Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 19.04.2024

V příloze naleznete přijatá usnesení 175. zasedání Pléna České konference rektorů.

175. zasedání Pléna ČKR se konalo ve čtvrtek dne 18. dubna 2024 ve Zlíně.

Published: 18.04.2024

Srdečně zveme všechny studující, zaměstnané i širokou veřejnost na promítání dokumentu Po prolomení ticha, které se uskuteční v pondělí 6. května od 17:00Divadle 29 (Svaté Anežky České 29).

Dokument sleduje příběh Marie-Luisy Purkrábkové, studentky herectví pražské DAMU, a její odvážný krok vystoupit s anonymními svědectvími o sexuálním obtěžování a zneužívání moci ve škole. Film mapuje její osobní zápas, spojený se snahou opustit roli oběti a nalézt vlastní identitu.

Po promítání následuje diskuse k tématu prevence sexuálního obtěžování a potřebě budovat bezpečnější prostředí na vysokých školách. Pozvání do debaty přijaly ombudsmanka FAMU Pavlína Jůnová a zástupkyně organizace Konsent Klára Kadár

Zúčastněte se společné diskuze a přispějte k budování respektujícího prostředí na naší univerzitě.

Akce je pořádána v rámci konceptu SAFE UPCE.

Anotace filmu: 

Ze dne na den se život Marie-Luisy Purkrábkové, studentky herectví pražské DAMU, obrátil vzhůru nohama poté, co nahlas vystoupila s anonymními svědectvími o sexuálním obtěžování a zneužívání moci ve škole. Její performance a posléze iniciativa s názvem NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET se stala rozbuškou v českém vysokoškolském prostředí a spustila vlnu odhalování podobných kauz na dalších školách.

Aby mohla v očích druhých obhájit své konání, musela Luisa přijmout status aktivistky a mluvčí tématu, které se dotýkalo jejích nejhlubších ran. Opustila svět herectví a ujala se nové, nečekané role, která ji však svými nároky uvěznila a dovedla k vyhoření.

Rok po performanci sleduje režisér filmu Luisu a její zápas tuto roli opustit a znovu nalézt samu sebe. Díky jejich blízkému vztahu film přináší neobyčejně niternou výpověď o tom, jakým následkům musí oběť sexuálního obtěžování čelit, pokud se rozhodne veřejně promluvit.

Více informací k dokumentu najdete na webu distributora, informace k akci pak na FB události

Published: 16.04.2024

OZNÁMENÍ 

o konání

12. zasedání Akademického senátu Univerzity Pardubice

ve funkčním období 2023–2026,

které se uskuteční v hybridní formě v úterý 23. dubna 2024 od 14:00 hodin

v zasedací místnosti rektorátu, Studentská 95 (4.NP)

Program zasedání:

  1. Jmenování skrutátorů zasedání.
  2. Schválení pravidel pro hybridní zasedání Akademického senátu Univerzity Pardubice.
  3. Schválení programu zasedání. 
  4. Informace o činnosti předsednictva Akademické senátu Univerzity Pardubice.
  5. Návrh rozpočtu Univerzity Pardubice na rok 2024. 
  6. Návrh I. změn Pravidel pro habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem na Univerzitě Pardubice
  7. Návrh Jednacího řádu Vědecké rady Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.
  8. Různé.

Přílohou pozvánky je materiál k bodu č. 5, 6 a 7. 

12. zasedání AS UPCE dne 23.4.2024 | Univerzita Pardubice

Odkaz na připojení k zasedání: Připojit se ke schůzce hned

V Pardubicích dne 16. dubna 2024                                                        Ing. Petr Bělina, Ph.D.

                                                                                                                  předseda AS UPCE

Published: 15.04.2024

Univerzita Pardubice částečně mění své vedení. 

Rolí prorektorů se nově ujmou dvě nové osobnosti. 

K prorektorkám prof. Petře Bajerové (prorektorka pro vnější vztahy) a doc. Liběně Černohorské (prorektorka pro vnitřní záležitosti) se dne 15. dubna 2024 připojil nový prorektor pro vzdělávání a kvalitu doc. David Veselý, stávající vedoucí Ústavu chemie a technologie makromolekulárních látek z Fakulty chemicko-technologické. Od 1. května 2024 nastoupí také nový prorektor pro vědu a tvůrčí činnost. Tím se stane doc. Tomáš Hejduk, dosavadní proděkan pro vědu a zahraničí Fakulty filozofické. 

Jmenování nových prorektorů projednal v minulém týdnu Akademický senát UPCE, následně je rektor UPCE prof. Libor Čapek jmenoval do funkce.

