Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Aneta Martínková, foto: Eva Soukeníková, Český rozhlas

Publikováno: 09.05.2025

Historička Milena Lenderová přichází s historickou perspektivou na vývoj ženy od středověku až po dvacáté století. Knihu Česká žena přišla do podcastu Lit popsat publicistka Aneta Martínková.

„Autorka se zabývá dějinami každodennosti, potažmo dějinami žen v české společnosti,“ představuje historičku Aneta Martínková. Milena Lenderová působí na Univerzitě Pardubice, zaměřuje se hlavně na 19. století a genderovou historii.

V České ženě Lenderová zkoumá, jak to bylo s ženskými cykly v průběhu posledních několika set let. „Cykly související s jejich životem - tedy dětství, dospívání, vzdělávání, vdovství, stáří… Lenderová hledá, jak vypadala každodennost v těchto fázích,“ dodává Martínková.

Historička se tímto exkurzem ale dostává až do současných kulis a paralel do naší každodennosti. „Můžeme se na to dívat, že je ta otázka vyřešená, že už ženy nejsou po narození špatně živeny a šaceny, pravděpodobně je někdo nakrmí a oblékne, ale pořád tu zůstávají v těch dalších cyklech problémy, jako je třeba domácí a sexuální násilí,“ popisuje v Litu publicistka a spoluautorka podcastu Sirény.

Podle Anety Martínkové je zajímavým poselstvím knihy i to, že Lenderová poukazuje na to, kdo často stál u určitých mezníků k cestě za genderovou rovností. „Kniha se zabývá tou obyčejnou ženou, ale tu změnu pro ně často vybojovaly ne obyčejné ženy, ale elitní ženy. Ty, které měly nějakou výjimku nebo výsadu, ty ženy, které do společnosti přišly s nějakým privilegiem a naložily s ním ve prospěch dalších,“ dodává.

Jak se v historii trestalo znásilnění nebo nevěra? Proč byl Šimon Lomnický z Budče misogyn? A co dál nám dává Česká žena od Mileny Lenderové pro současné přemýšlení o společnosti? Poslouchejte epizodu podcastu Lit s Anetou Martínkovou.

Autorka: Eva Soukeníková, Český rozhlas, Radio Wave