Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

fb_banner_noc_vedcu_120892.jpg

Brány Univerzity Pardubice se opět otevřou veřejnosti při celonárodní NOCI VĚDCŮ, která nastane už tento pátek 5. října. O tom, jak se věda vyvíjela, jaké jsou její zákonitosti i nejnovější poznatky se návštěvníci přesvědčí na téměř padesátce stanovišť s pokusy, ukázkami a hrátkami v areálu Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Ta bude celý páteční večer zaplněna demonstračními stánky všech fakult univerzity při NOCI VĚDCŮ. Letos s podtitulem „STO LET ČESKÉ VĚDY“.

Během prvního říjnového pátku čeká návštěvníky Noci vědců v univerzitním kampusu ve Studentské ulici opravdu pestrá vědecká jízda. Bohatý populárně-naučný program připravilo šest fakult univerzity. A tak se zájemci přenesou například na zajímavá místa s virtuální realitou a s chemiky se vydají třeba po stopách historie výroby československých sýrů, kouzlit se bude s výbušninami a ochutnávat zmrzlina z molekulární kuchyně. Chybět nebudou zajímavé workshopy, kvízy, rébusy a šifry a děti se zabaví v kreativním koutku. Zahájení Noci vědců svým vystoupením zpestří Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s.

„Velkým lákadlem letošní akce je vědecká show ZVUK známého popularizátora vědy Michaela Londesborougha, kterou mohou zájemci navštívit v 18 hodin. Někteří žáci škol ji budou moci vidět již od 15 hodin,“ komentuje hlavní atrakce pátečního vědeckého programu na univerzitě organizátorka akce Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

Připravený program je velmi rozmanitý, každý si v něm přijde na své.

„Zajímavá bude pro návštěvníky jistě i mimořádná možnost nahlédnout přímo do chemických laboratoří fakulty chemicko-technologické. Na své si přijdou i milovníci techniky. S fakultou ekonomicko-správní se budou moci stát »pilotem na vlastní kůži« a zjistit, co ještě nevědí o létání s drony. Dopravní fakulta Jana Pernera připravila například simulátor lokomotivy a letecký simulátor. Zdravotníci budou měřit záření zařízením GAMABETA. Chybět nebudou nové hry pro handikepované, pohybliví roboti a robůtci. Návštěvníci mohou nahlédnout nejen do historie české vědy, ale představí se jim také nejmodernější vědecké trendy. Čeští vědci právem patří mezi světovou špičku,“ dodává k atraktivnímu programu Noci vědců za organizátory Iva Svobodová.

Letošní interaktivní populárně-naučný program připravily fakulty Univerzity Pardubice i její partneři.

„Naši partneři ze středních škol návštěvníkům představí například zábavné chemické pokusy, skleník s automatickým větráním a zálivkou, pomůcku pro analýzu radioaktivních zdrojů i to, že tvoření není věda. Letos se připojily i společnosti RETIA, FOXCONN, AVX a CONTIPRO,“ dodává k zapojení partnerů univerzity Iva Svobodová.

Finančně Noc vědců podpořily, kromě zmíněných společností, i Pardubický kraj, město Pardubice a městská část Pardubice II.

Program, v němž návštěvníci zapomenou na starosti a pobaví se vědou a poznáváním, začíná v 16 hodin a potrvá v univerzitním kampusu v Polabinách až do 22 hodin. Vstup na akci je zdarma. Demonstrace a vědecké ukázky budou jak venku, tak uvnitř v laboratořích univerzity, a tak si návštěvníci program užijí i za případné nepřízně počasí.


Třináctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 5. října brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost. Nabitý program bude probíhat ve stejném čase na více než 30 místech České republiky.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „normální lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Kompletní program Noci vědců nebo mapky stanovišť jsou dostupné na webových stránkách univerzity https://www.upce.cz/noc-vedcu-2018 nebo na univerzitní facebookové události: https://www.facebook.com/events/694922624212890/.

Letos poprvé je možné mít program pohodlně i ve svém mobilu. Stačí si zdarma stáhnout mobilní aplikaci Noc vědců na Google Play.

Souhrnné informace o celostátní akci jsou na webu http://noc-vedcu.cz/.

Všichni zájemci bez rozdílu věku jsou na NOC VĚDCŮ na UNIVERZITĚ PARDUBICE srdečně zváni.

Bližší informace:

Ing. arch. Iva Svobodová
koordinátorka populárně-naučných akcí
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
telefon 466 036 482, mobil 606 694 170
e-mail 
iva.svobodova@upce.cz

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz