Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 21.07.2024

Sám by se na běžky nepostavil, ale biatlon sleduje rád. České závodníky už neposouvá do cíle jen fanděním u televize. Chemik David Veselý z Fakulty chemicko-technologické pro ně vylepšil mazání na lyže. S kolegy vytvořil speciální příměs, která je dokáže zrychlit. A dostat by se k ní mohli i obyčejní běžkaři. 

Jezdíte na běžkách?

Ne, já sám nejezdím. Mě na běžky nikdo nedostane, vždyť je to strašná dřina (smích).

A biatlon sledujete?

Ano, jsem fanoušek, ale jedině z gauče.

Přitom máte pro závodníky pomyslné eso v rukávu…

Připravujeme jakási aditiva do různých formulací vosků, zejména jejich kapalných variant, určených pro mazání lyží. 

K čemu látka slouží?

Náš výzkum měl vyvinout látky, které budou zlepšovat kluznost lyží primárně na sněhu. Vysoká kluznost znamená, že se materiál málo špiní, což je v případě lyží velká výhoda. U lyží se myšlenka na vyšší kluznost zrodila, ale během realizace jsme se neomezovali pouze na sníh, ale v podstatě obecně na zvýšení kluznosti. Šlo přitom o to co nejvíce snížit povrchového napětí. 

V čem přesně tedy vaše aditivum umí běžkařům pomoci?

Je to urychlovač. Je určen především na techniku bruslení, při níž lyžař potřebuje, aby lyže co nejvíc jely. Počítá se každý centimetr, o který lyže dojedou dál a díky kterému závodník ušetří síly. Totéž platí pro techniku soupaže. Naproti tomu při klasickém lyžování lyžař potřebuje odraz a aby lyže naopak byly v kontaktu se sněhem. Pro tuto disciplínu naše aditivum není. 

Co je výhodou vaší látky? 

Je hodně hydrofobní. Po aplikaci se na materiálu nedrží voda, naopak dobře stéká z povrchu pryč. Od této vlastnosti jsme se na začátku odrazili. Kluznost souvisí s povrchovou energií, která závisí na kontaktním úhlu. Pro lyže i další aplikace naší látky je nejdůležitějším médiem voda. Právě po vodě, kterou sníh obsahuje, to krásně klouže. V tom je celá finta. 

Má látka ještě nějaké další vlastnosti?

Snažili jsme se dosáhnout toho, aby na materiálu vydržela co nejdéle. Lyžaři si totiž dost často stěžují, že ke konci závodu už lyže špatně jedou. Je tedy nutné zajistit i to, aby se látka jízdou neobrušovala, ale to zatím neumíme. 

Jak vaše látka vypadá?

Je to bílá pevná látka. Chemicky obsahuje prvky jako křemík, kyslík, uhlík a vodík. Je dobře rozpustná, takže je možné připravit její roztoky. Teoreticky lze aplikovat i jako prášek, ale to je technicky nesmysl. Ten míval význam v době, kdy se jako materiál skluznic lyží používal teflon a prášek se zažehlil do povrchu. U nových variant skluznic je ale tato verze jen plýtváním materiálu. 

Jak jste látku připravovali?

Organickou syntézou. V případě organokovů je relativně složitá a trvá víc než týden. Je to sofistikovaný a poměrně komplikovaný proces, jehož výchozí suroviny jsou docela drahé. Syntéza probíhá částečně v inertní neboli ochranné atmosféře. 

Jaké množství jste doteď vyrobili?

Asi půl kila. Spoustu látek jsme si připravili v malých množstvích a ty jsme potom testovali. A zpětná vazba typu „tohle je nejlepší, tohle chci“ nás přivedla k většímu výzkumu. Je totiž rozdíl připravovat látku v množství 0,05 gramů, 10 gramů nebo dokonce 100 gramů.  

Co bylo hnacím motorem vašeho výzkumu?

Postupný zákaz fluorovaných sloučenin. S jeho příchodem se tato oblast velmi rozhýbala. Poukazovalo se na to, že tyto látky nejsou k životnímu prostředí šetrné, v přírodě jsou téměř nerozložitelné, a že dokonce škodí lidskému zdraví. 

Měli jste tedy dosáhnout stejných vlastností, akorát bez fluoru?

Řekli jsme si, že nejdůležitější vlastností pro naši aplikaci je hydrofobita. Pro představu – když na teflonovou pánvičku kápnete vodu, rozuteče se okamžitě do všech stran. Téhož efektu jsme chtěli docílit i pro dnes užívané skluznice.

Trvalo vám dlouho aditivum vyladit?

Pracovali jsme na něm asi dva roky, ale předcházel tomu určitý vývoj. Na začátku jsme se s naším partnerem, kterým je firma zabývající se výrobou vosků, museli domluvit, co chceme a jestli je to vůbec možné. 

Jak se nová látka testuje v praxi?

Účinnost naší látky se měří testováním přímo v terénu, konkrétně testují rychlost a dojezdovou vzdálenost. Partner naši látku přidává do jednotlivých formulací pro mazání lyží a hledání té optimální představuje hodně práce. Sám si připraví několik párů lyží, které jsou namazány směsí s různým množstvím naší látky. Tester pak vyrazí na testovací trať s jedním párem lyží. Sjede určitý úsek kopce, běží dva kilometry a přitom projede fotobuňkou, která změří jeho rychlost. Sundá lyže, vezme další pár a jede to kolečko nanovo. 

Účastnil jste se testování aktivně?

Já bych u toho umřel. Testování je velmi fyzicky náročné. 

U profesionálních sportovců asi nestačí jen namazat a šup na start…

To samozřejmě ne, profesionální mazání nemůže dělat jen tak někdo. Několikrát jsem byl přítomný u přípravy lyží a je to doslova „foch“. 

Takže vaše látka nebude určena pro amatérské lyžování? 

Bude. Pro toto využití počítáme právě s kapalnou formou, kterou si běžkař nastříká na skluznici a může vyběhnout. Potřebujeme ale jednotlivé formulace důkladně otestovat, protože absolutně nemůže nastat situace, že někdo přijde, nastříká si to na lyže, a vůbec mu to nepojede. Teprve ve chvíli, kdy všechno stoprocentně vyladíme, se přípravky mohou začít vyrábět a nabízet. To už je ale úkol pro našeho partnera.

Mnozí běžkaři mají zažitou běžnou sadu vosků, podle počasí vyberou kelímek, namažou a jedou. Takhle už se to dnes nedělá?

V obchodech už bývá jiná nabídka. Vosky jsou mnohdy kapalné. A s touto variantou máme nejlepší úspěchy i my. Pro kapalné systémy jsou naše látky nejvhodnější. Lze je aplikovat i do parafínu, na který jsou právě mnozí lyžaři zvyklí.

Jak jste se k tomuto výzkumu dostal?

Na začátku za mnou přišel jeden z prvních absolventů naší fakulty, pan Tischer, pro něho naši látku vyvíjíme. Chtěl, abychom mu pomohli zvýšit kluznost běžeckých lyží. A jelikož já jsem kovaný v silikonových pryskyřicích a látkách, kterým se říká polysiloxany, začali jsme na této bázi aplikovat nové látky.

Řešíte výzkum sám?

Přišel jsem k němu jako první. Šel jsem cestou polysiloxanů nebo siloxanů, takže jsem vycházel ze silikonu. Pak jsem přibral další kolegy, doktora Nováka a prof. Jambora, kteří to posunuli dál a začali k tomu přidávat nápady z oblasti složitějších organokovových sloučenin. Nově mezi sebou máme také doktora Michala Amana a Ing. Michaela Srba. 

Jaký je to pocit stát u zrodu něčeho takového? 

Dobrý. Snažím se většinu svých výzkumů dělat ve spolupráci s partnery, tedy konkrétními firmami, a díky tomu se povedlo dotáhnout i tuto relativně složitou věc poměrně daleko, tedy k něčemu, co má možný potenciál v reálném životě. 

Má vývoj v této oblasti někde konec?

