Published: 18.07.2013

Výstava: Tisíciletá tradice české měny od X. do XXI. století
(Millenial Heritage of Czech Currency)

Místo konání: Český národní dům - Bohemian National Hall, East 73rd Street, Manhattan, New York City, USA
Termín: od 29. června do 31. července 2013

Budete-li mít letos v červenci cestu do New Yorku, nezapomeňte se zastavit v Českém národním centru na Manhattanu. Od 29. června 2013 zde bude otevřena výstava "Tisíciletá tradice české měny od X. do XXI. století", kterou spolupořádají Východočeské muzeum v Pardubicích, Univerzita Pardubice a Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Její vernisáž bezprostředně souvisí se slavnostním ustavením nové česko - americké vědecké společnosti "The Comenius Academic Club", která bude mít ve stejný den první společné zahajovací shromáždění na americké půdě.

Výstava se do Čech nevrátí, po měsíční prezentaci v New Yorku se předpokládá její další putování po krajanských centrech v USA.

Výstava se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

Za nápadem i vlastní realizací výstavy stojí prof. PhDr. Petr Vorel, CSc. děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který je členem Učené společnosti České republiky a zároveň léta působí ve Východočeském muzeu v Pardubicích jako historik a numizmatik. Podnětem k uspořádání výstavy je letošní 20. výročí vzniku samostatné české měny (1993 -2003), formou panelové instalace však autor výstavy zpracoval stručný přehled více než tisícileté kontinuity české měny od 10. století do současnosti. Autorem grafického návrhu výstavy a průvodní stejnojmenné publikace byl výtvarník Východočeského muzea v Pardubicích Ondřej Ulrich. Výstava je koncipována jako putovní, takže je tvořena několika panely s využitím fotografií a galvanoplastických kopí mincí, které podle sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea v Pardubicích Michal Vojtěchovský.

"Převoz originálních mincí by byl administrativně i finančně nesmírně náročný a konceptu putovní výstavy tak po všech stránkách lépe vyhovuje varianta, kterou jsme zvolili. Vyrobené kopie jsou od originálů k nerozeznání." říká prof. Petr Vorel, který na vernisáži výstavy představí také svoji novou knihu "From the Silver Czech Tolar to the Worldwide Dollar."

Vernisáží výstavy 29. června, kterou ozdobí operním zpěvem Michaela Černá, studentka Konzervatoře Pardubice, bude zahájeno dvoudenní zasedání nové česko-americké vědecké společnosti "The Comenius Academic Club" (Komeniův akademický klub). Součástí prvního zasedání akademického klubu bude malá konference věnovaná odkazu Jana Amose Komenského v širších souvislostech. Druhý den na ni naváže diskuse o systému financování vědy, které se budou za českou stranu účastnit i někteří členové Rady pro výzkum, vývoj a inovace (odborného a poradního orgánu vlády České republiky), mezi nimi i prof. Ing. Jiří Málek, DrSc. z Univerzity Pardubice (rektor Univerzity Pardubice v letech 2006 - 2010, působící nyní na Katedře fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické).

"Výstava Tisíciletá tradice české měny od X. do XXI. Století připomíná 20. výročí Koruny české (1993 - 2013). Pro nás je zároveň úžasnou příležitostí, jak prezentovat rozsáhlou numizmatickou sbírku muzea, která v současné době čítá něco přes 33 tisíc předmětů. Děje se tak navíc v kontextu významných a pro muzeum velmi prestižních událostí," říká Mgr. Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích.

Samotná výstava, na které jsou neobvyklým způsobem využity sbírkové předměty i další muzejní dokumentace (fotografie, makrosnímky, kvalitní galvanoplastické kopie zlatých a stříbrných historidkých ražeb, ale i originály méně hodnotných moderních mincí), je členěna d...