Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Tradiční odborné setkání česko-americké společnosti The Comenius Academic Club se v letošním roce koná v Litomyšli ve dnech 8. – 10. června. Významní čeští i zahraniční vědci přijedou do východočeského města, aby představili své aktivity v oblasti přírodních i humanitních věd a společně o nich diskutovali. Na přípravách konference participují dvě fakulty Univerzity Pardubice – Fakulta filozofická a Fakulta restaurování.

The Comenius Academic Club (Komenského akademický klub) pořádá své mezioborové vědecké konference každý rok, střídavě v USA a v České republice. Na americké straně je tradičně místem těchto setkávání Bohemian National Hall na newyorském Manhattanu (2013, 2015, 2017); na české straně je spolupořadatelem Univerzita Pardubice, která hostila The Comenius Academic Club v roce 2014 v Pardubicích, v roce 2016 v Kutné Hoře a letošní šesté setkání pořádá v prostorách Fakulty restaurování v Litomyšli.

Třídenní mezioborovou konferenci v letošním roce zahájí multidisciplinární blok, který bude tradičně věnovaný přírodním vědám, tentokrát s referáty z oblasti genetiky, medicínských výzkumů a nanotechnologií. V další části programu rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc. seznámí přítomné s aktuálním stavem vývoje a financování vědy v České republice.

Jedním z klíčových témat sobotní části zasedání bude reflexe odkazu 1. republiky, roku 1938, únorového převratu (1948) a Pražského jara (1968) v českých dějinách, a to jak z domácí, tak i z transatlantické perspektivy.

„Interpretace dramatických událostí osmičkových výročí uplynulého století proběhne ve dvou etapách. Na dopolední vědeckou část naváže panelová diskuse konfrontující zmíněné dramatické roky v osobní paměti těch, kteří po komunistickém puči a ruské invazi odešli do zahraničí, se vzpomínkami těch, kteří zůstali doma v Československu,“ říká k programu konference doc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D., z Ústavu historických věd a zároveň proděkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

U debatního stolu zasednou přední členové české vědecké a společensko-vědní inteligence, například věhlasný biofyzik prof. MUDr. Mojmír Petráň, CSc., publicista a reformní politik Antonín J. Liehm, zakladatel v osmdesátých letech v Paříži vydávané mezinárodní kulturní revue Lettre Internationale, a Jacques Rupnik, francouzský politolog a historik, který se dlouhodobě zabývá střední a východní Evropou. „Referáty, které zazní v závěrečném dni konference, propojí exaktní vědy s uměním a budou věnovány oblastem konzervace hmotného kulturního dědictví, například fondům historických knihoven či české gotické deskové malby,“ seznamuje s některými tématy docent Panoch.

Mezioborová vědecká setkání tohoto typu se osvědčila jako vhodná platforma pro vědeckou diskusi mezi předními představiteli různých vědních oborů. To potvrzuje i účast významných vědců z USA i z jiných zemí.

Univerzitu Pardubice spojuje s vědeckou společností The Comenius Academic Club partnerství již řadu let. První setkání se uskutečnilo v červnu 2013 v New Yorku, konferenci tehdy ovládla osobnost reformátora pedagogiky a náboženského myslitele J. A. Komenského, k jehož odkazu se také pořádající společnost hlásí. V říjnu 2014 hostila Univerzita Pardubice a její Fakulta filozofická konferenci na pardubickém zámku a v  roce 2015 organizovala výroční konferenci americká strana opět v Bohemian National Hall v New Yorku. V roce 2016 jednali členové klubu v Kutné Hoře v prostorách Dačického domu.

Na loňské výroční 5. konferenci The Comenius Academic Club, uskutečněné v Bohemian National Hall v New Yorku, vystoupili tři zástupci Univerzity Pardubice - Dr. Ing. Jan Macák z Centra materiálů a nanotechnologií, prof. PhDr. Petr Vorel, CSc. z Fakulty filozofické a nynější rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., který odborné působí na Fakultě chemicko-technologické. Součástí konference byla také vernisáž výstavy nesoucí název From the Czech Silver Thaler to the US Dollar (Od českého stříbrného tolaru k americkému dolaru). Jejím autorem byl právě historik Petr Vorel.

O loňském setkání a výstavě konané ve Spojených státech amerických v National Hall v New Yorku se dočtete na stránkách univerzitního e-Zpravodaje: http://zpravodaj.upce.cz/veda/2017/comenius-academic-club/

Podrobnější informace a program letošního setkání The Comenius Academic Club v Litomyšli naleznete na webu http://comeniusacademicclub.org/upcoming-events.

Letošní setkání je součástí akcí Univerzity Pardubice a projektu „Společné století“ podporovaného z dotačního programu MŠMT pro veřejné vysoké školy pro připomínku významných výročí v roce - www.spolecnestoleti.cz.

Bližší informace:
prof. PhDr. Petr Vorel, CSc.
Ústav historických věd Fakulty filozofické UPa
prorektor pro vědu a tvůrčí činnost
telefon 466 036 552
e-mail petr.vorel@upce.cz

 

doc. Mgr. Pavel Panoch, PhD.
Ústav historických věd Fakulty filozofické UPa
proděkan pro vnitřní záležitosti a rozvoj FF
telefon 466 036 207, mobil 723 227 544
e-mail pavel.panoch@upce.cz

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz