Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Po krátké pauze se do pravidelného programu zajímavých akcí pro veřejnost v Pardubicích vrací oblíbená vědecká KAVÁRNA UNIVERSITAS. Dvojice studentů Fakulty chemicko-technologické připravila pro všechny zvídavé zájemce další ročník zajímavých setkání a přednášek. Poslední říjnové úterý 31. října zve k posezení a neformální diskusi s vědcem – tentokrát doc. Ing. Pavlem Švandou, Ph.D., z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice, který zájemce provede světem oceli a její výroby v průběhu věků.

V úterý 31. října bude zahájena již 7. sezóna těchto vědeckých diskusních večerů, které našly své tradiční místo v kavárně Klubu 29. Studentští organizátoři z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Ing. Kateřina Šraitrová a Ing. Patrik Čermák doposud připravili a nabídli již padesátku těchto oblíbených setkání a večerů. Díky nim mají studenti, mládež i další zájemci z řad veřejnosti možnost rozšiřovat své obzory a dozvědět se něco nového a zajímavého, navíc v neformální prostředí kavárny. A nejinak tomu bude i tento akademický rok.

Úterní Kavárna Universitas se ohlédne do minulosti za vybranými pokroky lidstva.

„Pozvání do naší Kavárny UNIVERSITAS přijal doc. Ing. Pavel Švanda, Ph.D., který působí na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice. S ním se blíže podíváme na jeden z nejvýznamnějších objevů v dějinách lidstva, kterým je bezpochyby výroba a zpracování kovů. My se zaměříme na jeden z nich, a to na ocel, jíž se jako úžasným materiálem zabývá právě náš úterní host,“ přibližuje téma prví vědecké Kavárny Universitas v tomto akademickém roce její moderátorka Ing. Kateřina Šraitrová, která současně studuje na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice.  

Kromě ryzího zlata, které se používalo na ozdoby, se kovy v přírodě nenacházejí v ryzím stavu. Proto byl objev jejich výroby z rud obrovským skokem kupředu. Kovové výrobky mají mnoho předností před čistě přírodními materiály. Využívání kovů dokonce dalo název dvěma epochám lidských dějin – doba bronzová a doba železná. Přednáška proto přiblíží historii výroby oceli od doby železné do počátku 19. století. Úterní host vysvětlí jak základní princip výroby železa, který se za uplynulá tisíciletí nezměnil, tak současně představí vývoj technologie od prvních pícek po vysokou pec.

„Vzhledem k tomu, že se výroba oceli objevila na více místech světa nezávisle na sobě, docent Švanda nám ukáže různé postupy v různých částech světa. Nastíní i důležitost výroby oceli pro rozvoj lidstva. A samozřejmě zmíní také souvislost mezi válkami a rozvojem výroby železa, a to z té kladné i záporné strany,“ dodává k tématu moderátorka Kateřina Šraitrová s tím, že Kavárna Universitas se otevře v obvyklém čase a na obvyklém místě: tedy v úterý 31. října v 18 hodin do Klubu 29 v ulici Svaté Anežky České. Vstup na přednášku je tradičně zdarma.

Doc. Ing. Pavel Švanda, Ph.D., studoval materiálové inženýrství na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, kde krátce působil jako odborný asistent. Od roku 2005 je jeho domovskou fakultou Dopravní fakulta Jana Pernera, na níž studenty seznamuje s předměty z oblasti nauky o materiálu, koroze a výrobních technologií. Zabývá se lepením převážně kovových materiálů. Lepení se v současné době rychle rozvíjí a je stále častěji hlavním způsobem spojování materiálů ve výrobní praxi.

Kavárna Universitas je cyklus neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Večery jsou zasvěcené společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dávají návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat na to, co je zajímá. Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29. Vstup na přednášky je volný.

Bližší informace:
Ing. Kateřina Šraitrová
moderátorka Kavárny Universitas, studentka Fakulty chemicko-technoogické
telefon 736 657 147 
www.facebook.com/KavarnaUniversitas

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz