Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

09-str-24_169984.jpg

V roce 2010 byl soubor akademických insignií Univerzity Pardubice doplněn pečetní soupravou obsahující všechny náležitosti potřebné ke zhotovení univerzitní pečeti.

Již na začátku roku 2007 začala jednání univerzity s akademickým sochařem Jindřichem Ploticou, autorem sady insignií univerzity a jejích fakult, a akademickým sochařem Zdeňkem Kolářským, autorem řady univerzitních medailí a monumentálního reliéfu Arnošta z Pardubic umístěného v univerzitní aule, o zhotovení univerzitní pečeti. Typář vznikl v tvůrčí dílně Zdeňka Kolářského. Po výrobě typáře univerzitní pečeti pokračoval na díle akademický sochař Jindřich Plotica v Brně. Podařilo se tak spojit díla dvou významných umělců s univerzitou dlouhá léta spolupracujících.

Umělecky zpracoval nejen samotné pečetidlo, ale též doprovázející předměty pro slavnostní pečetění – kahan, tavicí lžíci a kazetu pro uložení celého kompletu. Celé ztvárnění nové pečeticí sady univerzity tak  navazuje na ucelenou sadu řetězů a žezel univerzity a jejích sedmi fakult.

Při navrhování pečetní soupravy měl autor Jindřich Plotica na mysli sladění pečetní soupravy se sadou insignií:

a) použitými materiály – mosaz, dřevo, sklo, drahé kameny,
b) třemi základními tvary rektorských insignií – pyramida, spirálovitý pohyb a vlny.

Také v případě této insignie navazuje univerzita na starší tradici. Pečeť sloužila v evropském kulturním prostředí od středověku jako potvrzení právoplatnosti listin, vydávaných soukromými či právnickými osobami včetně univerzit. Byla zhotovována zpravidla z vosku různé barvy a k listině přivěšována na proužcích pergamenu či šňůrách. Tuto funkci plní i pečeť Univerzity Pardubice. Univerzitní pečeť je připojována k významným listinám vydávaným rektorem (např. k diplomu „doctor honoris causa“). Ke zhotovení univerzitní pečeti slouží univerzitní pečetidlo (typář). Typář univerzitní pečeti má podobu kovového razidla, do něhož je vyryt negativní trojrozměrný obraz pečeti. Pečeť vzniká otiskem tohoto typáře do horkého vosku. Typář je uložen spolu s příslušenstvím (tavicí lžící na zahřátí vosku, kahanem, pečetním voskem) ve zvláštní schránce. Univerzita Pardubice užívá pro zhotovení své univerzitní pečeti červený pečetní vosk.

Realizaci pečetní soupravy finančně podpořily společnosti Česká spořitelna, a.s., a Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – agentura Východní Čechy.

Nová pečetní souprava byla uvedena v život dne 16. listopadu 2010 při tradičním programu univerzity k státnímu svátku 17. listopadu Dni boje studentů za svobodu a demokracii.

Typář

Typář o průměru 42 mm je zhotoven z bronzové slitiny pozlacené osmnáctikarátovým zlatem (Au 75%, Cu 25%). Obsahuje motiv pardubického městského znaku s opisem latinských slov SIGILLUM UNIVERSITATIS PARDUBICENSIS do spirály. Spirála symbolizuje nekončící vývoj lidského poznání rozvíjeného v univerzitním prostředí.

Otisk typáře univerzitní pečeti do červeného pečetního vosku v podobě pečeti na diplomu „doctor honoris causa“

Pečetidlo                                           

(cca 4,5-5 x 10 cm)

Na pečetidlu se opakuje spirálovitý pohyb galaxie podle rukojeti rektorského žezla. Je vytvořena z jednotlivých šlahounů spirálovitých drah planet. Na některých drahách se vyskytují i planety – drahé kameny jednotlivých fakult. Na spodní straně je pečetní typář – negativ (dílo Zdeňka Kolářského). Na vrchní straně je pozitiv – otisk pečetního typáře ve stejné pozici jako negativ pro orientaci otočení pečetidla.

Kazeta                                                 

(cca 35x35x55 cm)

Dvojitá pyramida na čtyřech dřevěných nohách. V místě, kde je na horní pyramidě umístěný skleněný jehlan s vnitřní strukturou, je na spodní pyramidě jen vnitřní struktura – kostra – vnitřní konstrukce (organismus pořád dorůstá a mění se). Konstrukce na špici spodní pyramidy se prosazuje i na povrchu „již dorostlé části“. Okolo skleněného jehlanu vrchní pyramidy se pohybují barevné kameny jednotlivých fakult jako planety na oběžných drahách. Pod skleněným ukončením na stěnách vrchní pyramidy se objevují vlnky jako dekorativní zakončení díla. Vrchní pyramida je vlastně víko kazety. Po jejím sejmutí (jako rukojeti slouží nejnižší šlahouny – hvězdné dráhy s drahými kameny) se v ploše nacházejí etuje pro kahan (zasazený uprostřed – při použití může zůstávat v kazetě, nebo může být vyjmut); pečetidlo; lžíce na rozpouštění a lití pečetního vosku a dvě etuje určené pro vosk a zápalky.

Kahan                                                 

(cca 9x9x12,5cm – zapuštění 3,5 cm do etuje)

Kahan je lihový. Tvarově měl původně opakovat tvarosloví dvojité pyramidy, ale v opačném řešení než u kazety. Spodní část je tvarově plná, slouží pro líh a knot. Vrchní část je lehce demontovatelná konstrukce, která se skládá ze dvou částí: víka kahanu zdobeného drahými kameny, umožňujícími upevnění jednoduché konstrukce, která slouží jako podstavec pro tavicí lžíci. Realizace vrchní části kahanu se od návrhu liší více technizujícím pojetím.

Tavicí lžíce

(cca 15 cm)

Lžíce je hluboká čtyřhranná se třemi vylévacími hubičkami. Dřevěná rukojeť ve tvaru hranolu je zakončená mosazným prvkem.

Univerzitní pečetidlo s kahanem, podstavcem a tavicí lžící