V současnosti se konec nedá dohlédnout. Díky zákazu používání fluoru je to nová oblast a nedá se odhadnout, kdy nastane boom různých experimentů, než se to ustálí. Některé produkty vyhrají a situace se zase uklidní, ale momentálně nelze říct, kdy k tomu dojde. 


doc. Ing. David Veselý, Ph.D. (1975)

  • Prorektor pro vzdělávání a kvalitu Univerzity Pardubice
  • Pracuje v Ústavu chemie a technologie makromolekulárních látek, konkrétně na Oddělení nátěrových hmot a organických povlaků.
  • Zabývá se formulací nátěrových hmot a organických povlaků syntézou antikorozních pigmentů a studiem mechanismů oxopolymeračních reakcí.
  • Poslední dva roky pracuje s kolegy na vývoji nové sloučeniny určené pro zvýšení kluznosti povrchů polymerních materiálů a kompozitů. Pomáhá například zrychlit jízdu na lyžích a navíc je šetrná k přírodě.
  • Za vývoj těchto přípravků získal ke konci roku 2023 cenu Pardubického podnikatelského inkubátoru P-pink v kategorii Top inovace.
  • Na směsi obsahující nově vyvinutou látku drží Univerzita Pardubice český patent.
  • Ve volném čase rád tráví volné chvilky se svými dětmi.

TEXT Zuzana Paulusová : FOTO Milan Reinberk

Tento text najdete v exkluzivním vydání časopisu Univerzity Pardubice MY UPCE, v tištěné i on-line podobě.

Published: 18.07.2024

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo natolik, že přestálo pád režimu a bez jakýchkoliv negativních konotací se běžně používá i dnes, ale také originální architekturou z dob svého vzniku.

Růst začalo v 50. a 60. letech minulého století. Na domech nechybějí specifické římsy, lunety či sgrafita, včetně těch s budovatelskými výjevy. Byť s vlnou zateplování a rekonstrukcí již genius loci lokality nepůsobí tak silně jako dřív, desítky bytových domů obklopených zelení stále své kouzlo mají.

Jedna z obytných budov však ční nade všechny, a to doslova. Je jí takzvaná Věžička – stavba, již zná na Stalingradě každý. Jedna z největších tamních bytovek doplněná věží má před sebou i rozlehlé prostranství, dalo by se říci až náměstíčko. A právě tomuto prostoru, který je nyní ve značně neutěšeném stavu, chce dát radnice novou podobu.

„Žádné žďárské sídliště nemá podobně velkorysý prostor, jako je tomu právě u Věžičky. S ohledem na místní komunity to vidíme jako příležitost vytvořit tam skutečně funkční prostor, který celou lokalitu oživí a podpoří setkávání místních,“ nastínil vizi města žďárský starosta Martin Mrkos.

Zatím dominuje prostranství u domu s věžičkou velká asfaltovaná plocha s prorůstající trávou a plevelem, jenž útočí i na nesourodé, klikaté chodníčky. Poblíž se nachází pár laviček a několik atrakcí malého dětského hřiště. Právě nedostatek vyžití pro děti na tak lidnatém sídliště bývá častým předmětem stížností Stalingradských.

Sociologicko-antropologický průzkum

Zjistit názory obyvatel, kterým ostatně bude po proměně lokalita sloužit, se vedení města rozhodlo i ne zcela běžným způsobem – pomocí sociologicko-antropologického průzkumu. Ujali se ho pedagogové a studenti z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Ti se po vymezené části sídliště – ohraničené ulicemi Okružní, Brodská a Revoluční a jejich nejbližším okolím – pohybovali vždy po několik dní, a to na začátku a poté ještě na konci června.

Naším úkolem bylo prozkoumat oblast, kde podle údajů, které máme od vedení města, žije kolem 1 400 lidí,“ popsala vedoucí výzkumu Michaela Konopíková z katedry sociální a kulturní antropologie.

Její tým používal pro sbírání názorů veřejnosti tři základní techniky. Při takzvaném kvantitativním šetření byli oslovováni místní různého věku i pohlaví, a to jak přímo u sebe doma, tak i náhodně na ulici.

Výzkumníci jim položili několik otázek a odpovědi zaznamenali do dotazníků. Takto se povedlo získat reakce od zhruba 150 lidí.

„Někdo vás třeba odmítne s tím, že se nechce zúčastnit, ale to bylo opravdu jen pár lidí. Buď nemají čas, nebo tam panuje určitý strach z toho být někde zaznamenaný. Většina je ale velmi ochotná,“ zhodnotil Matouš Pekař, student druhého ročníku sociální a kulturní antropologie. Z reakcí lidí je podle něj znát, že jim na budoucnosti lokality záleží.

„Hned v naší první otázce se ptáme, co se lidem vybaví pod pojmem Věžička. A z většiny odpovědí je slyšet i určitý sentiment, nostalgie. Lidé si hned představí plácek, kde si hráli jako děti, hřiště s atrakcí v podobě muchomůrky. Je to pro ně prostě příjemné místo – místo, kde jsou doma,“ popsal student. Respondenti podle výzkumníků chválí i hojnost zeleně, stěžují si naopak na málo parkovacích míst a chybějící infrastrukturu.

Metoda sněhové koule

Kromě vyplňování dotazníků vedli antropologové s místními i hloubkové rozhovory. „Mluvili jsme při nich s lidmi, kteří jsou ochotni nám věnovat více času a pohovořit o tom, jak se jim tu žije, jaký mají vztah k tomuto místu a hlavně k prostranství u Věžičky,“ přiblížila Konopíková.

Takzvanou metodou sněhové koule tazatelé od respondentů získávali i tipy na další lidi, jež by si chtěli o danému tématu popovídat. Celkem se tak povedlo zrealizovat pětadvacet rozhovorů.

Uskutečnily se navíc dvě skupinové diskuse a výzkumníci rovněž oslovili řadu lidí, již mají k lokalitě třeba profesní vztah.

„Ať už je to firma, která se tu stará o pořádek a svoz odpadu, místní asistenti prevence kriminality, nebo i vedení blízkých škol, neboť je předpoklad, že i jejich žáci budou prostor využívat,“ vyjmenovala Konopíková. Její tým teď čeká náročná analýza nasbíraných dat. „Po této fázi se vrhneme na sepisování závěrečné zprávy. V ní bude vše, co jsme zjistili, včetně našich doporučení,“ uvedla Konopíková.

Na výstupy z výzkumu, jež má vedení města obdržet do konce letošního srpna, navážou další kroky. „Rádi bychom výsledky přetavili do zadání na revitalizaci lokality. Je možné, že to bude i formou soutěže. V ideálním případě bychom chtěli vytvořit architektonickou studii v průběhu roku 2025,“ dodal starosta Mrkos.


Stalingrad a Věžička

  • Celé sídliště, které zahrnuje kolem dvou tisíc bytových jednotek, bylo vybudováno v několika etapách mezi lety 1950 až 1965. Na plánování se postupně podílelo několik architektů.
  • Obydlí byla určena pro první generaci zaměstnanců Žďárských strojíren a sléváren (Žďas).
  • Jako první se začalo v roce 1949 stavět několik desítek levných, podsklepených montovaných domků typu Danmark, načež se lokalitě začalo zkomoleně říkat Dagmarky – název přetrvává dodnes.
  • Následovaly „bytovky“, celek měl jednotnou skladbu většinou čtyř až pětipodlažních cihlových domů.
  • Tyto objekty vynikaly spoustou zdobných prvků, jako jsou římsy, lunety nebo sgrafita. Mnohé ze zobrazených výjevů byly budovatelské a poplatné době, ale nechyběla ani zvířata nebo třeba květiny.
  • Stalingrad byl soběstačný, lidé mohli nakupovat v menších obchodech, měli tam i knihovnu, lékárnu, školy, jesle nebo kino.
  • Objekt s ikonickou věžičkou, jež dala název celé lokalitě – U Věžičky – je z roku 1956. Jde o jeden z největších bytových domů na sídlišti. Původně v něm nebylo ústřední topení, lidé si topili v kamnech.
  • U Věžičky se nacházelo i oblíbené dětské hřiště a plácek, který dnes chce město obnovit.
  • Podle místních Věžička údajně sloužila jen jako orientační bod. Některé zdroje o ní však mluví i jako o pozorovatelně pro hlídku protivzdušné obrany.


Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/sidliste-stalingrad-zdar-nad-sazavou-vezicka.A240710_805802_jihlava-zpravy_evs
Autor: Jana Nedělková
Převzato se souhlasem autora. 

Published: 18.07.2024

Nové vedení Univerzity Hradec Králové v čele s rektorem doc. Janem Křížem přijelo na první návštěvu symbolicky právě do Pardubic.

