Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

laborka_fcht_1600_-_kopie_154064_154480.jpg

Published: 16.10.2020

Vysokoškoláci Univerzity Pardubice mají od konce září on-line výuku, přesto mnozí opět pomáhají v různých zdravotnických a dalších zařízeních po celé republice. V jarní vlně pandemie šili roušky, tiskli ochranné štíty nebo bez nároku na honorář přispěli v nemocnicích, dětských domovech, a taky v péči o seniory. Nyní se zapojují také do práce v laboratořích nebo znovu v provozu informačních linek nemocnic. Pracovní povinnost má v současnosti bezmála 400 studentů.

„Nečekali jsme na vyhlášení pracovní povinnosti, desítky našich studentů pomáhají už několik týdnů. Studenti všech našich ročníků, nejen ti, kterých se pracovní povinnost týká, jsou připraveni přispět stejně jako na jaře,“ říká doc. Ing. Jana Holá, Ph.D., děkanka Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Pracovní povinnost má v současnosti 238 vysokoškoláků z této fakulty. Plní si ji také studenti oboru Zdravotně-sociální pracovník. Aby obstáli při praxi v institucích poskytujících sociální péči, Fakulta zdravotnických studií je připravuje také na přímou ošetřovatelskou péči. Operativně upravila rozvrh a mimo původní plán zařadila praktickou výuku v odborných laboratořích, kde si studenti vyzkouší péči o pacienta na lůžku, což zahrnuje například podávání stravy a tekutin, úpravu lůžka, přesuny, a také správné používání ochranných pomůcek.

Do aktivit, které pomáhají v současné pandemické době, se zapojili i studenti dalších fakult. Z Fakulty chemicko-technologické s obory bioanalytik nebo zdravotní laborant se v rámci pracovní povinnost zapojí do pomoci v zdravotnických zařízeních celkem 141 vysokoškoláků.

Mnozí pracují bez ohledu na vládní nařízení. Studentka druhého ročníku oboru zdravotní laborant Fakulty chemicko-technologické Martina Bednářová a další studenti pracují v laboratoři klinickém mikrobiologie pražské Nemocnice Na Bulovce. Studentka Fakulty ekonomicko-správní Míša začala pomáhat s vyřizováním telefonátů nemocných na speciální covid lince a připojí se i další. Budoucí zdravotnický záchranář Martin Kubát v současnosti drží služby na ARO v Chrudimské nemocnici. „Pracuji od začátku září, 40 hodin týdně v rámci mé odborné praxe,“ dodal Martin. Adéla Klegerová, která je jednou z budoucích zdravotních sester studujících na Fakultě zdravotnických studií, pomáhá třikrát v týdnu v léčebně dlouhodobě nemocných. „Pracuji tady už třetí rok. Ve všední dny chodím na noční nebo beru víkendové služby denní i noční. Je to náročné, ale baví mě to,“ říká Adéla.

Už podruhé se letos zapojili do analýz vzorků na koronavirus SARS-CoV-2 studenti a akademici Fakulty chemicko-technologické, kteří od poloviny září ve speciálně zabezpečené laboratoři pomáhají se vzorky Nemocnici Pardubického kraje, a.s.

Univerzita Pardubice si pomoci studentů i akademiků v pandemii cení. Navrhla letos celkem 5 osobností na Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů. Od 23. září vysoká škola zavedla on-line výuku. Studenti Fakulty zdravotnických studií a dalších zdravotnických oborů na Fakultě chemicko-technologické mají nyní pracovní povinnost, kterou jim v nouzovém stavu stanovila vláda. Na sedmi fakultách Univerzitě Pardubice v současnosti studuje více než 7 tisíc vysokoškoláků.

Pardubice 15. října 2020                                                     

Mgr. Martina Macková,

vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa