pozv_veda_a_technika_2017_a3_final_tisk_99823_100241.jpg

Published: 06.03.2018

Na čtvrtek 8. března připravila Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice veřejnou besedu na zajímavé téma - VĚDA A VÍRA. Přizvala si trojici významných hostů v čele se známým farářem Zbigniewem Czendlikem, která se studentům pokusí odpovědět na to, jak je to se vztahem moderní vědy a víry, zda se tyto dva pojmy podmiňují, ovlivňují nebo se jejich vztah zbytečně přeceňuje.

Diskuse nad vzájemným vztahem vědy a víry provází člověka po staletí. Lidské poznávání a bádání je založené zpravidla na rozumu a současně je předpokladem pro rozvoj společnosti jako celku i každého člověka. Co když ale do toho vstoupí víra, jak se na věci začneme dívat poté a jak je vnímáme? Je možné říci, že věda je cestou k Bohu?

A jak se na otázku vědy a víry a jejich vzájemného vztahu dívají děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice profesor Petr Kalenda, známý kněz Zbigniew Czendlik a ředitel společnosti AVX Lanškroun Hynek Stejskal? To zjistí zájemci ve veřejné besedě ve čtvrtek 8. března v posluchárně C1 Fakulty chemicko-technologické. Beseda je otevřená nejen studentům domácí Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, ale i zájemcům z dalších fakult, případně z veřejnosti. Kromě zajímavých názorů na toto, možná až kontroverzní, téma jim současně nabídne odpoledne a podvečer strávený ve společnosti AVX Lanškroun.

Společnost AVX Lanškroun totiž patří k novým významným partnerům, s nímž Fakulta chemicko-technologická začíná spolupracovat v řadě oblastí. Studentům tak na setkání představí nejen možnosti pracovního uplatnění u této společnosti, ale současně jim ukážeme celé široké portfolio, jímž se tato mezinárodní společnost, vyrábějící a dodávající pokročilé elektrotechnické komponenty a propojovací, senzorové, řídicí a anténní řešení, pyšní.

„Tato společnost nás zajímá především jako náš partner v aplikační sféře, s nímž hodláme rozvíjet intenzivní spolupráci na poli nejrůznějších projektů. Do nich hodláme zapojit jak naše současné studenty, tak samozřejmě absolventy, kteří tu mohou nastartovat svoji kariéru, a současně v tomto regionu dále šířit dobré jméno naší fakulty. Společnost totiž sídlí v nedalekém Lanškrouně, který je od Pardubic asi hodinu cesty,“ popisuje význam čtvrtečního setkání pro studenty děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.

„V tomto regionu navíc působí jako děkan lanškrounský také známý římskokatolický kněz polské národnosti Zbigniew Czendlik, který je již roky v České republice. A při té příležitosti nás napadlo tato témata propojit a podívat se blíže na otázku vědy a víry v dnešní moderní době. Je totiž jasné, že se jedná o oblast, ve které se jen obtížně hledá konsenzus a o to důležitější je otevřený dialog. Uvidíme, k jakým závěrům dojedeme u nás,“ uzavírá profesor Kalenda.

Beseda se uskuteční dne 8. března v 17 hodin v posluchárně C1 na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Vstup na besedu je volný.

Se zástupci společnosti AVX Lanškroun se mohou studenti Univerzity Pardubice potkat také na veletrhu pracovních příležitostí Kontakt 2018, který se koná již příští středu 14. března ve vestibulu univerzity auly a ve foyer Fakulty chemicko-technologické. Mohou se poptat na další podrobnosti ohledně budoucího zaměstnání či absolvování praxí a stáží.