„Věřím, že kolegové úspěšně naváží na své předchůdce a svými podněty přispějí k dalšímu rozvoji Univerzity Pardubice. Rád bych poděkoval oběma odcházejícím prorektorům za jejich práci a spolupráci ve vedení univerzity v posledních dvou letech,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Kdo jsou noví prorektoři UPCE

Doc. Mgr. Tomáš Hejduk, Ph.D. (50)

je absolventem Univerzity Karlovy, Fakulty filozofické. Doktorskou práci obhájil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v oboru Filosofie a dějiny přírodních věd, na Fakultě humanitních studií UK byl jmenován docentem pro obor filosofie. Působí na katedře filosofie a religionistiky. Je členem mnoha vědeckých grémií včetně vědecké rady Univerzity Pardubice a autorem velkého počtu odborných publikací i několika učebnic. Z mnoha zahraničních pobytů vyniká roční Fulbrightovo stipendium na Brown University (USA). Vystupuje na konferencích doma i v zahraničí, podílí se na jejich organizování a je úspěšným řešitelem mnoha vysoutěžených grantů.

Do funkce prorektora nastupuje 1. května 2024

Doc. Ing. David Veselý, Ph.D. (49)

je absolventem Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice v oboru Materiálové inženýrství. Doktorskou práci obhájil na Fakultě chemicko-technologické UPCE v oboru Technologie makromolekulárních látek, docentem byl jmenován na návrh Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Po působení v soukromém sektoru se vrátil na Univerzitu Pardubice, kde od roku 2015 vede Ústav chemie a makromolekulárních látek Fakulty chemicko-technologické. Ve své vědecké činnosti se zabývá mechanismy oxopolymeračních reakcí, syntézou antikorozních pigmentů, formulacemi nátěrových hmot a organických povlaků, a také hydrofobními povlaky. Významná je také jeho vědecká spolupráce s firemním sektorem.

Do funkce prorektora nastupuje 15. dubna 2024.

Published: 12.04.2024

Cílem taktického cvičení bylo prověřit spolupráci složek Integrovaného záchranného systému. 

V areálu Univerzity Pardubice se ve čtvrtek uskutečnilo taktické cvičení s názvem "Aktivní útočník" pod velením Krajského ředitelství policie Pardubického kraje. Hlavním cílem těchto cvičení je především prověřit součinnost složek integrovaného záchranného systému v rámci mimořádné události. Obdobné cvičení se v minulosti uskutečnilo například v areálu Pardubické nemocnice, Gymnázia Mozartova či přímo na krajském úřadě v Pardubicích.

„Bohužel jsem se setkal s laickými názory, že podobná cvičení složek integrovaného záchranného systému jsou vyhazováním peněz. Já jsem naprosto opačného názoru a jsem rád, že jej potvrzují odborníci. Vzpomínám si na útok Anderse Breivika na norském ostrově Utøya, který byl šokem nejen pro norskou společnost, ale i pro celý svět. Na základě toho se začala konat podobná taktická cvičení i u nás. Každé podobné cvičení IZS, ať už se jedná o problematiku hromadné dopravní nehody, zásahu proti ozbrojenému pachateli či například pád letadla má velký smysl a rozhodně v nich budeme ve spolupráci s kolegy pokračovat i v dalších letech,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Svým rozsahem bylo dnešní cvičení z hlediska krajské policie mimořádné. „Takto velké cvičení na téma aktivního útočníka organizujeme po čtyřech letech. Naposledy to bylo v roce 2020 v Pardubické nemocnici, kde to ale s ohledem na covid nebylo tak velké jako dnes. Před samotným cvičením proběhlo proškolení zaměstnanců školy na metodu utíkej, schovej se, bojuj (tzv. USB). Dnešní cvičení mělo ukázat nejen to, jak jako složky integrovaného záchranného systému umíme společně koordinovat naši činnost, ale hlavně, jaký dopad školení mělo na samotné zaměstnance Univerzity Pardubice, jelikož se musí velmi rychle rozhodnout, jak budou reagovat. Každé cvičení má pro nás velký smysl a především věřím, že v obdobných situacích budeme zůstávat jen u cvičení,“ řekl krajský policejní ředitel Jan Ptáček. Pardubičtí krajští policisté provádí školení na ochranu měkkých cílů již od roku 2011, kdy jím prošly stovky lidí především ze školských zařízení a státních institucí jako jsou finanční úřady, úřady práce nebo krajský úřad. Policisté za poslední roky vidí velkou změnu k lepšímu v přístupu různých institucí k nastavení vlastní bezpečnosti, kdy si již připouští rizika ohrožení.

