Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

kolaz_100_let_v_3_1_122140.jpg

Naše republika slaví sto let od svého založení. Dlouhou historii od vzniku samostatného Československého státu připomíná Univerzita Pardubice během celého roku prostřednictvím přednášek, výstav či diskusí na půdě univerzity. V neděli 28. října se připojuje k dalším oslavám, které se uskuteční na náměstí Čs. legií v Pardubicích. Zástupci města, kraje a  univerzity se zúčastní pietního aktu u sochy prvního prezidenta republiky Tomáše Garrigue Masaryka a netradiční dobová slavnost nás vtáhne zpět do roku 1918. Zároveň přiblíží důležité období československých dějin.

Sto let od založení republiky si Pardubický kraj a město Pardubice připomínají v neděli 28. října akcí „Zažijte to znovu!“. Návštěvníci se vrátí o sto let nazpět do roku 1918, a to prostřednictvím dobových artefaktů. Vzdělávací a zábavná akce nabídne vystoupení Vysokoškolského uměleckého souboru, skupiny Šlapeto, ukázky vývoje českých bankovek, k vidění bude dobová obecná škola nebo automobil z roku 1905, chystá se i příjezd Tomáše Garrigue Masaryka na koni. Několik slov k založení republiky pronese na náměstí Čs. legií také historik prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Netradiční dobová slavnost začíná ve 14 hodin a potrvá do 21 hodin.

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice si po celý rok připomíná významná „osmičková výročí“ a  události našich dějin formou měsíčních přednášek. Celkem deset speciálních přednášek se zaměřuje na důležité milníky našich dějin. Jsou pojaty v širších historických souvislostech nejen stoletého výročí vzniku ČSR, ale tematicky se zabývají například i osudy Československa v roce 1938, připomenou Vestfálský mír, ale jdou i hluboko do minulosti až k zakladatelským aktivitám císaře Karla IV.

Další z těchto přednášek se uskuteční v pondělí 29. října – doc. PhDr. Tomáš Jiránek, Ph.D. bude hovořit o roku 1938, který byl nabitý událostmi jak ve světě, tak v Československu. Mnohé události se bezprostředně dotkly dalšího vývoje našich dějin. V březnu 1938 došlo k obsazení Rakouska Německem, a poté přišlo na řadu Československo.

„Výrazně oživila činnost Sudetoněmecká strana, postupující v souladu s pokyny z Německa, a  československá vláda byla nucena čelit stále novým požadavkům a provokacím. V letních měsících Hitler vystupňoval nátlak na západní demokratické státy, jež pod hrozbou válečného střetu ustoupily ve věci československého pohraničí, zdánlivě ve prospěch zachování míru. Mnichovská dohoda znamenala začátek tzv. druhé ČSR, jež musela řešit odstoupení pohraničních území a péči o desítky tisíc uprchlíků ze Sudet, nejen Čechů, ale také židů a německých antifašistů,“ říká k napjaté politické situaci v roce 1938 historik Tomáš Jiránek.

Přednáška Rok 1938 v Československu a ve světě se koná 29. října od 17 hodin ve Studentské ulici 95, budově EB, učebně E2.

V pondělí 24. září se na Univerzitě Pardubice konala vernisáž putovní komiksové výstavy „Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století“. Výstava formou dokumentárního grafického románu představuje vybraných třináct příběhů, vytvořených podle reálných vyprávění lidí, kteří prošli dramatickými zážitky z fronty 2. světové války, koncentračních táborů, komunistických lágrů a různými formami perzekuce komunistické Státní bezpečnosti. Výstava bude k vidění až do 9. listopadu 2018. Výstavu v  Pardubicích v univerzitním kampusu umožnila spolupráce Fakulty filozofické Univerzity Pardubice s nově vzniklou pobočkou společnosti PAMĚŤ NÁRODA pro region východních Čech.

Další jejich společnou akcí byla ve středu 24. října beseda o  disidentu se signatářkou Charty 77 Jarmilou Stibicovou, která se potýkala s komunistickým režimem od násilného vniknutí vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, se kterým nesouhlasila.

Na současnou politickou situaci, ze které se vytrácí slušnost, pak zareagovali výtvarníci Lukáš Gavlovský, Roman Švejda a architekt Josef Pleskot, autoři voskového Srdce pro Václava Havla. Tentokrát přišli s novou výzvou „VÍCE SRDCE PRO VÁCLAVA HAVLA“ a chtějí z kapesních zrcátek sestavit krystal a rozzářit místnost ve sklepení litomyšlského zámku.

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla se uskuteční ve sklepení litomyšlského zámku den před 100. výročím vzniku samostatné Československé republiky v sobotu 27. října od 14 hodin za účasti autorů.

K této výzvě se připojila i Univerzita Pardubice. Své malé zrcátko mohli zájemci přinést do čtvrtka 18.  října do Univerzitní knihovny. Na našem sběrném místě se jich sešlo na sedm desítek. Zrcátko věnovali rektor a děkani všech sedmi fakult Univerzity Pardubice za sebe a své studenty. Podepsali je také symbolicky na Lavičce Václava Havla v atriu výukového areálu univerzitního kampusu. Veškerá sebraná zrcátka předali autorům výzvy, kteří si je osobně vyzvedli v kampusu Univerzity v  Polabinách.

                                                                                                                  Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz