4b068d824e9e4526f472071f3bde3619_186996.jpg

Published: 11.07.2022

Kam přijede, může slavit. Hned třikrát se Klára Šimánová radovala z cenného kovu na letošních Českých akademických hrách. Pak přišlo mistrovství republiky a vylepšený český rekord se štafetou.

Studentka Univerzity Pardubice přispěla nejvíc k medailové úrodě své školy. Ta byla největší od roku 2016. Při účasti pouhých 30 sportovců skončili pardubičtí na solidním 12. místě. „Byla to dobrá akce. Pro mě to bylo i hektické, protože jsem se vracela z dvoutýdenního soustředění v Bulharsku. Přijela jsem někdy o půlnoci a hned ráno jsem musela plavat. Mrzí mě, že jsem nestihla vidět jiné sporty, ale nebyl čas.“

Všestranná plavkyně

Akademickou mistryní ČR se Šimánová stala na trati 100 metrů motýlek. K tomu přidala stříbrnou medaili na 100 metrů znak a bronz získala v disciplíně 400 metrů kraul. „Motýlek a znak jsou mé nejoblíbenější styly. Plavu někdy od osmi let. Od čtrnácti jsem se začala věnovat motýlu. V poslední době se soustředím i na ten znak.“

Jak se vůbec k plavání dostala? „Mamka nás na něj dala se ségrou. Pamatuju si, že jsem s tím chtěla seknout. Vůbec mi to nešlo, nebavilo mě to. Pak přišly malé úspěchy, tak jsem u toho zůstala. Medaile mám dneska naházené ve skříni,“ směje se.

Do budoucna profi?

Klára Šimánová zatím zvládá kloubit plavání se školou. „Chodím do druhého ročníku na Fakultu ekonomicko-správní, obor Ekonomika a provoz podniku. Vzdělání je určitě důležité, protože u nás se prakticky nedá uživit jenom plaváním. Proto chci vystudovat, mít titul a plavání dělat pro zábavu. I tak bych chtěla plavat na úrovni. Třeba až profesionální.“

Udržet výkonnost je prý s postupujícím věkem těžší a těžší. „Jsem starší, už je mi 21 a už to cítím. Nesmím nic podcenit. Před závodem se poctivě protáhnu, rozcvičím. Trénuju na suchu i ve vodě. Hned ráno chodím do bazénu. Jsem tam i několikrát denně. Nejvíc kamarádů mám z plavání. Třeba s Bárou Seemanovou jsme byly mnohokrát na reprezentačním soustředění, na závodech, jsme dobré kámošky.“

Velký úspěch si připsala pardubická smíšená štafeta na mistrovství republiky. Kvarteto Čejka, Moc, Šimánová, Vavřinová zaplavalo v polohovém závodu na 4x100 metrů čas 3:59,48 a po roce asi o vteřinu vylepšilo svůj vlastní český rekord.

Rozhovor je svolením převzatý z Českého rozhlasu Pardubice