Podle rektora Univerzity Pardubice měli studenti i zaměstnanci o zapojení velký zájem. Do cvičení se jich zapojilo více než 400 ze všech sedmi fakult. „Pro naši univerzitu je důležité být součástí takového cvičení. Pro nás je to jedinečná příležitost ověřit si znalosti získané na školeních na ochranu měkkých cílů přímo v prostorách univerzity s našimi studenty, zaměstnanci a se složkami Integrovaného záchranného systému. Chtěl bych poděkovat krajskému ředitelství Policie ČR Pardubického kraje za aktivní spolupráci při řešení bezpečnosti na Univerzitě Pardubice,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Mgr. Martina MACKOVÁ
vedoucí oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice

mjr. Ing. Markéta JANOVSKÁ
tisková mluvčí policie Pardubického kraje

Mgr. Dominik BARTÁK
tiskový mluvčí Pardubického kraje

Published: 11.04.2024

Vážené kolegyně, vážení kolegové, 

milé studentky, milí studenti

Univerzitě Pardubice a jejímu rektorovi záleží na komunikaci, proto vás zveme na setkání a diskuzi.

Přijďte v úterý 16. dubna na setkání s rektorem a ptejte se na vše, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá. 

Máte otázky k problematice nového rozpočtu univerzity nebo k aktuální situaci na UPCE? 

Od 12:30 do 13:30 bude rektor odpovídat na vaše otázky v bistru LABORKA, na Fakultě chemicko-technologické. 

Využijte příležitosti a potkejte se s rektorem UPCE. 

Na setkání s vámi se těší
prof. Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice

Published: 09.04.2024

Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice je spoluorganizátorem X. ročníku odborného setkání ŽELEZNICE PARDUBICE 2024. Akce se uskuteční tento čtvrtek 11. dubna od 9 do 17 hodin v univerzitní aule. Na pořádání setkání se podílí také Fakulta dopravní ČVUT v Praze. 

Účastníky akce čeká pestrý program a řada zajímavých hostů, kteří se budou zabývat otázkou, jakým směrem se bude česká železnice ubírat. Nosnými tématy letošního ročníku jsou „Dlouhodobé a stabilní financování železnice“, „Velké investiční akce na železnici ve východních Čechách“ a „Železniční technologie budoucnosti.“ 

Program, včetně vystupujících hostů naleznete ZDE.

Dopoledne se v aule setkají žáci škol se zájmy o technické obory na Veletrhu pracovních příležitostí a osobního rozvoje. Kromě výstavní expozice partnerů, ukázek pracovní techniky, virtuální reality v přímém přenosu nebo prezentace moderních IT technologií, 3D projektování, BIM a digitalizace a využití AI ve stavebnictví, výukové a výzkumné technologie je čekají také simulátory výuky jízdy a řízení provozu a unikátní VRT mobil Správy železnic. Hlavním lákadlem dopoledního programu bude přednáška jedné z největších technologických osobností současnosti PETRA MÁRY na téma „AI - Jak poslední vynález lidstva ovlivní železnici?“.

Odpolední část akce nabídne informace o strategickém investování, velkých investicích Správy železnic v regionu a účastníci se také dozví novinky ze světa české železnice. Mezi vystupujícími budou zástupci Ministerstva dopravy, Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a vedení Správy železnic. 

Published: 02.04.2024

OZNÁMENÍ
o
konání
 

11. (mimořádné) zasedání Akademického senátu Univerzity Pardubice
ve funkčním období 2023–2026,

které se uskuteční v hybridní formě v úterý 9. dubna 2024 od 14:00 hodin
v zasedací místnosti rektorátu, Studentská 95 (4.NP)

 

Program zasedání:

  1. Jmenování skrutátorů zasedání.
  2. Schválení pravidel pro hybridní zasedání Akademického senátu Univerzity Pardubice.
  3. Schválení programu zasedání. 
  4. Záměr rektora jmenovat prorektory Univerzity Pardubice.
  5. Různé.

Odkaz na připojení k zasedání: Připojit se ke schůzce hned

11. (mimořádné) zasedání AS UPCE dne 9.4.2024 | Univerzita Pardubice

V Pardubicích dne 2. dubna 2024                                                          Ing. Petr Bělina, Ph.D.

                                                                                                                  předseda AS UPCE

Published: 02.04.2024

Rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek tento týden jmenoval děkanem Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) doc. Petra Doležela.  Do funkce nastoupí 15. dubna. 

