Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

05_132584.jpg

Published: 04.06.2019

Výstava s názvem Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru, jejímž autorem je přední český historik a numismatik profesor Petr Vorel z Univerzity Pardubice, se v pondělí otevřela ve Štrasburku. Do sídla Rady Evropy se výběr ze sbírky Východočeského muzea v Pardubicích přesunul z Mexika, kde se prezentoval loni v listopadu. 

Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století. Začíná ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520„Jejich dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu,“  říká autor výstavy prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., z Univerzity Pardubice a dodává: „Tato peněžní početní jednotka vznikla díky usnesení zemského sněmu Království českého z 9. ledna 1520, kterým byla nařízena monetarizace nově vytěženého stříbra v českém Krušnohoří. Podle jména města Jáchymov (Joachimsthal) vzniklo jméno mince »tolar«, které se později přes holandský ‚daalder‘ dostalo i jako ‚dollar‘ do angličtiny.“

Kolekce prezentuje rozsáhlou numizmatickou sbírku muzea, která v současné době čítá přes 50 tisíc předmětů. Je tvořena panely s využitím fotografií a galvanoplastických kopií mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský.

V minulosti se výstava už představila v Českém domě v New Yorku a v mexické Pachuce. „Po představení v jednom z politických center Evropské unie bude na podzim k dispozici veřejnosti a školám v Českém centru v Paříži a bude snad dále putovat po Francii,‟ informoval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Profesor Petr Vorel stojí autorsky hned za dvěma významnými zahraničními výstavami. Aktuální expozice o vývoji tolaru se po představení v USA ukázala také v Mexiku a Pardubicích a  po Štrasburku míří do Paříže. Druhá mapovala tisíciletou tradici české měny a kromě New Yorku ji v minulých letech měli možnost vidět lidé v Praze, v bulharském Plovdivu, v Sofii nebo v nizozemském Naardenu.