Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Ve středu 18. dubna představí další neformální setkání s osobnostmi vědy o osobnostech vědy ve studentské Kavárně Universitas dánského myslitele a fyzika Nielse Bohra. Zájemci o přednášku jsou zváni do Klubu 29 v ulici sv. Anežky České v centru Pardubic.

Každý měsíc se v kavárně Klubu 29 v Pardubicích potkávají osobnosti vědy s laiky i kolegy, co se chtějí více dozvědět a o vědě si popovídat. Dubnová KAVÁRNA UNIVERSITAS se tentokrát ponese v duchu fyziky a hovořit se bude o vědci a filosofovi, který svůj profesní život zasvětil atomové a jaderné fyzice a v roce 1922 získal Nobelovu cenu: o Nielsi Bohrovi.

„Niels Bohr byl myslitel, filantrop, vědec a nositel Nobelovy ceny za fyziku. Vedle převratného výzkumu struktury atomů a jejich záření zavedl do fyziky například princip korespondence, teorii složeného jádra a rozvinul kapkový model jádra. Alfou i omegou Bohrova fenomenálního způsobu myšlení je idea komplementarity, již uplatňoval kromě fyziky nebo biologie i v jiných vědních disciplínách,“ představuje osobnost slavného dánského vědce moderátorka a studentka Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Ing. Kateřina Šraitrová.

O významném fyzikovi 20. století bude ve středeční kavárně hovořit Mgr. Filip Grygar, Ph.D., z Katedry filosofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Niels Bohr založil proslulý Fyzikální ústav v Kodani, v němž vládla filosofická i rodinná atmosféra kodaňského ducha kvantové teorie, a rovněž se zasloužil o založení mezinárodních vědeckých center jako CERN a NORDITA.

Mgr. Filip Grygar, Ph.D., akademický pracovník Katedry filosofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, je původně stavební technik, zedník a hokejový rozhodčí. Vystudoval filosofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a doktorské studium absolvoval na tamní Přírodovědecké fakultě. Byl středoškolským učitelem na Akademickém gymnáziu v Praze. Nyní působí na Unvierzitě Pardubice. Zabývá se fenomenologií, filosofií a historií vědy. Za svoji poslední knihu s názvem „Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie“ (Pavel Mervart 2014) obdržel Fillip Grygar Cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu v oblasti věd o neživé přírodě a Cenu rektora za prestižní monografii. Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace knihu zařadila mezi excelentní výsledky vědy a výzkumu roku 2016.

Další informace o životě a vědecké práci Nielse Bohra najdete na webových stránkách www.nielsbohr.cz.

Kavárna Universitas přivítá zájemce o vědu ve středu 18. dubna 2018 od 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29, Pardubice). Pro všechny je vstup zdarma.

Bližší informace:
Ing. Kateřina Šraitrová
moderátorka Kavárny Universitas, studentka Fakulty chemicko-technologické UPa
telefon 736 657 147 
www.facebook.com/KavarnaUniversitas

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz