Published: 25.01.2018

V sobotu 27. ledna 2018 se uskuteční ve sportovních halách Univerzity Pardubice III. kolo Poháru České republiky 2017 - 2018 a II. kolo Poháru univerzit 2017 - 2018 v jízdě na veslařském trenažéru.

Akci pořádá Univerzitní sportovní klub Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a za podpory Českého veslařského svazu a města Pardubic.

III. kola Poháru České republiky se účastní okolo 250 registrovaných závodníků z celé České republiky ve 13 kategoriích: zdravotně hendikepovaní, žákyně, žáci, dorostenky, dorostenci, juniorky, junioři, ženy lehké váhy, muži lehké váhy, ženy, muži, ženy masters a muži masters.

Soutěž se jede na dvanácti závodních strojích Concept v délce 1 000 m pro zdravotně hendikepované a 2 000 m pro všechny ostatní kategorie. Pardubická ergoregata patří k nominačním závodům reprezentace České republiky a výsledky budou započítány do probíhající soutěže „Pohár České republiky 2017 - 2018“.

„V rámci II. kola Poháru univerzit 2017 - 2018 se bude závodit ve dvou blocích. Nejdříve proběhnou závody na veslařských trenažerech Concept v délce 2 000 m ve čtyřech kategoriích: ženy lehké váhy, muži lehké váhy, ženy a muži. Pak budou následovat divácky velmi atraktivní závody „čtyřky ženy“, „čtyřky muži“ a nakonec „čtyřky mix“ (2 ženy + 2 muži). Veslařské trenažery se postaví na pojízdné podložky (SLIDE) a dvě posádky o čtyřech závodnících jedou závod na 4 minuty. Ve vypsaných závodech předpokládáme start asi 70 univerzitních sportovců,‟ dodává k závodu ředitel soutěže prof. Ing. Jaromír Vinklárek, Dr., z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Nápad pořádat ergoregatu v Pardubicích vznikl díky oddílu veslování, který na Univerzitě Pardubice úspěšně funguje již několik let. Jeho členskou základnu tvoří především studenti a zaměstnanci univerzity. Veslařské trenažéry (Concept) slouží pro jejich zimní přípravu, kdy nemohou absolvovat tréninky na Labi. Průběh pohybu a vynaložené síly na trenažéru se velmi podobají jízdě na vodě. Pohyb je na něm přirozený, plynulý a nejsou při něm přetěžovány velké klouby těla. Proto začal být trenažér využíván i v univerzitní posilovně dalšími sportujícími nadšenci a získává si stále větší oblibu.

Závody na veslařském trenažeru se uskuteční v sobotu 27. ledna 2018 od 9:30 do 15:00 hodin ve sportovních halách Univerzity Pardubice (Kunětická 92, 532 10 Pardubice).