která patří do sítě Rai univerzity, s níž Univerzita Pardubice již několik let svoji mezinárodní spolupráci aktivně rozvíjí.

„Spolupráce se rozvíjí již čtvrtým rokem. Poprvé jsme navštívili s delegací Univerzity Pardubice Rai univerzitu v Ahmédabádu v prosinci 2015 v rámci programu Discover India-Objevte Indii. Za tu dobu se vyměnily v Indii a Pardubicích celkem čtyři delegace. Vzájemné návštěvy přinesly nejenom navázání institucionální spolupráce mezi oběma univerzitami, ale i osobní spolupráce a přátelství, zejména s rektorkou univerzity dr. Harbeen Arorou,“ podotýká k historii spolupráce mezi Univerzitou Pardubice a Rai univerzitou její iniciátor doc. Mgr. Martin Fárek, PhD., z Fakulty filozofické.

Pardubickou delegaci čeká ve zbývajícím týdnu na ekonomické škole NIILM v Novém Díllí řada prezentací, interaktivní semináře, kulturní vystoupení i neformální setkání studentů a učitelů, které vzájemné vztahy a spolupráci obou univerzit jistě zase posunou dál.

V minulých letech se uskutečnila společná setkání Univerzity Pardubice a Rai University totiž již několikrát. První delegace studentů odjela do Indie na Rai univerzitu v Ahmedabádu ve státě Gujarát v prosinci 2015 v rámci společného projektu Discover India (Objevte Indii). Hned následujícího roku v únoru 2016 se v Praze konalo setkání zástupců českých vysokých škol s významnou osobností dnešní Indie, rektorkou Rai univerzit dr. Harbeen Arora a zároveň předsedkyní neziskové vzdělávací organizace „All Ladies League“. Ta přijela do Čech právě na pozvání Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, která společně s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského tehdy setkání zorganizovala. S dvacítkou českých žen, především z oblasti vzdělávání, výzkumu a podnikání, diskutovala paní Arora možnosti další spolupráce a zapojení žen do celospolečenských aktivit a témat. O rok později, v únoru 2017 se uskutečnila návštěva skupiny pardubických studentů a dalších akademických pracovníků Univerzity Pardubice v Novém Díllí a již dvakrát, v červnu roku 2016 a 2017, se na Univerzitě Pardubice konala pro indické zahraniční studenty letní škola, které se účastnili především studenti právě z indické Rai univerzity.

Více o dosavadní spolupráci s Rai univerzitou v Novém Díllí v Indii naleznete též v článcích pro e-Zpravodaj Univerzity Pardubice:

http://zpravodaj.upce.cz/univerzita/2017/summer-school/

http://zpravodaj.upce.cz/univerzita/2016/navsteva-z-indie/

http://zpravodaj.upce.cz/univerzita/2016/setkani-s-harbeen-arorou/