Published: 03.05.2016

Ve čtvrtek 5. května odpoledne pořádá Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice charitativní běh s názvem „JARNÍ PROBĚHNUTÍ ANEB BĚH PRO DOBROU VĚC‟. Běh se koná NA PODPORU REBEKY ČIHÁKOVÉ, která se narodila s nemocí motýlích křídel a pro kterou byl zřízen Nadační fond Rebečina křídla.

Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice pokračuje v pomoci při léčení malé Rebeky. „I druhý ročník našeho proběhnutí je určen pro všechny, kteří si chtějí zaběhat a kteří chtějí přispět a podpořit sebemenší částkou malou Rebeku Čihákovou,“ vysvětluje za organizátory Mgr. Lenka Doležalová z pořádající Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice. „Pro ty, kteří nemají běh v oblibě, mohou jít procházkou. Na výběr budou dvě tratě: kratší 3 km a delší 10 km.“

Vítězi budou všichni, kdo se zúčastní a přispějí k naplnění tří poslání charitativního běhu:

- finančního - z dobrovolných příspěvků účastníků finančně podpořit malou Rebeku,

- solidárního - vyjádřit solidaritu a podporu Rebece Čihákové,

- preventivní - pravidelným pohybem a správnou životosprávou udělat něco pro své zdraví.

Charitativní běh vznikl jako další akce, která se koná na Katedře tělovýchovy a spotu Univerzity Pardubice na podporu Rebeky Čihákové. Dubnový 2. ročník amatérského volejbalového turnaje smíšených družstev O pohár starosty MO Pardubice II, při němž organizačně spojily síly Městská část II Polabiny a Univerzita Pardubice a její Katedra tělovýchovy a sportu, přinesl na konto Nadačního fondu Rebečina křídla částku 15 940 korun.

Rebeka Čiháková se narodila 10. srpna 2014 a byla u ní diagnostikována nemoc motýlích křídel. Toto onemocnění je velmi vzácné, vrozené a bohužel nevyléčitelné onemocnění pojivové tkáně, jehož příčinou je mutace genu, který se stará o stavbu kůže. Onemocnění postihuje především kůži, dále pak v některých případech sliznici dutiny ústní, trávicího, respiračního a urogenitálního ústrojí. Puchýře se mohou vytvářet při jakémkoliv drobném tlaku či tření.

Rebečina forma se projevuje častými puchýři i při neopatrném dotyku. Každý musí být při kontaktu s Rebekou velice obezřetný, aby jí neublížil ještě více. Např. při zvedání v podpaží musí být její váha rozložena na více bodech, aby nedošlo k poranění kůže. D...