Současného prorektora pro vědu a tvůrčí činnost zvolil kandidátem na děkana pro čtyřleté funkční období do roku 2028 Akademický senát fakulty v lednu. „Jednomyslná podpora akademického senátu je pro mne velkým závazkem, ale zároveň i potvrzením správnosti směru, který jsem akademické obci v posledních týdnech představil,“ řekl doc. Petr Doležel. 

„Naše fakulta nabízí progresivní studijní programy zasahující do nejprestižnějších oblastí vzdělávání a za předpokladu vhodné modifikace můžeme produkovat špičkové odborníky s okamžitou celosvětovou uplatnitelností. Zároveň věřím, že naši akademici se mohou stát rovnocennými partnery inovativním firmám nejen v regionu, ale v celé Evropské unii, a tím prohlubovat unikátnost tvůrčích činností a zároveň získávat další finance pro rozvoj fakulty a její role v rámci univerzity,“ dodal budoucí děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky.

Fakulta, kterou nově doc. Doležel povede, je jednou ze sedmi fakult Univerzity Pardubice. Vzdělává v oblasti elektrotechniky, elektroniky, komunikačních, informačních a řídicích technologií a vychovává špičkové specialisty. Fakulta elektrotechniky a informatiky vznikla v roce 2008, když se postupně po roce 2002 rozšířil o akreditované studijní programy původní Ústav informatiky, později Ústav elektrotechniky a informatiky. Více o studiu na fakultě najdete zde: https://fei.upce.cz/

Doc. Ing. Petr Doležel, Ph.D. (*1983) je absolventem Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. V magisterském studiu se věnoval oboru Řízení technologických procesů, které zakončil diplomovou prací na téma Umělé neuronové sítě v modelování a řízení bioreaktorů. V doktorském studiu už pokračoval na Fakultě elektrotechniky a informatiky, kde v rámci oboru Informační, komunikační a řídicí technologie obhájil v roce 2011 disertační práci na téma Modelování a řízení nelineární soustavy s využitím umělých neuronových sítí.

Petr Doležel působil jako odborný asistent i jako proděkan pro vědu a tvůrčí činnost na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Od roku 2022 je prorektorem Univerzity Pardubice pro vědu a tvůrčí činnost.

Ve své vědecké práci absolvoval zahraniční výzkumné nebo pracovní pobyty, například na norské Norwegian University of Science and Technology, chorvatské Zagreb University of Applied Sciences nebo na španělské University of Burgos. Věnuje se publikační činnosti v uznávaných mezinárodních časopisech a byl řešitelem nebo spoluřešitelem několika výzkumných projektů. Mezi nimi např. Systém pro zvýšení bezpečnosti vrtulníku při přistání a vzletu v neznámém terénu, Smart systém pro automatické vyhodnocování kvality svarů nebo Vývoj bezkontaktní technologie pro inteligentní ochranu zájmových prostor.
Volný čas tráví s manželkou a dvěma dcerami. Mezi jeho záliby patří cestování, fotbal, badminton nebo tenis.

Published: 28.03.2024

Univerzita Pardubice (UPCE) oslaví třicet let od své přeměny z Vysoké školy chemicko-technologické. Výročí připomíná například venkovní výstava, která ukazuje, jak se za poslední tři desetiletí univerzita změnila. 

Výstava Tehdy a teď nabízí porovnání pohledů na současnost a minulost, kterou pomáhají zobrazit fotografie z univerzitního archivu. Velkoplošné panely s dobovými fotografiemi jsou instalované v univerzitním kampusu a areálu v části Doubravice. Nabízí dvojí pohled na podobu klíčových budov vysoké školy. V kampusu je možné si prohlédnout také historické fotografie budov Fakulty zdravotnických studií, Fakulty elektrotechniky a informatiky a Fakulty restaurování v Litomyšli.
„Univerzita Pardubice stojí na silných základech, které postavilo historicky v našem městě studium chemie. Nové fakulty daly naší univerzitě další moderní rozměr a nabídku vzdělávat se v širokém spektru oborů s kvalitním zázemím a v místě s dobrou dostupností,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek. 

Historie vysokého školství v Pardubicích sahá až do roku 1950, jako Univerzita Pardubice se škola prezentuje od 31. března 1994. Dnes nabízí na dnešních 7 fakultách studium ve více než 160 programech pro zhruba 7 tisíc mladých lidí. Největší historii má Fakulta chemicko-technologická, „nejmladší“ je Fakulta elektrotechniky a informatiky a početně nejmenší Fakulta restaurování v Litomyšli.