Published: 09.04.2018

Populárně-naučný interaktivní program Univerzity Pardubice nazvaný VĚDA A TECHNIKA NA DVORECH ŠKOL tentokrát zavítá mezi děti v pardubickém dětském domově (10. dubna) a o týden později (18. dubna) mezi hendikepované děti do speciální školy Svítání.

Nejrůznější zajímavosti z vědeckých oborů, které se vyučují na fakultách Univerzity Pardubice, budou žákům a mládeži přibližovat univerzitní demonstrátoři, akademičtí pracovníci a studenti Univerzity Pardubice, tentokrát dětem v pardubickém dětském domově a na Základní škole a praktické škole Svítání. S programem Věda a technika na dvorech škol vyjíždí Univerzita Pardubice „na dvory škol“ již podeváté. Mezi školami se těší tato populárně-naučná vědecká road-show velké oblibě. Žáci dostávají možnost vyzkoušet si nejrůznější chemické experimenty, užijí si virtuální realitu nebo se naučí základy první pomoci na speciálních zdravotnických modelech.

„Letos jsme se rozhodli náš interaktivní vzdělávací program nabídnout jinam, než jen na základní a střední školy. V úterý 10. dubna zavítáme do dětského domova a o týden později ve středu 18. dubna se budeme věnovat znevýhodněným dětem ve speciální základní škole,“ říká k vědecké road-show Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice a dodává: „I tentokrát se děti mohou těšit na interaktivní demonstrace a zajímavosti několika fakult univerzity –chemicko-technologické, zdravotnických studií, dopravní i elektrotechniky a informatiky. Kolegové jim připravili velmi pestrý program.“

A co děti tentokrát čeká? Univerzitní demonstrační tým složený jak z akademiků, tak vysokoškoláků, pro ně vykouzlí „ducha v lahvi“, děti si vyzkouší psaní tajné zprávy neviditelným písmem nebo si vytvoří cukrový semafor. Připravena je pro ně řada dalších chemických pokusů. U zdravotníků se pak seznámí se základy první pomoci. Dopravní fakulta nabídne opilecké brýle, se kterými děti zjistí, jak těžké je ovládat své tělo ve stavu opilosti. Na čtvrtém stanovišti je bude čekat oblíbená virtuální realita, kterou pro ně připravili na Fakultě elektrotechniky a informatiky.

Program v Dětském domově Pardubice začíná v úterý 10. dubna v 16 hodin, na Základní škole a praktické škole Svítání ve středu 18. dubna v 10 hodin.

Další akci Věda a technika na dvorech škol připravuje Univerzita Pardubice na 10. května, kdy vyjede se svými vědeckými hrátkami do Lanškrouna. „Jsme rádi, že školy a města mají o tento typ vzdělávání zájem. Největší radost nám ale dělá zájem dětí, který během těchto akcí projevují,“ doplňuje k populárně-naučným akcím univerzity, připravovaným jak pro školy, tak veřejnost, jejich univerzitní koordinátorka Iva Svobodová.

Další akcí pro zvídavé zájemce o vědu a poznávání pak do konce tohoto školního roku bude ještě největší populárně-naučná akce, na kterou univerzita již osmým rokem děti, mládež a veřejnost zve a která obsadí Pernštýnské náměstí a centrum města Pardubic ve čtvrtek 14. června (v rámci městských slavností Zrcadlo umění), a tou je Vědecko-technický jarmark uprostřed města.