Published: 12.05.2017

Od pátku 12. května do středy 17. května se v Pardubicích koná MULTIKULTURNÍ TÝDEN 2017. Potkat se s cizinci žijícími ve východočeském městě a oslovit širokou veřejnost pestrým programem, jehož jednotícím prvkem je vzdělání a osvěta, napomůže také Univerzita Pardubice a její studenti. Do celotýdenního programu připravili zajímavé workshopy i přednášky.

Hned v pátek 12. května se v rámci Multikulturního jarmarku na Pernštýnském náměstí zapojuje Katedra religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Zájemcům představí činnosti i úspěchy katedry, naučí návštěvníky jogínské cvičení Pránájáma a přidá informace o Indii a vazby katedry na tuto zemi i univerzity v ní. V programu dalších dnů nabídne katedra několik přednášek – například Turecko a Írán očima religionistek, Indie pohledem statistik či Japonská mysl. Zajít je možné i na workshop aikida. Podrobnosti k programu katedry religionistiky najdete na webu: https://www.facebook.com/events/1825687431092431/.

O den později v sobotu 13. května se na sportovištích Univerzity Pardubice odehraje tradiční sportovní klání na Mezinárodním sportovním dni. Jednotlivé týmy změří své síly ve fotbale nebo volejbale a bojovat budou rovněž o vítěznou trofej. Doprovodné aktivity si tu užijí i ti nejmenší účastníci, ať už v tvořivých dílnách nebo v nejrůznějších soutěžích o ceny. Multikulturní sportovní den začíná v 10 hodin.

Závěr festivalu ve středu 17. května zpestří studenti Humanitních studií Fakulty filozofické Univerzity Pardubice speciálním workshopem. V něm vezmou zájemce na Cestu kolem světa přímo v areálu kampusu Univerzity Pardubice – před dopravní fakultou (v případě nepřízně počasí ve vestibulu univerzitní auly). Během dopoledne plného aktivit tak studenti zprostředkují kulturu vybraných zemí světa.

„Návštěvníci se mohou těšit na představení kultur zemí blízkých i vzdálených. Evropské země budou zastoupeny například Francií, Řeckem, Španělskem či Ruskem, africkou kulturu bude zastupovat Nigerie, jihoamerickou Mexiko, Brazílie a asijskou Japonsko, Vietnam a Arménie. Představeny budou typické symboly kultury a návštěvníci si budou moci vyzkoušet či vyrobit předměty, které jsou pro danou kulturu typické, naučí se základní kroky typických tanců či se budou moci odreagovat při ukázce typických sportů pro danou zemi. Návštěvníci budou moci doplnit vynaloženou energii ochutnávkou typických pokrmů,“ popisuje program st...

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice