Published: 05.02.2018

V úterý 6. února v podvečer (v 17:00 hodin) bude v Galerii Univerzity Pardubice otevřena 101. umělecká výstava, která představí grafiky pražského autora Jiřího Altmanna.

Kromě pohledů na starou Prahu a cyklu věnovanému poezii F. Villona ztvárňoval výjevy inspirované současným životem. Výrazná jsou třeba témata rodiny, dětí, žen a vztahů mezi lidmi, prosté přírodní motivy, zobrazení stromů a květin a také dojmů z krajin, které sbíral na svých cestách. Často se v jeho tvorbě objevují portréty velkých hudebních skladatelů, osobností kultury i přátel a kamarádů. Působivost grafické řeči Altmannových dřevořezů spočívá v autorově výtvarném naturelu, který v této výtvarné technice našel výrazový prostředek, nejlépe vyhovující jeho uměleckému záměru. Dynamická, nervně pulzující kresba, dramatická hra světla a stínu i pevné tvarové linie jsou charakteristické pro jeho rukopis. Jako jeden z mála současných grafiků rozvíjí také lapidární tvarosloví nejstarší grafické techniky, o jejíž výrazovou renesanci usilovali na konci 19. století malíři E. Munch a P. Gauguin a později němečtí expresionisté,popisuje práci vystavujícího autora v doprovodném textu k pardubické výstavě PhDr. Dušan Sedláček.

Malíř a grafik Jiří Altmann se narodil v roce 1942 v Praze, v rodině se silnou hudební tradicí. Sám však projevoval od dětství talent výtvarný a po ukončení gymnázia byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesorů Silovského a Tittelbacha. Studia ukončil v roce 1966 cyklem grafických listů k básním F. Villona, které krátce poté rozpracoval pro nakladatelství Odeon. V letech 1968–1971 pracoval jako grafik v nakladatelství Girardet v Essenu.

Zabývá se grafikou, ilustrací, kresbou, restaurováním. Vedle dřeva, zejména techniky dřevořezu, jej zajímají i jiné přírodní materiály, například kámen.

Jiří Altmann je členem Českého sdružení grafiků Hollar. Jeho práce jsou zastoupeny v Národní galerii, Galerii hlavního města Prahy, ale také v řadě galerií evropských, především v SRN.

Výstava v Galerii Univerzity Pardubice ve vestibulu Univerzitní knihovny potrvá do 4. dubna a je otevřena od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.