Setkání, které proběhlo druhé červencové úterý se zúčastnil rektor UPCE prof. Libor Čapek s novým rektorem UHK doc. Janem Křížem. O možnostech vzájemné spolupráce jednali společně s prorektorkami UPCE prof. Petrou Bajerovou (prorektorka pro vnější vztahy), doc. Liběnou Černohorskou (prorektorka pro vnitřní záležitosti), kvestorem Ing. Petrem Gabrielem a za UHK s Dr. Leonou Stašovou (prorektorka pro zahraniční vztahy a statutární zástupkyně rektora), Dr. Michalem Strobachem (prorektor pro strategii, rozvoj a digitalizaci) a kvestorem Ing. Alešem Klicnarem.

Published: 03.07.2024

Reprezentanti Univerzity Pardubice podali na letošních Českých akademických hrách v Liberci skvělé výkony. Sportovci z Pardubic byli v konkurenci 38 vysokých škol 12. nejúspěšnější, a tím obhájili pozici z loňského roku.

Celkem soutěžilo na letošních akademických hrách ve 110 disciplínách 1 635 vysokoškolských studentů. Univerzitu Pardubice reprezentovalo 78 studentů a studentek, z toho 23  v individuálních sportech a 55 v kolektivních sportech.

Naši studenti vybojovali 9 medailí ve 12 sportovních disciplínách, což je o 2 medaile víc než v loňském roce.

Akademickou mistryní ČR se v běhu na 100 m stala Pavla Kvasničková, studentka Fakulty chemicko-technologické (FChT) . Stříbrnou medaili získala judistka Lucie Zárybnická z Fakulty ekonomicko-správní (FES) a bronz si v téže disciplíně vybojoval Lukáš Gleich, student FChT. Bronzovou příčku získala také badmintonistka Hana Stejskalová z FChT.

 Start na Českých akademických hrách se letos opět podařil beach volejbalistům Lukáši Nejmanovi z FES a Františku Piherovi z Fakulty zdravotnických studií (FZS), a také Editě Dražanové (FZS) a Janě Krupařové (FES). V silné konkurenci získali bronzové medaile a zapojili se i do soutěží šestkového volejbalu. V něm naši volejbalisté prokázali, že jsou třetí nejlepší v zemi, což je velký úspěch.

Vítězům gratulujeme! Za vzornou reprezentaci univerzity děkujeme všem našim studentům a studentkám. 

Výsledky:

1. místo  Pavla  Kvasničková    100m běh                   FCHT

2. místo  Lucie  Zárybnická      judo do 70 kg              FES

3. místo  Lukáš  Gleich              judo nad 100 kg          FCHT

3. místo Hana  Stejskalová      Badminton – debl       FCHT

3. místo  František  Pihera       Beach volejbal             FZS

3. místo Lukáš  Nejman             Beach volejbal               FES

3. místo Edita  Dražanová        Beach volejbal               FZS

3. místo Jana  Krupařová         Beach volejbal               FES

3. místo Volejbal – muži

Mgr. Ivana  Molková

Foto: Jan Chlad

Published: 01.07.2024

Seznamovák UPCE, to je týden zážitků, informací o škole a poznávání spolužáků. 

Cílem akce je postarat se o to, aby se vám na naší škole co nejvíce líbilo a dále dařilo, bok po boku s novými přáteli, které díky Seznamováku najdete.

Proč jet na Seznamovák?

  • Seznámíš se se svými spolužáky.
  • Předáme ti informace o studiu a kreditovém systému.
  • Užiješ si týden plný zábavy.
  • Dostaneš možnost stát se součástí aktivní studentské komunity.
  • Věnovat se ti budou zkušení instruktoři z vyšších ročníků.

Na co se můžeš těšit:

  • Seznamovací týmové aktivity, soutěže a hry
  • Airsoft, beerpong, Seznamovák race, kruháč, aktivity na pláži
  • Mezifakultní souboje: plážový volejbal a fotbal, cheerleaders, desetiboj
  • Paddleboardy, skákací boty, virtuální realita, společenské hry 

a spousta dalšího nejen sportovního vybavení

  • První večer kostýmová party, Miss Seznamovák, táborák, bojovka, Red Bull iBattle
  • Všechny aktivity jsou dobrovolné, všechno vybavení je k zapůjčení zdarma!

