Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_3419_200026.jpg

Samozřejmou skutečností je, že Univerzita Pardubice vyvíjí veškeré své aktivity v souladu s příslušnou environmentální legislativou. Jde však mnohem dál. Vyvíjí řadu aktivit nad rámec povinností stanovených právními normami, ale snaží se také rozvinout poznání v environmentální oblasti a přispět tak k řešení problémů v této oblasti.

Své nemalé úsilí zaměřuje na úsporu energií a ostatních zdrojů. Problematika energetického managementu se tak logicky stala významnou součástí centralizovaného rozvojového projektu „Engagement for sustainability – University leaders in SDGs (UNILEAD)“ řešeného Univerzitou Pardubice ve spolupráci s dalšími veřejnými vysokými školami v roce 2022. Co se týká konkrétních opatření v této oblasti, už ve fázi nové výstavby či při projektování rekonstrukcí jsou hledány možnosti snižování energetické náročnosti. Všechny budovy Univerzity Pardubice pak disponují energetickým auditem. V současné době je ve fázi intenzivních příprav instalace solárních panelů na střechu menzy. Snahou je snižovat spotřebu energie také díky použití moderních úsporných LED svítidel, či instalací svítidel s pohyblivým čidlem. Příkladem dobré praxe je krok Fakulty elektrotechniky a informatiky, jejíž počítače jsou automaticky vypínány po 20 minutách nečinnosti.

Ve snaze předejít nehospodárnému nakládání s energiemi Univerzita Pardubice doporučuje dodržovat následující základní pravidla:

  1. Omezte používání systémů pro vytápění a kvalitu vnitřního prostředí v prostorách, které nejsou kapacitně obsazené a nejsou plně využité. 
  2. Neobsazené a nevyužívané prostory temperujte, aby nedocházelo k negativnímu přestupu tepla do využívaných a vytápěných prostor objektu.
  3. Pamatujte na to, že vnitřní prostory mají tendenci získávat značné tepelné zisky z okolí, jako je osvětlení, technické vybavení místností a personální obsazení.
  4. Při předehřívání objektu je možné cílit na teplotu o 1-2 °C nižší, než je vyžadována, protože na základě zisků z okolí dojde během první hodiny využívání prostor k jejich vyhřátí na původně požadovanou teplotu.
  5. Při vytápění dbejte na zavřená okna a dveře, aby nedocházelo ke zbytečnému a neekonomickému vytápění nevyužívaných prostor.
  6. V chladných měsících optimalizujte větrání. V případě nutnosti větrejte krátce, ale intenzivně.
  7. Je-li to možné, zvažte snížení teploty pro vytápění v prostorech jako vstupní chodby, vestibuly apod., kde dochází k častému větrání a přístupu venkovního vzduchu.
  8. Minimalizujte, případně zcela vypněte systémy pro vytápění a kvalitu vnitřního prostředí v případech, kdy je v plánu objekt dlouhodobě nevyužívat.
  9. Zajistěte, aby nedocházelo ke zbytečně velkému odsávání vnitřního vzduchu, než bylo pro daný prostor navrženo.
  10. Přemýšlejte nad systémem pro vytápění, který máte ve Vámi svěřených objektech instalován, aby nedocházelo k přetápění v důsledku špatně umístěného ovládacího prvku.
  11. Kontrolujte zapnuté osvětlení v místnostech, které nejsou využívány.
  12. Kontrolujte běh výpočetních systémů, zda jsou nezbytně nutné v provozu.

Snahou Univerzity Pardubice je minimalizovat objem produkovaného odpadu a podporovat recyklaci. V rámci všech univerzitních budov jsou instalovány nádoby na tříděný odpad, přičemž je rozšiřováno jejich spektrum i počet. Nově byly v roce 2022 nainstalovány ve vybraných prostorách také nádoby na sběr baterií. V univerzitním kampusu je rovněž umístěn kontejner na ekologický sběr oděvů. Přínosnou aktivitou je i sdílení nevyužitého vybavení a techniky, ať už v rámci jednotlivých pracovišť Univerzity Pardubice, tak i mimo ni.

