Published: 10.11.2017

V příštím týdnu si Univerzita Pardubice připomíná výročí listopadových událostí a jako každoročně připravila bohatý program. Ten začíná již v pondělí 13. listopadu, na kdy studenti Fakulty filozofické připravili další ČTENÍ NA LAVIČCE VÁCLAVA HAVLA. Společná studentská aktivita, do které se může zapojit každý z přihlížejících a část textu či dramatu ostatním přečíst, svede dohromady studenty, akademické pracovníky i zájemce z řad veřejnosti.

Tentokrát přítomní společně vzpomenou nejen na osobnost dramatika Václava Havla a listopadové události, ale současně je propojí i vybraným tématem – tentokrát dramatikem Josefem Kajetánem Tylem coby autorem divadelní hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, v níž poprvé zazněla píseň Kde domov můj, která se později stala českou státní hymnou. Toto čtení tak studenti nazvali příznačně Minuty bez Tyla.

Společné listopadové čtení nazvané „Minuty bez Tyla“ se uskuteční v pondělí 13. listopadu od 14:30 hodin přímo na Lavičce Václava Havla v atriu kampusu Univerzity Pardubice ve Studentské ulici 95 (vchod do atria s lavičkou přes vestibul dopravní fakulty).

„Připravili jsme společné čtení absurdních a komediálních „minutových her“, jejichž tématem se stal Josef Kajetán Tyl. Ve svižném rytmu si přečteme miniaturní divadelní kusy Arnošta Goldflama, Jiřího Kratochvila, Přemysla Ruta a dalších. Počet her, které přečteme, není předem dán,“ upozorňuje organizátor čtení na Lavičce Václava Havla Mgr. Přemysl Krejčík z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

„Hry začneme společně číst ve skupině lidí, která ovšem nebude neměnná. Kdokoli z přihlížejících může kteréhokoli vystupujícího vystřídat a místo něho přečíst kus hry sám, než předá štafetu dál. Vítáni jsou všichni a začínáme v půl třetí odpoledne.“ zve na další ze čtení na Lavičce Václava Havla, které se stává studentskou tradicí, student Přemysl Krejčík, který zorganizoval i všechna předcházející čtení v pardubickém kampusu.

Datum 13. listopadu přitom studenti nevybrali náhodou – přesně před dvěma lety byla v atriu univerzitního areálu ve Studentské ulici, v rámci tradičních oslav listopadového svátku Dne boje studentů za svobodu a demokracii, slavnostně zpřístupněna Lavička Václava Havla jakožto symbol dialogu a porozumění a současně jako pamětní místo na prvního polistopadového prezidenta. Navíc letos uplynulo 140 let od doby, kdy byla Tylova hra vydána poprvé knižně, a 183 let, kdy byla poprvé uvedena ve Stavovském divadle.

Vloni se vzpomínková akce u příležitosti výročí instalace Lavičky Václava Havla konala poprvé a četlo se Havlovo absurdní drama Audience. Více dočtete v článku v e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/kultura/2016/lvh-audience/. V květnu na toto setkání studenti navázali znovu, a to kolektivním čtením další absurdní hry Plešatá zpěvačka, jejímž autorem je Eugèn Ionesco.

Kolektivní čtení divadelních her na Lavičce Václava Havla v pondělí 13. listopadu je součástí oslav Univerzity Pardubice státního svátku Dne boje studentů za svobodu a demokracii. Tento svátek si Univerzita Pardubice, jako jediná instituce v Pardubicích, připomíná pravidelně každoročně už od roku 1997. Hlavní část programu Univerzity Pardubice k tomuto státnímu svátku je letos naplánován na čtvrtek 16. listopadu.