Sleduj na Instagramu: SeznamovakUPCE

KDY:               3.– 8. 9. 2024 nebo 8.– 13. 9. 2024

KDE:               Máchovo jezero – Doksy, kemp Bílý Kámen 
                       chatky včetně lůžkovin a polopenze

CENA:             Záloha = 990 Kč do týdne od vyplnění přihlášky'
                     (Informace ti zašleme e-mailem a SMS po vyplnění přihlášky.)
                      Doplatek = 3 990 Kč nejpozději 10 dnů před začátkem akce

DOPRAVA:      Samostatně nebo naším autobusem z Pardubic (250 Kč)
                        z ulice Studentská 84, Pardubice II
                       (Čas upřesníme e-mailem.)

Přihlášku vyplň na tomto odkazu: https://seznamovakupce.cz/#prihlaska

Věř, že o tohle opravdu nechceš přijít. Těšíme se na tebe!


 Akci nepořádá Univerzita Pardubice. 

Kontakt: 

Seznamovák UPCE
info@seznamovakUPCE.cz
721 083 383
Jan Němec
https://seznamovakupce.cz/#home

Published: 28.06.2024

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

chtěl bych Vás informovat o tom, že v pondělí 1. 7. 2024 budou zahájeny stavební práce na pavilonu D našich kolejí. Počítejte, prosím, s tím, že podobu rekonstrukce bude docházet k omezením na přilehlých komunikacích a pozemcích.

Děkuji za pochopení.

Published: 27.06.2024

Stovky našich studentů, kteří došli do svého studijního cíle, mají za sebou závěrečný slavnostní akt – promoce a sponze. 

V Aule Arnošta z Pardubic jim za přítomnosti rodiny a přátel byl oficiálně udělen vysokoškolský titul a z rukou představitelů fakult i univerzity převzali své diplomy. 

Všem absolventům gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších životních krocích. 

Slavnostní okamžiky zachytili naši fotografové, a tak si je můžete vychutnat i vy v naší fotogalerii.

Published: 26.06.2024

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte mi Vás informovat o nadcházející události EU TalentOn 2024 European Union Contest for early-career researchers, která se bude konat v polských Katowicích:

The University of Silesia and  the European Comission has the honor to invite scientists to participate in the EU TalentOn 2024 European Union Contest for early-career researchers

The contest is funded by the European Union from the Horizon Europe programme and will be the flagship event as a part of the celebration of the European City of Science Katowice 2024.

 

EU TalentOn 2024 is a competition for young scientists (21-35 years old) from European countries and countries associated with the Horizon Europe Programme. The idea is to encourage you to propose new, creative solutions to the world's most pressing problems. 

About 125 participants will work in 3/4/5-person groups to create a proposal in one of 5 scientific areas (which correspond to the 5 EU Missions in Horizon Europe and are called the 5 Mission Arenas). We want the proposals to be scientific, creative, feasible, and convincing: the idea is to encourage a flow of fresh, interdisciplinary ideas, including input from all areas of science and humanities. 

 

5 Mission Arenas:

1. Adaptation to Climate Change

2. Cancer Prevention and Care

3. Restore our Ocean and Water

4. 100 Climate-Neutral and Smart Cities

5. A Soil Deal for Europe

 

The total value of the prizes is 75 000 EUR.

 

All detailed information and the application form can be found here: https://eutalenton2024.eu/ 

This is going to be a vibrant, intellectually stimulating event!

 

Time to register is till July 7, 2024

Published: 21.06.2024

Vědecko-technický jarmark je za námi. Univerzitní stanové městečko s více než dvaceti interaktivními stanovišti vyrostlo letos v areálu Automatických mlýnů. Na tamním náměstí to pořádně žilo! Stánky celé dopoledne obléhaly davy žáků ze základních i středních škol a popularizátoři se u svých vědeckých ukázek a připravených úkolů ani na chvíli nezastavili. Až do odpoledne odpovídali na zvídavé dotazy zájemců všech věkových kategorií.

Poté, co si návštěvníci u infostánku vyzvedli vědecký index, kterých jsme rozdali téměr 1 200, vrhli se bez váhání na jednotlivá stanoviště. Hned vedle vstupu mohli obdivovat například repliku vozidla Lotus 7, které spolu s Dopravní fakultou Jana Pernera postavili žáci ze Střední školy automobilní v Holicích. O kousek vedle si zazávodili na veslařských trenažérech a trhali přitom rekordy. Společně s chemiky absolvovali plamenometné zkoušky, krváceli bez krve, objevovali optické klamy, tajemství mikrosvěta, hru barev a mnoho dalších zajímavých pokusů. Fakulta elektrotechniky a informatiky si připravila ukázky umělé inteligence, zpracování obrazu nebo turnaj v piškorkách proti robotu. 

