Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Univerzita Pardubice si na podzim připsala další vědecký úspěch. Hned dvakrát se totiž ocitla na seznamu výsledků hodnocení vědy výzkumných organizací, které v prosinci zveřejnila Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace. A to díky svým vědcům a odborníkům z chemie a historie, kteří stojí za dvěma úspěšnými publikacemi. Dostaly se totiž do tzv. II. pilíře hodnocení výzkumných organizací, který zohledňuje jen ty nejlepší výsledky na poli vědy.

Nejlepší vědecké výsledky, které navrhují jednotlivé české instituce, tedy i Univerzita Pardubice, posuzují každoročně mezinárodní panely hodnotitelů. Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace následně vyhlašuje seznam excelentních výsledků vědy výzkumných organizací za předešlý rok, které tvoří tzv. II. pilíř hodnocení výzkumných organizací. Významné vědecké výsledky se poté stávají i součástí kritérií pro financování tvůrčí činnosti dané instituce pro následující rok.

V rámci mezinárodního hodnocení uspěly vloni hned dva odborné výstupy vědců z Univerzity Pardubice:

Excelentní výsledek vědy v oboru chemie vytvořil autorský kolektiv vědců Ing. Marek Bouška, Ph.D., doc. Ing. Libor Dostál, Ph.D., Ing. Zdeňka Růžičková (Padělková), Ph.D., doc. Ing. Roman Jambor, Ph.D., z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, kteří své poznatky shrnuli v článku Intramolecularly Coordinated Organotin Tellurides: Stable or Unstable?, uveřejněném v prestižním vědeckém časopise Angewandte Chemie International Edition. Jedná se o důležitý základní výzkum, který ukazuje, že teluridy cínu jsou zajímavými stavebními kameny pro další řízenou oxidační diverzifikaci k analogům těžkých atomů karboxylových kyselin a příbuzných sloučenin. Je nasnadě, že se tato zjištění objeví v učebnicích pokročilé anorganické a organokovové chemie.

Vědecký výkon a úspěch autorů ocenil děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Petr Kalenda při podzimním zasedání vědecké rady fakulty, mimo jiné udělením pamětní medaile Fakulty chemicko-technologické.

Za druhým excelentním výsledkem, tentokrát v oboru historie, stojí PhDr. Vítězslav Prchal, Ph.D., z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, autor knihy Společenstvo hrdinů: Válka a reprezentační strategie českomoravské aristokracie 1550–1750. Kniha je totiž prvním českým pokusem spojit dosud málo reflektovanou zahraniční metodologii (nová vojenská historie, kulturní dějiny vojenství) s domácí tradicí výzkumu dějin aristokracie. Ukazuje, že válka jako sociální a kulturní fenomén může být studována v České republice stejně jako kdekoli jinde. Autor pojednává o šlechtě z českých zemí na počátku novověku. V centru pozornosti stojí reprezentační potenciál války, zejména pak způsoby, jimiž jej aristokraté dokázali přeměnit v mocný propagační nástroj, dokazující jejich výjimečnost, starobylost a užitečnost.

Kniha Společenstvo hrdinů se stala rovněž vítězem tradičního dotazníku mezi profesionálními historičkami a historiky „Historická kniha roku 2015“, kterou organizuje časopis Dějiny a současnost a je také pozitivně hodnocena v odborných recenzích. Vítězslav Prchal navíc za tuto knihu obdržel v roce 2017 rovněž Cenu rektora za prestižní monografii, kterou převzal při slavnostním akademickém obřadu univerzity ke Dni boje za svobodu a demokracii v rámci tradičního programu a oslav 17. listopadu na Univerzitě Pardubice.

Více informací k posledním excelentním výsledkům Univerzity Pardubice najdete v článku v e-Zpravodaji Univerzity Pardubice: http://zpravodaj.upce.cz/veda/2017/dva-excelentni-vysledky-za-rok-2016/.

 

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz