Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 16.05.2017

Do série akcí, která připomíná umělecký význam rodu Vokolkových ve městě a v regionu přispívá ve středu 17. května také Fakulta filozofická Univerzity Pardubice, která spolupořádá na pardubickém zámku významnou mezioborovou konferenci, která na umělecký rod Vokolků nahlédne z netradičních úhlů.

Pozornost více než stovky odborníků a zájemců se tak v tomto týdnu upře na pardubickou mezioborovou konferenci S iniciálami V. V. – Jméno Vokolek v české kultuře 20. století. Mimořádné jednodenní sympozium se ohlédne za osudy a společnou cestou zakladatele tiskárny Václava Vokolka a v další generaci tří bratří – básníka, malíře a sochaře a třetího tiskaře a vydavatele, také jejich sestry, jejíž život byl do posledního dne naplněn starostí a péčí o druhé.

Odborné setkání pořádá Fakulta filozofická Univerzity Pardubice ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a Východočeským muzeem a Pardubickým krajem.

Program jednodenního odborného setkání na pardubickém zámku připravil Ivo Říha z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice společně s Václavem Vokolkem a Janem Šulcem. Nabídne tematicky i žánrově pestrou paletu referátů. Během středy zazní celkem čtrnáct příspěvků – od odborných literárněhistorických či uměnovědných příspěvků až po osobní vzpomínky.

„Program konference je sestaven výhradně z odborníků, kteří se dílem členů rodiny Vokolků dlouhodobě a hluboce zabývají, a z blízkých rodinných přátel. Je nesmírně cenné, že hned v úvodu vystoupí dva nositelé jména Vokolek: Vít, jedna z průkopnických a vůdčích osobností české archeologie, a Václav, spisovatel a výtvarník. V několika tematických blocích pak budou následovat referáty zaměřené na pardubickou tiskárnu v jejích počátcích a v prvorepublikovém kontextu, příspěvky věnované Vojmíru Vokolkovi, nejen jako osobitému výtvarníkovi, ale též jako pozoruhodnému básníkovi. Vyslechneme si i např.  vzpomínky na děčínské období básníka Vladimíra Vokolka,“ vybírá z programu konference Ivo Říha a dodává:

„Chybět nebude ani prezentace bohatého obrazového materiálu: komentovaná projekce fotografií Jana Adamce nebo film Petra Kotyka a Bedřicha Ludvíka s názvem Knihovna básníka a výtvarníka Václava Vokolka.“

Odborný program konference zakončí ve středu v podvečer vernisáž výstavy Václava Vokolka „Svědci“, která se uskuteční v galerii Art Space NOV na Pernšt...