Published: 22.08.2016

Již počtvrté se mezi pomyslné absolventy Univerzity Pardubice zařadí i malí vysokoškoláci. Třicítka dětí z Pardubic a okolí se totiž v tomto týdnu stěhuje do pardubického univerzitního kampusu, kde si vyzkoušejí život vysokoškoláků. Až do pátku na ně čekají nejrůznější aktivity spojené se studiem a vědeckým bádáním a otestují univerzitní sportoviště.

Ještě před tím než znovu usednou do školních lavic ve svých opravdových třídách, tři desítky dětí okusí práci ve vysokoškolských laboratořích a učebnách v prázdninové Dětské univerzitě. Během týdenního odborného programu na Univerzitě Pardubice zavítají malí „vysokoškoláci“ postupně na pět fakult a obdrží i svůj první index. Při putování kampusem zavítají na Fakultu elektrotechniky a informatiky, Fakultu zdravotnických studií, Dopravní fakultu Jana Pernera, Fakultu ekonomicko-správní a Fakultu chemicko-technologickou, kde se jim budou vždy po celé dopoledne věnovat mladí akademičtí pracovníci nebo jejich doktorandi. Ti je nejen zasvětí do oboru, ale současně jim zodpoví všechny zvídavé dotazy.

„Program dětské univerzity je velmi pestrý. Děti si zkusí sestavit robota dle svého vlastního návrhu a zjistí, jak funguje 3D tiskárna, další den si osvěží základy první pomoci, péče o novorozence a o porodnictví vůbec. Na dopravní fakultě se seznámí s bezpečností na železnici a vyzkouší si řízení této dopravy. Čeká je programování s kočičkou nebo hra na volby do zastupitelských orgánů. A podívají se také do chemické laboratoře, kde oblečeni do speciálních plášťů budou pracovat s mikroskopy a očkovat bakterie,“ popisuje nabitý, zábavně naučný program dětské univerzity její organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

„Žáci si v dětské univerzitě vyzkouší řadu odborných činností, práci v laboratoři a na dalších vysokoškolských pracovištích. A protože ke studiu patří i aktivní odpočinek, připravili jsme pro ně na každé odpoledne i sportovní zábavu. Vyzkouší si některé univerzitní sporty a v kampusu vytvoří univerzitní moře,“ doplňuje program Iva Svobodová.

Dětskou univerzitu ukončí malí vysokoškoláci v pátek 26. srpna v odpoledních hodinách, kdy se se svým letním studiem slavnostně rozloučí. Z rukou univerzitního maskota obdrží malí absolventi Dětské univerzity speciální diplomy a zařadí se tak mezi pomyslné absolventy Univerzity Pardubice v letošním akademickém roce. „Vysokoškolsk...