Published: 15.08.2016

I v tomto roce připravila Univerzita Pardubice pro děti a mládež speciální prázdninový program. Po celý srpen jsou tak v pardubickém kampusu místo vysokoškoláků vidět desítky dětí – mladých nadějných vědců i sportovců. Zkoušejí si tu nejen to, jaké to je být na chvíli vysokoškolákem, ale také si užívají řadu sportovních aktivit na univerzitních sportovištích.

Sérii letních příměstských táborů zahájila Dopravní fakulta Jana Pernera, která během prvního srpnového týdne ve svých laboratořích a učebnách přivítala studenty středních škol. Na každý den v týdnu pro ně připravila zajímavý program plný dopravní problematiky. Necelá desítka studentů se tak nejen podívala na některá pracoviště dopravní fakulty a jejího speciálního výzkumného a výukového centra v Technologickém areálu v Doubravicích. Vyzkoušela si i řízení železničního provozu na modelové železnici v hlavní budově fakulty v univerzitním kampusu, vyrobila si rádio v elektrotechnickém workshopu a zjistila informace o bezpečnosti v dopravě. Středoškoláci prošli i testy autoškoly nanečisto a zhlédli ukázku výcviku záchranářských psů pro vyhledávání osob v sutinách.

Skupinku středoškoláků vystřídali v tomto týdnu mladí sportovní nadšenci ve věku od 6 do 11 let, pro které Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice připravila příměstský sportovní tábor „Olympijský týden aneb děti v pohybu“. Sportovní program na univerzitních sportovištích v kampusu i v areálu sportů na břehu Labe využije na 30 dětí z Pardubicka.

„Letos samozřejmě navíc žijeme při sportovním táboře i olympiádou. Proto si vyzkoušíme různé sportovní disciplíny, podobně jako naši šampioni v brazilském Riu. Součástí programu příměstského tábora jsou i aktivity neolympijské, ale rozhodně zajímavé a zábavné. Protože tábor probíhá v době, kdy Pardubice hostí Olympijský park 2016, tak součástí programu bude i návštěva tohoto parku,“ popisuje program sportovního tábora Mgr. Lucie Francová, Ph.D., z Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice.

Do sportovního kempu děti docházejí tento týden od pondělí do pátku. Program začíná v 7:30 a končí v 16 hodin. „V týdnu plném sportu si děti vyzkouší tradiční sporty jako fotbal, florbal, házenou, (mini)volejbal, badminton, tenis, stolní tenis, ale i netradiční sporty jako například frisbee, ringo a indiacu. Přidáme i hry s padákem, kolíčky nebo víčky jakožto netradiční psychomotorické aktivity.