VŠ mohou zahájit akademický rok bez testů. Větší omezení jen u kolejí a slavností

13. 9. 2021

Velké přednášky budou moci vysoké školy organizovat v nadcházejícím akademickém roce bez prokázání bezinfekčnosti, rozhodla v pátek vláda. Naopak pro akademické slavnosti má platit nadále obecné pravidlo, že pokud se jich zúčastní více než 20 lidí, budou se muset prokázat testem či dokladem o očkování nebo prodělání nemoci covid-19.

Vyplývá to z aktuální změny opatření ministerstva zdravotnictví, daný výklad potvrdil i mluvčí ministerstva školství Ondřej Macura.

Ministerstvo zdravotnictví v následné tiskové zprávě konkrétně uvedlo, že studenti vysokých škol se nebudou muset prokazovat potvrzením o bezinfekčnosti. Zůstávat má tato povinnost pro vzdělávací akce a zkoušky, které jsou mimo studium na VŠ.

Testování na kolejích a roušky na chodbách

MŠMT už počátkem září uvedlo, že s resortem zdravotnictví zřejmě nepřipraví žádná zvláštní opatření pro provoz vysokých škol. Platí povinnost testování na covid-19 pouze na kolejích a nošení roušek v budovách mimo učebny.

Školy tak zřejmě budou moct semestr zahájit prezenčně. „V případě zhoršení epidemie by se mohla omezit kapacita přednášek,“ poznamenal na začátku září ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Plaga doporučuje velké přednášky online

Akademický rok začíná ve většině škol na přelomu září a října. Plaga by ale doporučoval dělat velké přednášky online.

„Jsem rád, že ministerstvo zdravotnictví na základě jednání s ministerstvem školství upřesnilo výklad a připravilo úpravu mimořádného opatření k organizaci výuky plavání a provozu vysokých škol,” komentoval nyní ministr páteční rozhodnutí vlády.

Na kolejích se podle stávajícího opatření mohou ubytovat jen studenti, kteří absolvují test s negativním výsledkem nebo předloží doklad o očkování či o tom, že se uzdravili z covidu-19. Antigenní test nesmí být starší 72 hodin, PCR test platí sedm dní.

Případně studenti mohou na místě podstoupit samotest. Samotest provedený pod dohledem zdravotníka online nesmí být starší 24 hodin. Testem se ubytovaní musí prokazovat před nástupem na koleje a pak každých sedm dnů. Povinnost má platit do 31. prosince.

Pokračování článku zde.

Text je převzatý ze serveru Novinky.cz

fš, Novinky, ČTK - Novinky.cz/foto: archiv UPCE