Published: 27.04.2017

Studenti Univerzity Pardubice připravili na středu 3. května další z řady ČTENÍ NA LAVIČCE VÁCLAVA HAVLA. Tentokrát se pustí do společného čtení divadelní hry Eugèna Ionesca Plešatá zpěvačka. Chtějí tak navázat na úspěšné čtení Audience Václava Havla, které se uskutečnilo na podzim, při příležitosti Havlových nedožitých osmdesátých narozenin.

V centru dění Lavičky Václava Havla nebude tentokrát žádná Havlova hra, ale vazba na něj tu bude více než značná. Václav Havel proslul – mimo jiné – jako výrazný autor absurdního dramatu, a tak se studenti rozhodli propojit čtení právě tímto žánrem. Sáhli proto po hře Plešatá zpěvačka, která bývá považována za vůbec první absurdní drama, jehož autorem je francouzský dramatik a básník rumunského původu Eugène Ionesco.

A ani květnové datum nezvolili náhodou. Vybírali ho s ohledem na premiéru Plešaté zpěvačky, která se uskutečnila v Paříži před sedmašedesáti lety, konkrétně 11. května roku 1950.

„Květen je ovšem symbolický i pro Havlovu tvorbu – 22. května 2008 se Havel dočkal své poslední premiéry na divadelních prknech, když pražské Divadlo Archa poprvé uvedlo jeho Odcházení. Stává se tak symbolickým, že právě v květnu si společně přečteme Ionescovu Plešatou zpěvačku, která byla prvním autorovým počinem a měla premiéru ve stejném měsíci, jako Havlova hra poslední,“ komentuje výběr divadelní hry a symboliku měsíce května organizátor čtení na Lavičce Václava Havla student Fakulty filozofické Bc. Přemysl Krejčík.

Samotné čtení vybrané divadelní hry proběhne stejným způsobem, jako tomu bylo u Havlovy Audience vloni na podzim. Vítáni jsou všichni zájemci nejen z Univerzity Pardubice.

„Hru začneme společně číst ve skupině lidí, která ovšem nebude neměnná. Kdokoli z přihlížejících může kteréhokoli vystupujícího vystřídat a místo něho přečíst kus hry sám, než předá štafetu dál. Vítáni jsou všichni a začínáme v 10 hodin dopoledne,“ zve na v pořadí třetí čtení na Lavičce Václava Havla student Krejčík, který připravil i obě předcházející čtení, která se na Lavičce v kampusu konala.

Více o tradici čtení divadelních her či autorských příspěvků na Lavičce Václava Havla se dočtete v článku v e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/kultura/2016/lvh-audience/.

Čtení divadelní hry Plešatá zpěvačka se uskuteční ve střed...

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice