Published: 07.11.2016

Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice spustila nový projekt STUDUJ A DARUJ. Chce jím podpořit darování krve v Pardubickém kraji a hledá nové dárce nejen na univerzitní půdě mezi studenty a zaměstnanci.

V úterý 8. listopadu se navíc zájemci mohou zapsat do REGISTRU DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ.

Přijďte se spolu s Univerzitou Pardubice zapsat někomu do života.

„Krev je tekutina, kterou nelze nahradit žádnými léčivými přípravky. Transfúze krve nebo jejích složek je potřebná při úrazech, závažných onemocněních nebo při operacích. V průměru každý člověk potřebuje za svůj život několikrát krevní transfúzi nebo lék vyrobený z krve,“ říká Mgr. Vít Blanař z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, který spolu s dalšími zaměstnanci Fakulty zdravotnických studií a se studenty ze Studentské rady Univerzity Pardubice (SRUPa) stál u zrodu projektu STUDUJ A DARUJ a který sám daruje krev pravidelně již několik let.

Studenti Univerzity Pardubice přemýšleli, jak své vrstevníky motivovat k darování krve a vybídnout je přímo k činu. Na konci dubna dárcovství krve sami otestovali a překvapilo je, že to není nijak složité. Nápad logicky zastřešila jedna z fakult Univerzity Pardubice – Fakulta zdravotnických studií, která má k Pardubické nemocnici o něco blíže. A výsledkem je projekt STUDUJ A DARUJ, na jehož webových stránkách se zájemci mohou registrovat k odběru krve přes objednávkový formulář. První desítka zájemců se již přihlásila, a tak je registr dárců krve zase o něco bohatší. Rozšířit ho mohou i další zájemci, kteří mají chuť podpořit darování krve nejen na akademické půdě, ale i v Pardubickém kraji.

„K darování krve se může odhodlat v podstatě kdokoliv z nás. Podmínkou je dobrý zdravotní stav, věk mezi 18 až 65 lety a váha minimálně 50 kg. Odběr krve a všechna potřebná vyšetření se pak provádějí na Transfúzní stanici v Pardubické nemocnici. Po příchodu vyplníte dotazník, projdete vstupním vyšetřením a zkušebním odběrem, na jehož základě krev vyšetří. Samotný odběr nebolí, trvá do deseti minut a přijdete při něm celkově přibližně o půl litru krve,“ komentuje postup odběru Vít Blanař z Fakulty zdravotnických studií.

„Darování krve s sebou nese mnoho výhod. Kromě dobrého pocitu, že jste udělali něco pro druhé, budete vy sami pravidelně v kontaktu s lékařem a vždy vám důkladně vyšetří krev, takže budete vědět, že jste v pořádku. Navíc zjistíte svoji krevn&#...