dsc_6354_1600_129910.jpg

Published: 22.01.2020

Je sice nejmladší fakultou Univerzity Pardubice, svým studentům však nabízí moderní zázemí a špičkové laboratoře. Počet vysokoškoláků, kteří od letošního podzimu zahájí studium na Fakultě elektrotechniky a informatiky, opět vzroste. I když má fakulta dnes 600 studentů, poptávka po specializovaných odbornících bude stále neuspokojená.

K jedničkám a nulám to už odmalička táhlo Barboru Pilnou, studentku oboru Informační technologie, který patří na Fakultě elektrotechniky a informatiky k nejoblíbenějším. Plánuje dopsat bakalářskou práci, dostudovat všechny předměty a vrhnout se na státní závěrečnou zkoušku. Po škole chce najít zaměstnání ve svém oboru jako programátorka.

Vysoké uplatnění i plat

S hledáním nebude mít moc práce. Množství absolventů totiž zdaleka nepokrývá dlouhodobý nedostatek elektrotechniků a informatiků na trhu práce. Přitom uplatnění i platové ohodnocení absolventů pardubické FEIky je nadstandardní hned po jejich nástupu do zaměstnání.

„Naši absolventi se uplatní především jako analytici a vývojáři softwaru, administrátoři operačních a databázových systémů, správci počítačových sítí. Dále jako vývojáři komunikačních a řídicích systémů, jako vývojáři automatizační, zabezpečovací a sdělovací techniky,“ říká proděkan pro vnitřní rozvoj a vnější vztahy Lukáš Čegan. „První zkušenosti přitom získávají již během studia, kdy absolvují nejrůznější stáže a praxe nejen u nás, ale také v zahraničí,“ dodává proděkan.

Studenti ocení moderní vybavení

Znalost technologií blízké budoucnosti dává studentům a absolventům skvělou možnost pro realizaci svých nápadů. S podnikáním nebo praxí mnohdy začínají už na vysoké škole. Stávají se z nich uznávaní odborníci a úspěšní mladí podnikatelé,“ říká děkan fakulty Zdeněk Němec. Je rád, že na fakultě jsou šikovní studenti, kterým mají co nabídnout. Do modernizace totiž za poslední roky investovali obrovské sumy a poskytují zázemí pro výzkum řady oblastí.

„Na FEI mě asi nejvíce baví právě moderní vybavení, jako například moderní počítače, robotická ramena a spousta dalšího,“ pochvaluje si student Dominik Varga, který oceňuje i to, že kromě oborových předmětů se může rozvíjet i v marketingu, managementu, základech práva a mnoha cizích jazycích. „V IT oboru je široký záběr předmětů, které se mohu naučit, od programování, počítačových sítí po grafiku nebo simulaci. Většina učitelů je ochotná a ráda pomůže,“ dodává student Lukáš Karlík. Stejně jako ostatní studenti fakulty měl k počítačům vždycky vřelý vztah a už při studiu tvořil vlastní věci, programy nebo grafiku.

Obory budoucnosti

Na fakultu se každý rok hlásí bezmála 600 uchazečů. Největší zájem je tradičně o obor Informační technologie. Velmi žádané jsou v současné době obory, které dlouhodobě souvisí s průmyslovým zaměřením regionu a fakulty. Jako radiotechnika, radarové systémy, vývoj prostředků pro automatické řízení a s těmito oblastmi propojený výzkum inteligentních systémů pro řízení dopravy.

Fakulta rovněž reaguje na aktuální potřeby trhu. Od podzimu proto přibyde dvacet studentů nového oboru Aplikovaná elektrotechnika, který právě čeká na akreditaci. Je to jeden z prvních profesně zaměřených oborů, jehož pevnou součástí je praxe v rozsahu 260 hodin.

Prohlédněte si nabídku studia na Fakultě elektrotechniky a informatiky

Obecně obory, které fakulta nabízí, jsou velice perspektivní a mají budoucnost. Například navazující studijní program oboru řízení procesů (automatizaci) si student Dominik vybral hlavně proto, že je to moderní a v dnešní době velmi žádaný obor.

Cesta k doktorátu

Navíc fakulta připravila inovovaný doktorský studijní program, o jehož absolvování Dominik momentálně uvažuje. „Vychovává vysoce kvalifikované odborníky se zaměřením na elektrotechniku, informatiku a automatizaci,“ říká proděkan pro vědu a tvůrčí činnost Petr Doležel. Studenti se stanou členy týmů řešících aktuální výzkumné úkoly v oblastech radiotechniky, radarových a komunikačních systémů, automatizace průmyslových výrob a robotiky, ale také softwarových a síťových technologií. Využívat budou nejmodernější zařízení a technologie. „Po absolvování programu se stanou velmi ceněnými odborníky uplatnitelnými v průmyslových podnicích, výzkumných ústavech i na akademické půdě,“ doplňuje k nabídce proděkan Doležel.

Každý den s novou výzvou

Kromě studia čeká na studenty v Pardubicích i moderní zábava. Báře se na fakultě líbí skvělá parta lidí, studentský život, grilování na začátku roku, turnaje v paintballu a v Counter Strike: Global Offensive. „Každý den je výzva, ráno vstanu, těším se na další úkol, který mi škola přinese a budu ho moci vyřešit,“ dodává Bára, která navíc novým studentům pomáhá zorientovat se v předmětech, vybrat vyučujícího nebo poradí, jak trávit volný čas v Pardubicích a okolí. Obrátit se na ni nebo její kolegy mohou nejen „prváci“, ale i zájemci o studium, kteří se rozhodují, kam pošlou přihlášku. Bára, Dominik i Lukáš jsou totiž Navigátory a kdykoliv jim ukážou, jak to na fakultě chodí. Dokonce i teď, kdy na poslání přihlášky zůstává několik posledních březnových dnů.

Chci si podat e-přihlášku