Published: 15.03.2013

- unikátní projekt Východočeské galerie v Pardubicích k šedesátiletí jejího založení

Druhou osobností, která se představí v roli kurátora výstavy v rámci cyklu "Prostor pro jednoho kurátora" - unikátního projektu k 60. výročí Východočeské galerie v Pardubicích, bude rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc.

V Domě u Jonáše představí 5. března 2013 v 17 hodin svůj výběr z díla českého výtvarníka Zdeňka Sklenáře.

V roce 2013 si Východočeská galerie v Pardubicích připomíná 60. výročí svého založení, a to prostřednictvím několika akcí. Patří mezi ně i projekt s názvem "Prostor pro jednoho kurátora". Řada osobností bude v průběhu roku představovat umělecká díla svého srdce a vybírat si budou zejména ze sbírek právě jubilující Východočeské galerie v Pardubicích.

"Osobité obrazy Zdeňka Sklenáře jsem si vybral naprosto spontánně. Jeho obraz Děti ráje z poválečného roku 1946 mě oslovil svou kompozicí, barevností, příběhem, motivem i atmosférou. I další umělcovy obrazy, které se nacházejí ve sbírce Východočeské galerie v Pardubicích, mají své zajímavé příběhy a odrážejí životní a uměleckou cestu autora. Jeden příběh se odehrává ve Francii, jiný je inspirován buddhistickou a taoistickou filosofií a zavede nás do tajemné Číny, další ukazuje obdiv k secesi a dílu Giuseppa Arcimbolda, další je spojen s jižními Čechami. Všechny tvůrčí a životní podněty jsou transformovány velmi invenčním způsobem, který potvrzuje, že Zdeněk Sklenář je jedním z nejosobitějších a nejnadanějších českých výtvarníků minulého století," zdůvodňuje výběr děl "kurátor" profesor Miroslav Ludwig, rektor Univerzity Pardubice, a dodává: "Pro mě jako vysokoškolského pedagoga je významné i to, že Zdeněk Sklenář léta vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a vychoval celou řadu uznávaných výtvarných umělců."

Výstava pěti špičkových pláten Zdeňka Sklenáře je doplněna jeho několika grafickými listy, které jsou zajímavou ukázkou další části jeho díla.

K zahájení výstavy "Prostor pro jednoho kurátora" a výstavy Fakulty restaurování k 20 letům výuky restaurování v Litomyšli se koná v galerijním prostoru Východočeské galerie v Domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí v centru Pardubic v úterý 5. března od 16 hodin za přítomnosti rektora UPa Miroslava Ludwiga, děkana Fakulty restaurování UPa Karola Bayera a ředitelky galerie Hany Řehákové, vlastní vernisáž obou výstav proběhne v 17 hodin.

Brožurka k výstavě

Plakátek k výstavě