ukazka_tvorby_-_alena_laufrova_-_lesiky_2010_109134.jpg

Published: 05.04.2018

V úterý 10. dubna v podvečer (v 17:00 hodin) se vernisáží otevírá v Galerii Univerzity Pardubice výstava pražské autorky Aleny Laufrové a její tvorby grafik a pastelů.

Akademická malířka Alena Laufrová, rodačka z Prahy, se věnuje volné grafice, ilustraci a kresbě. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM) v Praze - ilustrační a užitkovou grafiku pod vedením předního českého malíře, grafika a ilustrátora, profesora Zdeňka Sklenáře. Členkou sdružení Hollar se stala ještě před rokem 1990. Měla řadu výstav u nás i v zahraničí a za svou práci obdržela i několik vyznamenání a pyšní se i oceněním Grafika roku z roku 2004 či 2009. Autorka žije a pracuje v Praze.

Práci vystavující autorky popisuje kurátor výstav pardubické univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil takto:

Jako grafička se trvale vyjadřuje vlastní kombinací suché jehly s leptem, a to v tlumeném tónování, což charakterizuje její volné grafické listy, např. s pražskými motivy. Ve volné grafice řazené do stále obnovovaných cyklů o předjaří v přírodě, kdy sahá až na samé sebezpytné dno, rozevírá soutěsku stromu života, aby šla ruku v ruce s dvojicí zamilovaných a ještě zachytila toho, kdo hodlá utonout v osamění. Alena Laufrová jde za světlem a tomu se musí podvolit i materiál – pracuje v měkkém podloží narušeného papíru v slepotisku s tiskařskou barvou, pastelkou a tuší.

Také se věnuje ilustraci poezie, během let vytvořila grafický cyklus portrétů osobností české kultury a zabývá se i autorskou knihou.

Alena Laufrová uspořádala více než 50 samostatných výstav v České republice např. v Praze, Brně, Mariánských lázních i v zahraničí např. v Polsku, Holandsku, Londýně nebo v Egyptě. Je zastoupena ve sbírkách Památníku národního písemnictví a v Národní galerii v Praze, v Ermitáži v Leningradu, v Národním muzeu ve Washingtonu apod.

V pořadí 102. výstava v Galerii Univerzity Pardubice potrvá do 25. května 2018 a je otevřena od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup do univerzitní galerie, která se nachází ve vestibulu Univerzitní knihovny, je zdarma.