Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Kvalifikační podmínky programu Erasmus+ pro výukové pobyty

Finanční prostředky určené na aktivitu mobilita zaměstnanců - výukové pobyty v rámci programu Erasmus budou použity v souladu s následujícími podmínkami.

A. Vyslání zaměstnance na výukový pobyt do zahraničí 

1) Účel pobytu

Finanční podpora bude poskytnuta zaměstnanci, který se zúčastní výukového pobytu v zemi zapojené do programu Erasmus+ realizovaného v rámci inter-institucionální smlouvy uzavřené mezi vysílající a přijímající institucí. Výukový pobyt může probíhat pouze na partnerské vysokoškolské instituci sídlící v zemi zapojené do programu Erasmus+, se kterou vysílající instituce uzavřela inter-institucionální smlouvu. Vysílající i přijímající instituce musí mít držitelem Erasmus+ University Charter (ECHE).

Účelem výukového pobytu je pedagogická činnost na přijímající instituci v souladu se schváleným tzv. Mobility Agreement for Teaching. Tento dokument musí před zahájením pobytu potvrdit vysílající i přijímající instituce, které zajistí, aby byla činnost hostujícího učitele zahrnuta do některého ze studijních programů vedoucí k získání diplomu a tvořilo jeho integrální součást.

2) Podmínky pro vysílaného zaměstnance

Zaměstnanec musí mít pracovní poměr na základě pracovní smlouvy k vysílající instituci. Zaměstnanec může být občanem jakékoliv země, ale musí mít pracovní poměr na základě pracovní smlouvy uzavřený s vysílající vysokoškolskou institucí v České republice. Zaměstnance nelze vyslat do země jeho trvalého pobytu.

Zaměstnanec musí na vysílající instituci vykonávat pedagogickou činnost, kterou stanovuje jeho pracovní smlouva uzavřená s vysílající institucí.

3) Výběr zaměstnance

Výběr zaměstnance probíhá na základě předloženého výukového programu na přijímající instituci prostřednictvím transparentního výběrového řízení, jehož organizace a podmínky jsou v kompetenci vysílající instituce. Při výběru má přednost zaměstnanec, který v příslušném akademickém roce cestuje do zahraničí poprvé nebo je zaměstnanec ze znevýhodněného prostředí.

Výběrové řízení na UPCE je v kompetenci pověřených proděkanů na jednotlivých fakultách, kteří výběrové řízení vyhlašují, stanovují jeho kriteria, ručí za jeho průběh a oznamují účastníkům jeho výsledky.

Výběrové řízení je vyhlašováno minimálně jednou ročně, obvykle ale dvakrát v červnu pro mobility v následujícím zimním semetru a v lednu pro mobility v následujícím letním semestru.

4) Délka pobytu

Minimální délka výukového pobytu jsou 2 za sebou jdoucí pracovní dny. Maximální délka pobytu je 2 měsíce. 

Bez ohledu na délku výukového pobytu je podmínkou realizovat minimálně 8 hodin výuky. Při pobytu delším než 5 pracovních dní je nezbytné proporcionální navýšení výukových hodin (počet hodin výuky = počet dní mobility*8/5).

5) Finanční podpora

Finanční podpora programu Erasmus+ je určena na pokrytí části nákladů souvisejících s výukovým pobytem a představuje příspěvek na  náklady spojené s pobytem v zahraničí a cestou na partnerskou instituci a zpět.

Výše finanční podpory na pobytové náklady a výše finanční podpory na cestovní náklady se řídí tabulkami platných sazeb. Pobytové náklady jsou zaměstnanci přiznány pouze na dny, kdy zaměstnanec vykonával pedagogickou činnost na přijímající instituci podle potvrzení Confirmation of teaching  period (Letter of Confirmation nebo obdobný dokument vystavený přijímající institucí) a maximálně 2 dny na cestu, za podmínky že tyto těsně předcházejí vlastnímu zahájení a ukončení mobility. OMV hradí z prostředků programu Erasmus+ zpravidla  pobytové náklady na 5 dní ( obvykle se jedná o 5 pracovních dnů na mobilitě, nebo na 4 dny mobility a 1 den na cestu, nebo 3 dny mobility a 2 dny na cestu).

Zaměstnanci UPCE jsou vysíláni na pracovní cestu na základě zákona o cestovních náhradách, jejich náklady jsou účtovány podle podle směrnice o CP. Sazby uvedené v tabulkách pro pobytové náklady a pro cestovní náklady proto představují maximální výši finanční podpory, kterou lze oskytnout ze zdrojů programu Erasmus+.  Náklady vzniklé na ZCP, které přesahují maximální částku určenou součtem sazeb, jsou hrazeny ze zdrojů vysílající fakulty.

Finanční podpora nemůže být použita k úhradě nákladů, které jsou již hrazeny z jiných akcí/programů EU.

6) Zaměstnanec bez finanční podpory (tzv. zero-grant zaměstnanec)

Výukového pobytu v rámci programu Erasmus+ se může zúčastnit i zaměstnanec, kterému není udělena finanční podpora. Takovému zaměstnanci je ale umožněno využívat všech výhod programu Erasmus+.

Pro zaměstnance bez finanční podpory platí, s výjimkou ustanovení o výši a platbě finanční podpory, všechna výše uvedená kvalifikační kriteria a pravidla vyplývající z finanční dohody. 

7) Povinnosti po návratu

Zaměstnanec musí po návratu z výukového pobytu předložit:

Potvrzení o délce výuky (Confirmation of  Stay/ Confirmation of Teaching Period apod.) potvrzené přijímající institucí obsahující minimáně jméno účastníka, datum zahájení a ukončení výuky,   informaci o počtu odučených hodin (fyzicky nebo virtuálně).

Doklady o zaplacení nákladů souvisejících s mobilitou (ubytování, jízdenky, letenky apod.), které budou součástí jeho vyúčtovaného ZCP.

Dále musí vyplnit formulář online závěrečné zprávy, jejíž odkaz bude zaměstnanci zaslán ze systému EK (tzv. Beneficiary Module) na pracovní emailovou adresu po uzavření vyúčtování zahraničního cestovního příkazu.

Zaměstnanec bude svou zahraniční zkušenost sdílet na UPCE doporučeným způsobem podle požadavků svého nadřízeného nebo koordinátora programu Erasmus.
 

B. Přijetí zahraničního odborníka do České republiky

Účelem výukového pobytu je pedagogická činnost zahraničního odborníka v přijímající instituci v České republice. Přijímající instituce zajistí, aby byla tato činnost zahrnuta do některého ze studijních programů vedoucí k získání diplomu a tvořila jeho integrální součást.

Přijímající instituce musí mít Erasmus+ University Charter.

Výukový pobyt se realizuje na základě pozvání od přijímající instituce.

Zahraniční odborník nesmí být zaměstnancem žádné partnerské instituce zapojené v programu Erasmus+ . Může však mít pracovní poměr na základě pracovní smlouvy k zahraničnímu podniku nebo může být OSVČ.

Zaměstnanec může být občanem jakékoliv země.

Délka pobytu viz bod 4.

Oprávněné náklady viz bod 5.

Finanční podpora pro přijímaného zaměstnance podniku je spravována přijímající institucí.


[1] Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Republika Severní Makedonie, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Turecko,