Published: 23.10.2017

Ve čtvrtek 19. října přivítala Univerzita Pardubice na své půdě desítku představitelů a zástupců bavorských vysokých škol. Vzhledem k tomu, že se v Pardubicích pěstuje řada oborů, o které mají budoucí bavorští partneři zájem, rýsuje se zajímavá a dlouhodobá spolupráce nejen v oblasti vědy, výzkumu, ale také ve vzdělávání studentů i jejich výměnných pobytech.

„Rektoři bavorských vysokých škol aplikovaných věd, kteří jsou sdruženi v organizaci Hochschule Bayern e.V., projevili zájem navštívit kromě Prahy také naši Univerzitu Pardubice a prodiskutovat možnosti vzájemné spolupráce,“ uvedla ke čtvrteční návštěvě z Bavorska vedoucí Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy Univerzity Pardubice Ing. Monika Vejchodová. „Zajímají se především o školy, které nabízejí technické obory, ale také například zdravotnickou péči či sociální práci, které se na naší univerzitě pěstují.“

Delegace desítky rektorek a rektorů například z Amberg-Weidenu, Ansbachu, Landshutu, Mnichova, Řezna, Norimberku a dalších německých univerzitních měst se na Univerzitě Pardubice zdržela jeden den, a to právě ve čtvrtek 19. října. Rektoři se dopoledne setkali a jednali s představiteli Univerzity Pardubice. Poté si prohlédli kampus a seznámili se s náplní a tvůrčí činností fakult, o něž se primárně zajímají a vedli konkrétní jednání o spolupráci na poli dopravy, v oblasti elektrotechniky, managementu, chemie a technologie, ale také v oblasti zdravotnické péče.

Bavorská delegace se v České republice zdrží tři dny. Již ve středu zavítala na návštěvu Západočeské univerzity v Plzni, ve čtvrtek se kromě Univerzity Pardubice podívají ještě na Vysokou školu polytechnickou v Jihlavě. V pátek je čeká jednání na dvou pražských vysokých školách – Českém vysokém učení technickém a Vysoké škole chemicko-technologické.

Čtvrteční návštěva a jednání na Univerzitě Pardubice tak rozšiřuje možnosti spolupráce s bavorskými vysokými školami. Již počátkem října se uskutečnilo setkání zástupců českých vysokých škol s jinou, resp. druhou konferencí bavorských univerzit, a to v Německu. Za Univerzitu Pardubice se jí účastnil za rektora prof. Miroslava Ludwiga prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Kulhánek, Ph.D. Spolu s dalšími sedmi představiteli českých vysokých škol absolvovali ve dnech 4. až 6. října jednání na vybraných technických univerzitách v Norimberku (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg), v Řezně (Universität Regensburg) a v Mnichově (Technische Universität München). Zde se setkali s tamními představiteli a jednali rovněž o možnostech navázání spolupráce v oblasti studia, výměny studentů či na poli vědeckém. Jednalo se o první setkání českých a bavorských rektorů v takovém formátu. Doposud se totiž jednání konala především na individuální, bilaterální, meziuniverzitní úrovni.

Obě setkání, jak to na bavorské, tak na pardubické půdě, připravila Česko-bavorská vysokoškolská agentura, která je hlavním kontaktním místem pro otázky bilaterální spolupráce mezi Bavorskem a Českou republikou v oblasti vysokých škol a vědy. Umožňuje široké spektrum akademické spolupráce v oblasti vysokých škol a výzkumu a nabízí síť kontaktů, které přispívají k propojování vysokoškolského vzdělávání a vědy v obou zemích.