Published: 14.09.2017

O víkendu 16. a 17. září se v Pardubicích konají Dny evropského dědictví, v jejichž programu nechybí ani Univerzita Pardubice, která veřejnosti otevře dva své objekty. V sobotu 16. září a v neděli 17. září zve k posezení na Lavičce Václava Havla v univerzitním kampusu v Polabinách a v neděli zve zájemce na dvě komentované prohlídky své nejstarší historické budovy na náměstí Čs. legií v centru města.

Letos nově mohou návštěvníci Dnů evropského dědictví, díky nimž zavítají do útrob několika památek, kam nemají běžně přístup, putovat po dvou trasách – žluté a zelené. Netradičních zastávek je během dvou dnů naplánováno celkem 19. Při své víkendové pouti by rozhodně neměli minout ani Univerzitu Pardubice, která je letos zve na dvě místa – jednak do svého univerzitního kampusu v Polabinách a jednak do centra města na náměstí Čs. legií.

Žlutá trasa zavede návštěvníky v sobotu 16. září i do kampusu Univerzity Pardubice v Polabinách, kde můžou posedět na LAVIČCE VÁCLAVA HAVLA. Pamětní místo na prvního polistopadového prezidenta zdobí tamní atrium výukového areálu již dva roky. Za tu dobu přilákala řadu zvědavců a konala se na ní i tři čtení autorských děl a divadelních her. Navštívit ji bude možné po celý víkend od 10 do 18 hodin přes vestibul Dopravní fakulty Jana Pernera ve Studentské ulici č. 95 (zastávka autobusu č. 16 nebo trolejbusu č. 3). Ve žluté trase v sobotu má číslo 9, v zelené trase v neděli je označena číslem 3.

V neděli 17. září se navíc zájemci, kteří se vydají po zelené trase za číslem 3, podívají do HISTORICKÉ BUDOVY UNIVERZITY V CENTRU MĚSTA na náměstí Čs. legií. V 10 a ve 14 hodin je pro ně připravena komentovaná prohlídka nejstaršího objektu univerzity. Historicky cennou částí objektu i nedávno citlivě zrekonstruovanými budovami univerzity provede návštěvníky Ing. František R. Václavík. Sraz účastníků komentované prohlídky je ve vestibulu nejstarší části areálu na rohu Štefánikovy ulice a náměstí Čs. legií.

Památkově chráněná budova Univerzity Pardubice, pocházející z roku 1899, původně státní průmyslová škola, sloužící od 50. let minulého století pardubické vysoké škole, prošla rozsáhlou rekonstrukcí a přestavbou v letech 2011–2012. Na ni navazující budovy z 60. let minulého století byly pro potřeby Fakulty elektrotechniky a informatiky upraveny na konci první dekády tisíciletí a vnitroblok byl přestavěný na Centrum materiálů a nanotechnologií před dvěma lety.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) jsou v celoevropském rozměru významnou kulturní událostí, která probíhá pod záštitou Rady Evropy vždy v měsíci září a těší se velkému zájmu jak milovníků historie a památek, tak běžných turistů i občanů.

I v letošním roce je v Pardubicích pro návštěvníky připravena soutěž, tentokrát s vůní kávy. Pro prvních 35 návštěvníků památek, kteří navštíví alespoň pět objektů a nasbírají razítka do hrací karty, je u pojízdné kavárny Doppie Coffee připravena káva zdarma.

Více informací o programu EHD na www.ehd.cz , www.ipardubice.cz, www.pardubice.eu.