Na stanovišti Fakulty zdravotnických studií učily studentky zájemce provádět samovyšetření prsu a ukazovaly jim i snímky z mamografu. Fakulta ekonomicko-správní vzdělávala například v oblasti finanční gramotnosti a potrápila jejich mozky u matematických hrátek. V mobilní restaurátorské dílně si žáci vyzkoušeli například tradiční techniky jako sgrafito, odlévali do sádry a seznamovali se z pojmy tohoto oboru. U Fakulty filozofické na ně čekala poznávačka obilovin, praktická ukázka mletí na kamenném mlýnku nebo dobrodružná hra Babylonské mlýny. A bylo toho mnohem víc. 

K tradiční červnové akci Univerzity Pardubice se připojila i Sféra a Gočárova galerie. Nechyběli ani další partneři jako Střední průmyslová škola chemická, Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, Střední zdravotnická škola Pardubice, Krajská knihovna v Pardubicích, Východočeské muzeum v Pardubicích s názvem Exit 91 / Vykopávky. 

Ohlédnout se s námi za dnem plným vědy a poznávání na Vědecko-technickém jarmarku můžete ve fotogalerii. 

Published: 19.06.2024

Propojit zástupce z průmyslové sféry se špičkovými vědci z Univerzity Pardubice. To byl úkol úterního Technology Day. Pilotní setkání, které přilákalo padesátku účastníků, organizovalo Centrum transferu technologií a znalostí. Točilo se okolo nadějných technologií z různých oborů, které mají potenciál najít reálné uplatnění v praxi.

Na začátku se slova ujal organizátor Ing. Tomáš Novotný, Ph.D., LL.M., který celou akci držel pevně v rukách. Po něm přítomné v zaplněné zasedací místnosti pozdravili člen Rady Pardubického kraje pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Ing. Ladislav Valtr, MBA, a také Mgr. et Mgr. Hana Kosová, MPA, zastupující platformu transferových pracovišť českých univerzit a výzkumných organizací Transfera.cz.

Pak už následovaly bloky soutěžních prezentací a u mikrofonu se vystřídalo celkem osm vědců ze čtyř fakult, aby představili své technologie v různých fázích vývoje. Na prezentaci měl každý pět minut. Současně musel zaujmout porotu a odpovídat na doplňující dotazy. Jako nejzdařilejší a současně nejlépe uplatitelný výsledek v praxi vyhodnotila tříčlenná porota výzkum týmu prof. Ing. Petra Doležela, Ph.D., z Fakulty elektrotechniky a informatiky, nazvaný Detekce netriviálních objektů. Pomyslné druhé místo bral doc. Ing. Ladislav Řoutil, Ph.D., Dopravní fakulta Jana Pernera, za Dodatečné zesílení stavebních konstrukcí pomocí pokročilých materiálů. Třetí byl doc. Josef Bulíček, Ph.D., Dopravní fakulta Jana Pernera, který prezentoval Využití umělé inteligence při podpoře dispečerského řízení železniční nákladní dopravy. Vítězná technologie byla navíc doporučena k účasti v národním kole soutěže Transfera Technology Day 2024.

Mezi bloky k účastníkům promluvili také Lenka Scholzová z Agentury CzechInvest, Petr Čihák z FABA INCUBE a.s. nebo Aleš Bělík z enteria a.s. Mezi účastníky byli zástupci firem jako Foxconn Česká republika, Erwin Junker Grinding Technology a.s., DEEP VISION s.r.o., AWOS s.r.o., Marius Pedersen a.s., Sellier & Bellot a.s. a další. 

Zpětná vazba od účastníků, kteří nešetřili chválou, napověděla, že v podobných či úžeji oborově zaměřených akcích má Univerzita Pardubice rozhodně pokračovat a že podobná setkání jsou vítaná na obou stranách. Jak Pilotní Technology Day probíhal, se můžete podívat v naší fotogalerii.