Univerzita Pardubice podporuje zachování zdrojů a biodiverzitu. Investuje do výsadby stromů a péče o zeleň ve všech svých prostorách. Za posledních deset let vynaložila na výsadbu stromů a zeleně částku 1,1 milionu korun. V kampusu ale naleznete třeba i hmyzí domečky a do budoucna možná i včelí úly.

Širokou škálu činností vyvíjí Univerzita Pardubice v oblasti prevence a nápravy negativních dopadů činností na životní prostředí a komunitu. Podporuje udržitelné a šetrné technologie v rámci výstavby a rekonstrukcí univerzitních budov. Při pořizování přístrojů, zařízení či technologií důraz klade na soulad s principy udržitelného rozvoje. Univerzita rovněž dbá na ekologický systém úklidu. Podporuje také sdílení technického vybavení, a to nejen v rámci Univerzity Pardubice, ale i mimo ni. Snahou rovněž je eliminovat jednorázové obaly, ať už v rámci prodejních automatů umístěných na Univerzitě Pardubice, tak v rámci jí organizovaných akcí. V prostorách Univerzity Pardubice jsou instalovány automaty na natočení pitné vody do vlastních nádob. V rámci činností administrativních i vzdělávacích jsou postupně nahrazovány tištěné materiály elektronickými. Podporováno je vydávání publikací ve formě e-knih či e-skript. Upřednostňovány jsou on-line formy jednání, které vedou k omezení cest. Podporována je pak udržitelná doprava zaměstnanců a studentů. Všechny prostory Univerzity Pardubice jsou situovány v blízkosti trolejbusových linek městské hromadné dopravy. Univerzita dále nabízí prostory pro sdílená kola a koloběžky. Disponuje rovněž kolárnou či zabezpečeným stáním pro soukromé koloběžky. Pro služební cesty zaměstnanců je pak možné využívat elektromobilu. Environmentálně šetrný přístup je také ve stále větší míře uplatňován při nákupu propagačních a reklamních předmětů.

Univerzita Pardubice podněcuje řadu iniciativ propagujících odpovědný přístup k životnímu prostředí. Nabízí přednášky, semináře a workshopy o aktuálních environmentálních tématech pro veřejnost. Podílí se také např. na organizaci soutěže „Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji“, kde environmentální problematika tvoří podstatnou část soutěžních projektů. Tato témata jsou mimo jiné součástí přednášek Univerzity třetího věku. Univerzita Pardubice podněcuje environmentální aktivity svých dodavatelů tím, že aplikuje principy výběru odpovědných dodavatelů. Podněcuje také environmentálně odpovědné aktivity svých zaměstnanců a studentů. V rámci této iniciativy např. v roce 2022 proběhla akce „Ukliďme kampus!“.

Na Univerzitě Pardubice působí Univerzitní ekologické centrum, které ve spolupráci s Ústavem environmentálního a chemického inženýrství Fakulty chemicko-technologické podporuje rozvoj poznatků v oblasti udržitelného rozvoje i jejich aplikaci v praxi. Zmínit lze např. projekt aqua-reaktoru, který řeší využití bioodpadu z měst, parků, farem a rodinných domů.

Problematice udržitelného rozvoje se Univerzita Pardubice věnuje i v rámci své vzdělávací činnosti. Nabízí nejen jednotlivé studijní předměty, ale i celé studijní programy zaměřené na výchovu budoucích odborníků v této oblasti. Na Fakultě chemicko-technologické je tak nabízen bakalářský studijní program „Chemie a technologie ochrany životního prostředí“, navazující magisterské studijní programy „Udržitelný rozvoj v chemii a technologii“ a „Chemické a procesní inženýrství“ se specializací „Ochrana životního prostředí“. Součástí nabídky je i doktorský studijní program „Chemické a procesní inženýrství“ se specializací „Environmentální inženýrství“ v českém i anglickém jazyce.