Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 21.06.2017

Největší světová konference zabývající se kapalinovou chromatografií a příbuznými separačními a detekčními metodami se koná v těchto dnech v kongresovém centru v Praze a významně se na její organizaci a odborném programu podílí Katedra analytické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Přes 1 300 předních zahraničních odborníků z 57 zemí a 6 kontinentů se v těchto dnech, od 18. do 22. června 2017, účastní mezinárodního prestižního symposia HLPC 2017 (High Performance Liquid Phase Separations), které je poprvé v její 45leté historii pořádáno v České republice.

Symposium je nejvýznamnějším světovým setkáním odborníků zabývajících se separačními technikami. Rozsáhlý odborný program zahrnuje všechny aspekty teoretické a experimentální chromatografie, nových přístupů v analýze, technologie výroby kolon, chromatografické instrumentace a samozřejmě i zajímavé analytické, bioanalytické a klinické aplikace. Velmi důležitou roli má spojení s hmotnostní spektrometrií, proto je hmotnostní spektrometrii věnován celý programový blok. Doprovází jej výstava s účastí 55 společností z celého světa, které předvádějí své nejnovější výrobky a softwarová řešení v oboru. Symposium je pořádáno již od roku 1973, lichý rok v Evropě, sudý rok v USA, letos poprvé v České republice.

Významnou spolupořadatelskou úlohu má na této prestižní světové odborné akci Katedra analytické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Předsedajícím tohoto symposia je prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D., právě z pardubické Fakulty chemicko-technologické (společně s Ing. Františkem Foretem, CSc., z Ústavu analytické chemie Akademie věd ČR v Brně).

„Sympozium se poprvé ve své 45leté historii koná v České republice. Je to jedinečná příležitost, jak se setkat s významnými vědci působícími v oboru separačních věd nebo se zástupci firem a společností prezentujících nejnovější přístrojové vybavení a technologie v oboru a také jak prezentovat výsledky vlastního výzkumu,“ komentuje význam světové konference HPLC její předsedající prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D., a dodává:

„Chromatografie má již na katedře analytické chemie v Pardubicích dlouhou tradici založenou profesorem Churáčkem a profesorem Janderou a v současné době patří mezi hlavní výzkumné směry na našem pracovišti. Zaměstnanci a doktorandi katedry pravidelně publikují své výsledky v prestižních zahraničních časopisech zabývajících se analytickou chemií, zejména chromatografií ...

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice