Published: 22.01.2015

Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo ve spolupráci s Fakultou filozofickou Univerzity Pardubice a historikem profesorem Vorlem stálou expozici mincí a medailí významného českého sochaře a medailéra Zdeňka Kolářského.

Otevření nového kabinetu mincí a medailí Zdeňka Kolářského se uskuteční ve čtvrtek 29. ledna 2015 v 16 hodin ve Východočeském muzeu v Pardubicích (numismatická expozice, 2. patro pardubického zámku). Touto v pořadí již druhou stálou výstavní expozicí díla autora provede návštěvníky vernisáže historik prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, a PaedDr. Marie Borkovcová, ředitelka Městského muzea v Lanškrouně, ve kterém je od roku 2005 zpřístupněna první stálá výstava mincí a medailí Zdeňka Kolářského.

„Expozice zahrnuje reprezentativní ukázku autorova medailérského díla od šedesátých let 20. století do současnosti. Za více než šedesát let aktivní umělecké tvorby se autor svým dílem proslavil v Evropě i v zámoří, ale jeho tvůrčí kořeny jsou pevně spjaty s regionem východních Čech. Ve stálé expozici na pardubickém zámku tak mohou být vedle obecně známých prací Zdeňka Kolářského, jakými jsou například realizované návrhy našich mincí korunové měny, prezentována i jeho díla věnovaná jak mnoha významným osobnostem, institucím či obcím Pardubického kraje, tak i přímo městu Pardubice a Univerzitě Pardubice,“ přibližuje obsah expozice profesor Petr Vorel.

Pro Univerzitu Pardubice, s níž umělec spolupracuje již od roku 1999, navrhl Zdeněk Kolářský v uplynulých patnácti letech např. velkou bronzovou pamětní medaili, stříbrnou medaili za zásluhy „pro meritis“, sérii malých univerzitních i fakultních příležitostných medailí a razidlo univerzitní pečetě. Pro vestibul univerzitní auly v Pardubicích vytvořil také monumentální reliéf Arnošta z Pardubic, po němž nese největší přednášková síň univerzity své jméno.

V roce 2011 pak vydala Fakulta filozofická Univerzity Pardubice za významného přispění samotného umělce obsažnou celobarevnou monografii „Mezi orlem a pannou“ prezentující výběr z rozsáhlého autorského díla Zdeňka Kolářského.

I z tohoto důvodu, dlouholeté spolupráce umělce a Univerzity Pardubice, je vernisáž nové stálé expozice mincovního a medailérského díla Zdeňka Kolářského prezentována jako první akce v rámci letošních oslav 65. výročí založení vysoké školy v Pardubicích.