tydenni_materialni_sbirka_na_pomoc_cernovicke_univerzite_na_ukrajine_181953.png

Published: 29.03.2022

Milé kolegyně, milí kolegové, milé studentky, milí studenti,

již od propuknutí ruské invaze na Ukrajinu jsme v pravidelném kontaktu s kolegy z Univerzity v Berďansku na pobřeží Azovského moře, Igorem Lymanem a Viktorií Konstantinovou, kteří se po zdlouhavém náročném útěku spolu se synem ocitli na kampusu Černovické univerzity na západní Ukrajině. Černovická univerzita nyní slouží jako uprchlický tábor. Díky spolupráci s Univerzitou Palackého, která je oficiální partnerskou institucí Černovické univerzity, a za pomoci olomoucké Charity a firmy EGT se daří zprovoznit humanitární most mezi Univerzitou Palackého a Černovickou univerzitou. Prosíme, přispějte materiální pomocí, která je humanitární podporou i důležitým povzbuzením a vyjádřením solidarity pro akademickou komunitu a další vnitřně vysídlené ukrajinské obyvatele v černovickém uprchlickém táboře.

Igor Lyman a Viktoria Konstantinova jsou vzdálenými lidskými hlasy na podporu naší sbírky:

„I and my wife are professors of Berdyansk University and our city is under Russian occupation now. We had to leave our home and stay in the campus for migrants in Chernivtsi University. Hiding in a basement during the numerous air alarms, we met many families of academics from Kyiv, Kharkiv, Chernihiv, Kherson, and other Ukrainian cities that are currently under fire or occupation. Each of these families has its own terrible story of the month of war. And everyone, like us, dreams of our victory and coming back home...“

Kam můžeme nosit pomoc: Univerzitní budova EA, 11. patro, místnost 11034
Termín:
Od 1. do 7. dubna mezi 7:30 a 14:00.

Čím můžeme pomoci: Ze seznamu potřebných věcí, které nám postoupili akademici z Černovické univerzity vybíráme běžné věci, z nichž mnohé máte doma a můžete je postrádat, nebo se dají snadno koupit.

• svítilny (baterky)
  • baterie všeho druhu
  • power banky
  • nabíječky na mobily USB-C/Lightning
  • prodlužovací kabely
  • čisté (vyprané) spací pytle
  • čisté (vyprané) ručníky, ložní prádlo (prostěradla, povlečení)
  • konzervy
  • ibalgin
  • paralen

Kontaktní osobou za FF UPCE je doc. Martin Čapský z UHV. V případě dotazů k zajištění sbírky nebo darů jej neváhejte kontaktovat na e-mailu: martin.capsky@upce.cz

Na akci se společně s naší fakultou bude podílet Dobrovolnické centrum Univerzity Palackého, Filozofická fakulta Univerzity Palackéhho a Charita Olomouc, která dopraví materiální sbírku do Černovic prostřednictvím firmy EGT.