Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 01.04.2016

Začátkem dubna se rozhodne o knižních cenách Magnesia Litera 2016. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v prostorách Nové scény Národního divadla v úterý 5. dubna. O prvenství se uchází celkem 347 knih a své zastoupení budou mít se dvěma tituly s historickou tematikou i autoři z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Knižní ceny Magnesia Litera vyhlašují vítěze v devíti kategoriích a ve dvou z nich jsou za svá díla nominováni i autoři z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Obě knihy se přitom zaměřují na historická témata, která doposud stála spíše stranou zájmu historiků. V nominovaných knihách se tak čtenáři dočtou o osudech dětí za první světové války i osudech žen-divadelnic během druhé světové války.

V kategorii Litera za literaturu faktu je nominována trojice autorů-historiků za historickou studii k dějinám každodennosti, jejíž název cituje výrok císaře Františka Josefa I. – „Vše pro dítě. Válečné dětství 1914–1918“. Ta bude o vítězství bojovat v konkurenci dalších 59 titulů.

Za monografií stojí autorský tým z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice ve složení prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc., Mgr. Martina Halířová, Ph.D., a doc. PhDr. Tomáš Jiránek, Ph.D. Na pozadí velkých politických dějin a válečných událostí zkoumají proměny civilního života v zázemí. Popisují strádání matek s dětmi, jejichž živitelé bojovali kdesi na frontách. Na jejich citovém traumatu, podlomeném zdraví i sociální bídě se podepsaly všeobecný materiální nedostatek, přídělový systém, pracovní nasazení nedospělých a nakonec ještě epidemie španělské chřipky.

„Dětem často odpadalo vyučování, měly více volného času a nedostatečný dohled. To mnohdy vedlo k jejich zvlčení a předčasným zkušenostem s alkoholem, tabákem i sexem. Z mnohých sirotků se stávali malí bezdomovci. Za účelem přežití se často uchylovaly ke lžím a přetvářce,“ popisuje útrapy válečných dětí prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc., spoluautorka knihy, která je originálním příspěvkem ke stoletému výročí vypuknutí první světové války.

V kategorii Litera pro objev roku bojovala o pozornost poroty spolu s dalšími 21 tituly také kniha Mgr. Blanky Jedličkové s názvem Ženy na rozcestí. Divadlo a ženy okolo něj 1939–1945. Autorka působící jako doktorandka Ústavu historických věd Fakulty filozofické prostřednictvím životních příběhů sedmi žen hledá odpovědi na otázky t...