Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Ve dnech 12. až 14. října se na Univerzitu Pardubice sjedou odborníci na německý jazyk, anglický jazyk a lingvistiku, aby společně prodiskutovali její aktuální problémy a současně si připomněli den německého jazyka. Do Pardubic je pozvala Katedra cizích jazyků Fakulty filozofické. Již posedmé pořádá svoji tradiční „bienální“ mezinárodní konferenci k aktuálnímu tématu multikulturalismu ve všech jeho možných projevech, dimenzích, úrovních, úskalích a konsekvencích.

Svoji přihlášku na aktivní účast na konferenci „Interkulturní a transkulturní dimenze v lingvistickém, kulturním a historickém kontextu“ zaslaly více než čtyři desítky akademiků z jedenácti států. Vedle odborníků z České republiky přijedou do Pardubic také z Běloruska, Gruzie, Moldavska, Německa, Polska, Ruska, Rakouska, Slovenska, Španělska a Turecka. Společně budou hovořit především o aktuálních tématech současného vědeckého výzkumu na poli germanistiky, anglistiky, literatury, lingvistiky a historie ve spojení s interkulturními a transkulturními faktory.

Většina odborných referátů se věnuje tématům z oblasti germanistiky. Menší část zastupuje problematiku anglistiky. Příspěvky se dotknou literatury a divadla – například Bulgakova a Gogola, Struhara, Handkeho nebo Winklera. Z dalších témat probereme lingvistiku a její současné dominantní fenomény, manipulaci v médiích, interkulturní kompetence při tlumočení rozhovorů nebo jazykovou výuku migrantů v Německu,“ vyjmenovává některé tematické oblasti jeden z organizátorů konference PhDr. Jan Čapek, Ph.D., z Katedry cizích jazyků Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Řeč bude také o interdisciplinární, interkulturní a mezinárodní projektové práci mezi univerzitami ve výuce reálií, německo-běloruských animozitách v historii a jejich překonávání včetně národního socialismu. Účastníci se dotknou také internacionalizace ve vzdělávání, kulturního a jazykového přeshraničního trojúhelníku Grodno (Bělorusko, Polsko, Litva) a budou se zabývat i proměnami němčiny v důsledku multikulturní společnosti.

První den konference – čtvrtek 12. října – bude tematicky koncipován jako Den německého jazyka. Jednak má posílit roli němčiny jako tradičního dorozumívacího jazyka ve středoevropském prostoru a jednak zdůraznit jeho význam jako nezbytného druhého cizího jazyka. „Němčina je sice globálně vytlačována angličtinou, ale její praktická znalost minimálně na komunikativní úrovni zajišťuje díky tradičním vazbám na německy mluvící hospodářskou oblast individuálně lepší profesní perspektivy nejen u nás, ale i v dalších zemích bez podmínky geografického sousedství,“ dodává doktor Čapek.

Během dne proto vystoupí nejen akademičtí pracovníci, ale i reprezentanti high-tech průmyslu, česko-německých organizací nebo umělci. Mezi nimi například německý spisovatel a divadelní režisér íránského původu Pedro Kadivar, který se ve svých textech zabývá zejména vysoce aktuální problematikou integrace migrantů do jiného kulturního i jazykového společenství. Na jeho vystoupení a autorské čtení z nejnovější knihy „Das kleine Buch der Migrationen“ („Malá kniha migrací“) naváže oblíbený český spisovatel a dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera z let 2012 a 2016 Marek Šindelka besedou a ukázkami z knihy „Únava materiálu“, která je věnována rovněž tématu migrace.

Přesný harmonogram všech přednášek včetně sálů a učeben bude zájemcům k dispozici na http://www.upce.cz/ff/kcj/konference.html a ve vestibulu budovy Univerzity Pardubice v ulici Studentská 84 v době konání konference.  

Na pořádání „Dne německého jazyka“ a mezinárodní konference „Interkulturní a transkulturní dimenze v lingvistickém, kulturním a historickém kontextu“ se vedle Katedry cizích jazyků Fakulty filozofické Univerzity Pardubice podílí ještě Sonnenbergské sdružení ČR, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institut, Verein Deutsche Sprache i společnosti Stäubli, Pavlík CZ a Enteria. Záštitu nad celou akcí převzal primátor statutárního města Pardubic Ing. Martin Charvát.

Pardubická konference je již tradiční platformou pro přínosné intenzívní setkání několika humanitních i lingvistických oborů a jazyků, geografických, ekonomických, politických i kulturních dimenzí. Vytváří či prohlubuje příznivé předpoklady pro další existenci akademických partnerství i lidských, oborových a institucionálních vzájemných vztahů a díky své geografické poloze i dlouhodobým aktivním bilaterálním akademickým kooperacím představuje most především mezi západem a východem, ale i jihem a severem.  V neposlední řadě nabízí i pardubické veřejnosti, pedagogům i studentům regionálních škol možnost vyslechnout si aktuální odborné přednášky v cizím jazyce, především v němčině a angličtině.

Bližší informace k mezinárodní konferenci:
PhDr. Jan Čapek, Ph.D.
organizátor konference
Katedra cizích jazyků Fakulty filozofické UPa
telefon: 466 036 215
e-mail: jan.capek@upce.cz

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz