Published: 18.09.2017

Ve dnech 18. a 19. září jedná na Univerzitě Pardubice delegace z partnerské japonské Matsumoto University. Během dvoudenní návštěvy probíhají setkání jak v Pardubicích, tak na Fakultě restaurování v Litomyšli.

Vzájemně zrekapitulovat dosavadní desetiletou spolupráci obou institucí a současně jednat o dalších možnostech, to jsou společné úkoly zástupců domácí Univerzity Pardubice a zástupců partnerského pracoviště japonské Matsumoto University. Do Pardubic tentokrát přijel rektor Matsumoto University Dr. Hiroyuki Sumiyoshi, kterého doprovází Dr. Yoriko Masuyama, profesorka z Fakulty managementu.

V pondělí 18. září přivítá delegaci na půdě Univerzity Pardubice prof. Ing. Tatiana Molková, Ph.D., prorektorka pro vnitřní záležitosti a současně statutární zástupkyně rektora, spolu s prof. Ing. Jiřím Málkem, DrSc., z Fakulty chemicko-technologické. Ten stál před jedenácti lety u podpisu smlouvy o vzájemné spolupráci s touto japonskou univerzitou. Kromě společného jednání absolvují také prohlídku kampusu a nového výukového areálu, v jehož atriu se nachází Lavička Václava Havla.

V úterý 19. září se dvoučlenná delegace přesune do nedaleké Litomyšle na návštěvu Fakulty restaurování, kam zástupci Matsumoto univerzity zavítali i při svých dřívějších návštěvách Univerzity Pardubice a České republiky, kdy se zajímali o restaurování papíru, zejména starých tisků, knih a papírových artefaktů. Setkání s japonskými partnery se za Fakultu restaurování letos účastní PhDr. Tomáš Kupka, proděkan pro studium a pedagogickou činnost. Kromě prohlídky nedávno zrekonstruovaných prostor ateliérů Fakulty restaurování, piaristické koleje a její nové knihovny zavítá delegace také do nedalekého zámku Nové Hrady.

V oblasti mezinárodní spolupráce patří ta s Matsumoto University v Japonsku k těm nejdynamičtěji se rozvíjejícím. Smlouva o vzájemné spolupráci byla oběma partnery podepsána již v roce 2006. Hned o rok později se japonská delegace vydala na svou první návštěvu do Pardubic. Tehdy probíhala jednání na již zmíněné Fakultě restaurování v Litomyšli a také na Fakultě ekonomicko-správní v Pardubicích. Další návštěva a výměna zkušeností se uskutečnila v roce 2012. V roce 2015 přijela do Pardubic profesorka Yoriko Masuyama, která i letos doprovází rektora Matsumoto univerzity. Ta tehdy strávila na Fakultě ekonomicko-správní celý jeden týden a zajímala se o řešení cykloturistiky a cyklodopravy v rámci města, regionu, ČR i EU.
Více o její návštěvě v článku v e-Zpravodaji Univerzity Pardubice: http://zpravodaj.upce.cz/veda/2015/profesorka-z-japonska-na-univerzite-pardubice/